Ayakta Su Toplaması Nedir, Nasıl Geçer?

ankle

Ayakta su toplaması cildin epidermis ile dermiş katmanları arasında su birikmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Ayakta su toplaması nedenleri arasında tahriş olma, mantar hastalığı, egzama ve bakteriyel enfeksiyonlar bulunur. Şeker hastaları, HIV hastaları ve kalp rahatsızlığı olanların su toplaması sebebiyle oluşan baloncuğu kesinlikle patlatmaması ve acilen bir hekim ile görüşmesi gerekir.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayak su toplama sorunu ile en çok karşılaştığımız organlarımızdan birisinin. Önlemek ve iyileşmesini sağlamak için en önemli etken doğru ayakkabı seçimidir. Ayakkabının astarının hava alma özelliği bulunmalıdır. Ayakkabı, ayak ve parmak şekillerine uygun olarak seçilmelidir. Ayakkabının ayağa büyük ya da küçük gelmesi su toplama sorunu ile karşılaşılmasına neden olabilir. Bu yüzden ayağı rahatça saran bir ayakkabı tercih edilmelidir. Ayaklar çok fazla terliyorsa pamuklu çorap tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Pamuk, teri emme özelliği olan bir madde olduğundan terleme sebebiyle su toplamasının önüne geçecektir. Su toplaması yaşandıktan sonra uzun yürüyüşlerden ve ayakta durmaktan kaçınmak gerekir. Bir süre istirahat etmek en doğrusu olacaktır.

Ayakta su toplanmasının önüne geçmek için aynı zamanda ayakkabı kullanımına da dikkat edilmelidir. Düşük kalitede ayakkabı kullanmak sık bir şekilde ayakta su toplanmasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka kullanılan ayakkabı kalitesine ve ortopedik özelliklerine özen gösterilmelidir.

Önerilen İçerik  Menopozal ve Kadın Klimakterik Dönemleri Nedir?
Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1403

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.