Gripte Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

732x549 How to Unclog Your Ears 1

 

 

 

Kulak tıkanması çoğunlukla grip , alerji ve sünizit hastalıkları sırasında kendini gösterir. Vücut çok fazla kulak salgısı ürettiği zaman veya mevcut kulak sıvınız kulak kanalınızı çok fazla ittiğinde, kulak tıkanıklığı oluşabilir. Bazı durumlarda, etkilenen kulakta işitme gerçekleşmeyebilir, ancak bu genellikle yalnızca aşırı miktarda kir birikmesi sonucu oluşur.Kulak tıkanıklığı yaşamamak için yapmanız gereken en önemli şey kulağı düzenli temizlemektir.Kulağı pamukla temizlemek doğru değildir.Kulak çubuklarının asıl amacı kulağın içini temizlemek değil dış kısmındaki oluşan kiri temizlemektir.Kulak çubuğunu kulağınıza sokmak kiri iterek tıkanıklığa zemin hazırlar.Bu yüzden hafif ıslak bir bezle dış kısımlarını temizlemek yada kulak çubuğu ile dış kısımları temizlemek en doğru yöntemdir.Kulak tıkanması yaşıyor ve üzerine de çok fazla ağrı yapıyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora muayene olmalısınız.Grip olduğumuzda kulak tıkanması çok canımızı sıkabilir.Bunun için alınması gereken önlemler şunlardır ;

 

 

 

  • Yatmamak ve dik oturmak,
  • Östaki kanalını açmak için sık sık esnemek,
  • Östaki kanalının açılması bol bol sakız çiğnemek,
  • Kulağa 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında saç kurutma makinesi kullanarak kulak tıkanıklığını azda olsa azalmasına yardımcı olmak,
  • Burun spreyleri yada tıkanıklık giderici ilaçlar kullanmak ( Doktorunuz vermeden kullanmayın),
  • Burnunuzu iki parmağınız arasına sıkıştırıp, derin bir nefes alınmalı ve havayı genze (Ağız ve burun boşluğunun arka bölümü) doğru yönlendirecek şekilde üflenmeli. Açılma sesi duyulacaktır. Bu yöntem geçici olarak kulak tıkanıklığı da ortadan kaldırabilir.
  • Eğer ağrı duyulursa kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın ağrının nedeni muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Dış kulak yoluna 22-24 derece ısıda yağ damlatılabilir. 22-24 derece ısıdaki suya bebek yağı veya zeytinyağı ekleyip, birkaç damla kulağa damlatmak gerekir. Kulağınızdaki tıkanıklık veya ağrının azaldığını hissedilecektir. Bu, uygulama kesinlikle zarı delik olan kulağa uygulanmaması gerekir.
  • Eğer bunlara rağmen bir fayda sağlayamıyorsanız kulak tıkanıklığı sandığınız şey ciddi bir durum olabilir.Doktora muayene olmanız gerekir.
Önerilen İçerik  İlaç Kullanmadan Kolesterol Nasıl Düşürülür ?

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1714

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.