Yoyo Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

thumb 987 default big

Yoyo diyeti ile amaçlanan şey vücudu şaşırtarak kilo vermesini sağlamaktır. Bir dönem çok az yemek yiyip, bir dönem çok fazla yemek şeklinde uygulanır. Yoyo diyeti yapımı oldukça hızlı kilo verilmesini sağlar. Fakat uzun vadede yoyo diyeti yapanların verdikleri kiloları tekrar aldıkları bilinmektedir.

Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yoyo diyeti yapmak vücudu bir ağırlık döngüsü haline getirmek olarak özetlenebilir. Yoyo diyeti yapmak için öncelikle günlük alınan kalori miktarı hesaplanır. Örneğin günlük alınan kalori miktarı 1500 ise bu miktar bir süreliğine 1000 kaloriye düşürülür. Vücudun günlük 1000 kaloriye alışması beklenilir. Vücut düşük kaloriye alıştıktan sonra ise tekrar günde 1500 kalori alınmaya başlanır. Bir şok diyet olarak bilinen yoyo diyeti sağlık için zararlı ve uygulanmaması gereken bir diyettir.

Üstelik kilo verme süreci geçici olmaktadır. Kalori tekrar yükseltildiğinde vücut tekrar kilo almaya başlar. Çok hızlı kilo verildiği için vücut yağ kütlesinin yanında kas kütlesini de kaybeder. Üstelik şok diyetlerde kaybedilen kas kütlesi oldukça yüksektir. Bu yüzden kas kütlesini koruyan diyet programları uygulanmalıdır.

Yoyo diyetinin sonuçlarını almak için diğer diyetlerde olduğu gibi genel olarak beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Diyeti yaparken esas nokta kalori miktarının hesaplanması olmasına rağmen yağ almaya yol açacak besinlerden ise kesinlikle uzak durulmalıdır. Aksi halde diyetin etkisi olmayacak ve istenen sonuçlar görülmeyecektir.

Önerilen İçerik  Diyet Yapanlar Hangi Kuruyemişleri Yiyebilir?
Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1497
Kategori:
Diyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.