Adet Öncesi Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar ?

hamilelik belirtisi memede agri

hamilelik belirtisi memede agri 1

 

 

 

Adet öncesi yaşadığımız şişkinlik ve göğüs ağrıları bize hayatı sorgulatıyor. Çoğu kadın göğüs ağrısını göğüs kanseriyle ilişkilendirir, bu da onların endişelenmesine neden olur. Ancak çoğu durumda göğüs ağrısı bu hastalıkla alakalı olmaz. Adet döneminde göğüslerde şişme ve hassasiyet yaygındır. Bu genelde ciddi bir durumla ilişkili değildir ve sadece hormonsal değişikliğin nedenlerindendir.Genel olarak göğüs ağrısını hafifletmek yada geçirmek için ilaç alınması gerekmez. Adet olunduktan sonra kendiliğinden hem şişkinlik hissimiz hem de göğüs ağrılarımız geçer.Göğüs ağrıları yaşıyorsak şu etkenlere dikkat etmemizde fayda vardır ;

 

 

  • Size küçük gelen sütyenleri kullanmayın.
  • B6 vitamini (piridoksin), B1 vitamini (tiamin) ve E vitamini tüketiminizi artırın.
  • Su, limon suyu, sirke ve kahve kompresleri gibi ev tedavileri de uygulayabilirsiniz.
  • Az yağ içeren ve meyve, sebze ve tahıllar açısından zengin olan sağlıklı bir diyet sürdürün.
  • Kahve, çay, çikolata ve kola gibi yiyecek-içeceklerden uzak durulmasıyla meme ağrısı ve şişkinlikte azalma görülebilmektedir. 
  • Ağrı, meme kanserinin ender görülen bir belirtisi olmasına karşın yapılan tıbbi değerlendirmeyle meme kanseri olmadığı belirlendikten sonra tedaviye başlanır.
  • Çeşitli hormonal ilaçlar meme ağrısı tedavisinde başarıyla kullanılırlar. Bu konuda hormonsal ilaçlar yan etkileri de olabilen ilaçlardır. Mutlaka hekim kontrolünde kullanılmaları gereklidir.

 

 

Adet Öncesi Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar ?

 

 

İki memede de hassasiyet ve ağırlık, adet öncesi ağrı ve şişliğe ait ana belirtilerdir. Göğüslerde donuk bir ağrı oluşması da yine bazı kadınlar için bir sorun olabilir. Meme dokusu dokununca yoğun veya kaba hissedilir. Belirtiler adet döneminden  1 hafta önce görünür ve adet kanaması başladığında şişkinlik ve ağrılar sona erer.

Önerilen İçerik  Bebeklerde Göz Kızarıklığı Neden Olur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.