Kızlık Zarı Kanaması Kaç Gün Sürer ?

labioplasti dudak kucultme

labioplasti dudak kucultme 1

 

 

Kızlık zarı kanaması adet kanamalarımızından farklıdır.Bu kanamaların bazı küçük ayrıntıları vardır.Normal durumlarda ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir ama bazı zarlar vajina girişinde fazla yer kaplamazlar. Kızlık zarı herkeste farklı yapıda olması nedeniyle, bazı kadınlarda yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlar halk arasında “elastik zar” olarak adlandırılır. Böyle bir durumda zar ancak normal doğum sonrasında yırtılır. Kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir. Bu nedenlerle bazen ilk cinsel ilişki sonrasında bile kanama olmayabilir. Kanama ile bazı sorular ve cevaplarına bakalım ;

 

 

  •  İlk cinsel ilişki sonrası neden kanama yaşarız ? 

 

İlk cinsel ilişkiyi takip eden kanamanın en yaygın sebebi, kızlık zarının yırtılmasıdır ama bu kanamanın kaynağı her zaman sadece kızlık zarı olmayabilir. Bazen bitmek üzere olan ya da yeni başlayan adet kanaması da yanılgı sebebidir.

 

  • Kanamanın lekelenme şeklinde devam etmesi normal midir ?

 

İlk ilişki sonrası kanama lekelenme şeklinde 1-3 gün arasında sürebilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ama 3 günden fazla sürmesi başka bir sorun olabileceğinin işareti olabilir.

 

  • İlk ilişki sonrası kanama kaç gün devam eder ?

 

3 günden uzun ve fazla miktarda kanama olması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanının görmesi gerekir. Çünkü nadir de olsa kan kaybına yol açan ve dikiş atmayı gerektiren yırtıklar oluşabilir.

 

  • Genital bölgede rahatsızlık hissi ve acı olması normal midir ?
Önerilen İçerik  Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu?

 

İlk ilişki sonrası kişiden kişiye değişen bu tip belirtiler olabilir. Bunun sebebi de vajina ve vulvada gelişebilen ödem ve hassasiyettir. Vajinal bir enfeksiyon varsa bu da ilişki esnasında kanamaya yol açar. Yaş faktörü de kanama açısından önemlidir. Daha genç yaştaki kadınlarda, kızlık zarı yapısal olarak (kızlık zarı halkası daha kalın ve kanlanması daha fazla olduğu için) kanamaya daha fazla eğilimlidir.

 

 

♥  Bu Konu İle İlgili Merak Ettiğiniz Diğer Yazılarımız İçin; https://www.kadindogasi.net/?s=vajina Adresine Tıklayarak Daha Fazla Bilgi Edinebilirsiniz.

 

♥  Bize görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.