Köpek Kısırlaştırma İğnesi Zararlı Mı? Doğru Bir Yol Mudur?

Köpek Kısırlaştırma İğnesi Zararlı Mı? Doğru Bir Yol Mudur?

Köpek kısırlaştırma iğnesi cerrahi yöntemlerde kullanılan bir araçtır. Evcil köpeklerinizi kısırlaştırmak ve faydalarından yararlanmasını sağlamak adına uzman bir veteriner hekim ile görüşmek en doğrusu olacaktır. Tamamen cerrahi bir ameliyat şeklinde yapılan köpek kısırlaştırma operasyonunda en önemli araç köpek kısırlaştırma iğnesi olarak bilinir. Bu iğne bölgede anestezik bir his uyandırır. Dişi köpeklerde daha sık görülen köpek kısırlaştırma işlemi gebe kalma durumlarının ortadan kaldırılması için yapılan bir işlemdir. Erkek köpeklerde ise testislerin alınması şeklinde uygulanır. Alanında uzman bir veteriner hekim tarafından yapılan kısırlaştırma işlemi tamamen cerrahi bir müdahaledir ve köpekler üzerinde hiçbir yan etkisi ya da zararı yoktur.

Köpek Kısırlaştırma İğnesi Zararlı Mı?

Köpek kısırlaştırma iğnesi köpekler üzerinde herhangi bir zarara neden olmaz. Oldukça sağlıklı ve cerrahi bir yöntem olarak ameliyata etki eden bir gereçtir. Köpeklerinizi kısırlaştırmaya karar verdiğiniz zaman genellikle 6 aylık ile 9 aylık arasında yapılması uygun görülür. Ergenlikten sonraki dönemde de kısırlaştırma yapılması gayet idealdir. Ancak bazı ırklar arasında dönem farklılıkları meydana gelebilir. Köpek kısırlaştırma iğnesi bir zarar teşkil etmez. Aksine kısırlaştırma işlemi oldukça faydalı bir işlemdir.

Köpek Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Köpek kısırlaştırma iğnesi kullanılarak ya da operasyon yapılarak köpeklere dair birçok fayda elde edilir. Köpek kısırlaştırma işleminin faydaları psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. Psikolojik faydaları şunlardır;

 • Erkek köpeklere yapılan kısırlaştırma ameliyatı agresif özelliklerinin törpülenmesine olanak sağlar.
 • Psikolojik olarak çiftleşmek istedikleri zaman ve karşılığını alamadıklarında ortaya çıkan saldırgan ve sinirli ruh hali azalır.
 • Stres ve depresif ruh hali belirtileri en aza inmeye başlar.
Önerilen İçerik  Himalayan Kedisi Bakım ve Özellikleri

Fizyolojik faydaları ise şunlardır;

 • Dişi köpeklere uygulanan kısırlaştırma ameliyatı sonrasında meme kanseri, rahim tümörü ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların riski ortadan kalkar.
 • Çiftleşme isteği doğrultusunda ortaya çıkan idrar püskürtme ve türevi davranışlar kaybolur.

Aynı zamanda hem erkek hem de dişi köpekler köpek kısırlaştırma iğnesi ya da ameliyatı sonrasında sakin mizaca kavuşurlar. Kavgalar ve sonucunda ortaya çıkan yaralanmalar ortadan kalkar. Hormonal değişimler meydana gelir ve evden kaçma, kavgaya karışma, yaralanma gibi riskler de minimum seviyeye iner. Aynı zamanda köpeklerin ortalama yaşam süresi de kısırlaştırma sonrasında artış gösterir. Enfeksiyon kapma riskleri azalır. Erkek köpeklerde testis ve prostat hastalıklarının oluşma riski azalır. Dişi köpeklerde plansız gebelikler temelden engellenmiş olur. Sık doğum yapma ve sık sık doğum hastalıkları riskine girme de azalma meydana gelir.

Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı Doğru Bir Yol Mudur?

Köpek kısırlaştırma iğnesi kullanmak ve ameliyatı tercih etmek doğru bir yol mudur? Köpek severler ve köpek sahipleri tarafından sık sık merak edilen konular arasında yer alır. Kısırlaştırma işlemi elbette birçok açıdan bakıldığında doğru bir yoldur. İstenmeyen hayvan sayısını azaltan, başıboş gezen hayvanların sayısını azaltan bir yöntem olarak da kabul edilir. Bu tür amaçlar doğrultusunda köpek kısırlaştırma ameliyatlarının yapılması doğru bir yol izlendiğini de gözler önüne serer.

Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Köpek kısırlaştırma iğnesi ve ameliyatı bazı durumlarda uygulanamaz. Bu işlemin uygulanamadığı durumlar şunlardır;

 • Dişi köpeklerin hamile olduğu dönemlerde,
 • Köpeklerde parazitlerin meydana geldiği ve yoğun hasta olduğu dönemlerde,
 • Dişi köpeklerin kanamalı adet dönemlerinde,
 • Köpekte meydana gelen enfeksiyon durumlarında,
 • Veteriner uzmanları tarafından onaylanmayan durumlarda,
 • Ameliyattan önceki 24 saat içerisinde uyulması gereken ancak kaçınılan davranışlar sonucunda ameliyat uygulanamaz.
Önerilen İçerik  Mavi Rus Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Ameliyatın uygun olup olmadığına uzman veteriner hekimler tarafından karar verilir. Aynı zamanda ameliyatın gidişatında ya da sonrasında meydana gelebilecek olan riskler ve sağlık sorunları da göz önüne alınarak ameliyata karar verilir.

Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Beslenme Durumu

Köpek kısırlaştırma iğnesi ya da ameliyatı sonrasında beslenme durumu oldukça önemlidir. Köpeklerin beslenme hataları giderilmelidir. Ameliyattan sonra iştahta azalma ve halsizlik meydana gelebilir. Bu nedenle hızla kilo verme ya da hızla kilo alma gibi sorunların önüne geçmek adına bol bol sıvı tüketmelerine ve sağlıklı besin kaynakları ile beslenmelerine özen gösterilmelidir. Az tahıl içeren mamalar ve light özellik taşıyan takviyeler kullanılabilir. Doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için veteriner hekimlerin tavsiyeleri göz önüne alınmalıdır.

Köpek Kısırlaştırma İğnesi Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Himalayan Kedisi Bakım ve Özellikleri makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1256
Kategori:
Pati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.