Bağımlı Anne Sendromu Nedir? 

1 NuwIVRv2828Adq8Vlqt0gQ

       Bağımlı Anne Sendromunun nasıl bir duygu olduğunu anlayabilmek için öncelikle bağımlılığın tanımını yaparak işe başlamak gerek. Bağımlılık kişinin bir eşyaya, kişiye ya da kullanmakta olduğu maddeye karşı geliştirmiş olduğu sağlıksız duygusal bağ diye tanımlanabilir. Bu sağlıksız durumun sağlıklı olması gereken haline bağlanma denilmektedir.

Bağımlı Anne Sendromuna neden Olan Durumlar Nelerdir?

Bir bebeğin doğduğu andan itibaren anneye bağımlı olan ihtiyaçlarının annesi tarafından karşılanarak sağlıklı bağlanmanın gerçekleşmesi ve bebeğin kendini güvenli bir ortamda hissetmesi açısından önemlidir. 2 yaşından sonra çocuk dış dünyayı tanımaya ve keşfetmeye başladığı bağımsızlığa doğru ilerlediği bir döneme girmesi gerekir. Çocuklarda bu yaşından itibaren anneye bağımlılığın azalarak bağlılığa dönüşmesi beklenir. Bu durumun ailesi ve bakımını üstlenen diğer kişiler tarafından desteklenerek çocuğun hayata güvenli bir şekilde başlangıç yapmasına izin verilmesi gerekmektedir. Aksi halde Anne Bağımlılığı Sendromu   gibi sağlıksız durumların yaşanabildiği görülmüştür. Annenin bebeğe kendi bağımlılığı nedeniyle bebeğinde anneyle göbeği hala bağlıymışçasına davranması durumudur. Bebeğin ya da annenin herhangi bir hastalığı olması nedeniyle anne bağımlılığının oluşmasıdır. Anne ve babanın yanlış tutumları nedeniyle, aşırı koruyucu tutumları, kaygılı ya da depresif tutumları nedeniyle anne bağımlılığı gelişmesi mümkündür. Çocuğun başına bir şey gelecek korkusu nedeniyle kendi başına bir şey yapmasına fırsat verilmemesidir.

Bağımlı Anne Sendromunun Çocuğa Etkileri Nelerdir?

Çocukluk çağında başlayan özgüven eksiklikleri ileri yaşlara taşınarak kişilik bozukluklarına kadar ilerleyebilmektedir. Aynı zamanda kişinin annesi gibi kendi çocuklarına ve etrafındaki diğer kişilere de muhtemel bir bağımlılık geliştirdiği için huzursuz ve mutsuz bir yaşama yol açabilmektedir. Okul fobisine neden olabileceği için eğitimine ve öğrenmesine negatif etkiler oluşturmaktadır. Anneye bağımlılık arkadaş edinmesine de engel olabilmektedir. Çocuğun aşırı çekingen olmasına yol açmaktadır. Kendine güven sorunlarına sebep olabilmektedir. Utangaç bir kişilik geliştirmesine yol açmaktadır.

Önerilen İçerik  Boon Cafe & Restaurant Çengelköy

Anne Bağımlılığında Çözüm Önerileri

Sonuç olarak; annenin çocuğa bağımlılığı çocuğunda annesine aşırı bağımlılığına yol açacağı için öncelik olarak annenin sağlıklı olması gerekmektedir. Annenin aşırı kaygılı olmasına sebep olan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılmalı, ileri düzeyde ise bir uzmandan yardım alması sağlanmalıdır. Annenin durumu kabul etmekte zorlandığı durumlarda babadan ve diğer aile üyelerinden yardım isteyerek çocuğun anneden ayrışarak birey olması desteklenmelidir. 

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1456
Kategori:
Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.