Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

cocuklarda yalan soyleme nasil onune gecilir e1463019461196

cocuklarda yalan soyleme nasil onune gecilir e1463019461196 1

 

 

 

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir ? diye araştırmadan önce mutlaka çocuğun öksürüğünün nasıl bir tür olduğunu bilmeniz gerekir . Çocuklarda en sık görülen öksürük  türleri ; kuru , balgamlı ve boğmaca öksürüktür. 1 yaş altı çocuklara doktor tavsiyesine başvurmadan her hangi bir yiyecek yada içecek vermemelisiniz. Öksürmek akciğer enfeksiyonlarında yada solunum yollarımızda bulunan balgamın sökülmesi için vardır. Kuru ve gıcık yapan öksürük telaşlanılacak bir durum değildir.Genellikle soğuk algınlığı yaşayan kişilerde burun akıntısının geriye doğru giderek solunum borusunu tahriş etmesine ve kuru ve gıcık öksürük olmasına neden olabilir.Vücudun ana soluk borusuna yabancı bir cisim kaçmışsa bunun atılmasına yönelik bir çaba olarak da kuru öksürük görülebilir.Çocuğun çevresinde sigara içiliyorsa, sigara dumanı, çocuğun solunum yollarını tahriş ederek kuru öksürüğe sebep olabilir. Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilir.

 

 

Çocuklarda öksürük şikayeti için neler yapılabilir ?

 

 

 

 1. Çocuğun odası nemli tutulmalıdır.
 2. Oda ısısı fazla olmamalı ve odanın hava sirkülasyonu sağlanmalıdır ( Hava çok soğuk değilse camı açabilirsiniz yada nem için odada su kaynatabilirsiniz ).
 3. Uyurken yastıklar alçak değil yüksek seviyede tutulmalıdır.
 4. Balgamlı bir öksürük varsa öksürük şurubu kullanmamalısınız.
 5. Balgamlı bir öksürük varsa çocuğunuzu yüzükoyun bir şekilde dizinize yatırın ve sırtına hafifçe vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.
 6. Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin. Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin.
 7. Çocuğun yorulmaması ve bol bol dinlenmesi önemlidir.
 8. Sıvı tüketimi az olmamalıdır.
 9.  18 aylıktan büyük çocuklar için birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlayacağınız içeceği verebilirsiniz.
 10.  4 yaşından küçük çocuklar için, bazı yan etkilerinden dolayı reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durulması, öksürük gelişmemesi açısından önemlidir.
 11. Çocuklarda öksürük 1 haftadan fazla sürüyorsa, ayrıca ek olarak göğüs ağrısı, öksürürken kan gelmesi, öksürürken yüzün kırmızı ya da mor renk alması ve yüksek ateş de gözleniyorsa, derhal bir doktora gidilmesi gerekir.
Önerilen İçerik  Adetim Çok Az Geliyor , Neden ?

 

 

 

 

Çocuklarda öksürük şikayeti varsa ne zaman doktora götürülmesi gerekir ?

 

 

 

 1. Öksürük şikayetinin 2 yada 3 hafta geçmesine rağmen bitmemesi,
 2. Aşamalı olarak öksürük şikayetinde gözle görülür bir artış olması durumda,
 3. Kanlı balgam meydana gelmişse,
 4. 3 aydan küçük bir bebekte öksürük kesilmemişse,
 5. Öksürükle beraber morarma meydana gelmişse,
 6. Öksürük sürekli hale gelmişse,
 7. Öksürmenin ardından kusma gözlemleniyorsa,
 8. 1 yaş altındaki çocukta kusma sorunu sıklaşmışsa ( Bu durumların bütünü yaşaması mümkün değildir , 1 tanesi dahi var ise çocuğunuzu doktora muayene ettirmelisiniz ) .

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.