Çorlu’da Ne Yenir?

Çorluda ne yenir sorusuna yanıt bularak buraya geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken önemli lezzetler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gezmeyi ve görmeyi seviyorsanız özellikle de gezdiğiniz yelerin yöresel lezzetlerini tatmaktan zevk alıyorsanız Çorluda sizi birçok farklı alternatif bekliyor. Gezinizi tatlandırmak ve yeme ihtiyacınızı karşılamak için şehirde bulunan birçok lokanta ve restoranı tercih edebilirsiniz.

Ziyaretçi bakımından hiçbir dönemde boş kalmayan Çorlu, ziyaretçilerine yöreye has birçok önemli lezzeti sunar. Yılın her mevsiminde, herhangi bir tarihte buraya gelerek şehirde hizmet veren restoran, lokanta ve kafelerde bu eşsiz lezzetleri bulabilirsiniz.

Çorluda ne yenir sorusu buraya gelmeden önce gezi planları yapanlar tarafından araştırılır. Çorlunun yöresel lezzetleri bölgede bulunan ürünler kullanılarak yapılır. Edirne genelinde tüketebileceğiniz her türlü besini burada yemek ve tatlı olarak tüketebilirsiniz.

Çorlu ülkemizin en önemli şehirleri arasında yer alır. Edirne kültürünün hâkim olduğu bu yerde yöresel lezzetler ön plana çıkar. Çorluda hem merkezde hem de iç kısımlarda yer alan köylerde bu lezzetler marifetli kişiler eşliğinde hazırlanarak sofralara sunulur. Misafir ağırlamayı seven yöre halkı misafirleri için özenle hazırladıkları lezzetleri muhteşem bir menü eşliğinde sunar.

Çorlu’da Mutlaka Yemeniz Gerekenler

Tekirdağ il sınırları içerisinde yer alan Çorlu Trakya illeri arasındadır. Kendine has kültürü sayesinde Türkiyede bulunan diğer illerden ayrılır. Geleneksel bir mutfak kültürüne sahip olan Çorlu Balkanların önemli lezzetlerini bünyesinde barındırır. Mutfak kültürü anlamında kozmopolit bir yapıya sahip olan şehirde birçok farklı damak tadına hitap edecek lezzet bulabilirsiniz.

Köfte Menüleri

Çorluda hazırlanan köftelerin diğer yörelerden önemli bir farkı vardır. Burada köfteler irmik ile yoğurulur ve birçok farklı aşamadan geçirilir. Yapım sonrasında pişirilen köfteler ardından özel acı soslar eşliğinde servis edilir. Acı sosuyla bütünleşen köfteler birçok farklı çeşit ile sofralarda yerini alır. Çorlu ziyaretinizde köfte lezzetleri ile öne çıkan yerlere mutlaka uğramalı ve bu yemekleri tatmalısınız.

Önerilen İçerik  Destan Cafe Ortaköy

Kiraz

Ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilen kiraz Çorlu ile özdeşleşmiştir. Bölgede bulunan her pazarda yılın yaz aylarında kiraz yerini alır. Bölgeye has verimli topraklarda yetişen bu meyve şehre gelen ziyaretçilerin yanlarında götürmek için tercih ettikleri ürünler arasında yer alır.

Damat Paçası

Damat paçası şehrin en meşhur yemekleri arasında yer alır. Bu lezzet hazırlanırken önce tavuklar haşlanır. Haşlanan tavukların etleri çok küçük parçalara ayrılır. Tavuk haşlamasından elde edilen su ile taze yufkalar haşlanır. Pişen yufka ile tavuklar bir araya getirilir ve eşsiz yoğurtlu sos eşliğinde servis edilir. Görünümü ile iştahları açan bu yemek şehir yerlileri tarafından çok sık tüketilir. Çorluda birçok farklı lokantada bu yemeği yiyebilirsiniz.

Pireşe

Pireşe mısır unu ile yapılan bir tür ekmektir. Çorlu dendiğinde akla gelen öncelikli lezzetler arasında yer alır. Ekmek yapıldığı sırada içine pırasa ve birçok farklı ürün girer. Elde edilen harç özel ekmek ocaklarında pişirilerek yemeklerin yanında servis edilir. Yemeklerden hariç olarak çay yanında da tüketilebilir.

Papaz Mancası

Papaz Mancası Çorlu Tekirdağ genelinde yaygın olarak tüketilen lezzetlerden birisidir. İçerisinde patlıcan, yeşil biber, kırmızı biber, dereotu, maydanoz, sarımsak ile sirke bulunur. Bütün malzemeler bir araya getirilerek karıştırılır ve bir tür meze olarak sofralarda yerini alır. Meze tüketmeyi seviyorsanız bu lezzeti mutlaka restoranlarda yemeklerinizin yanında sipariş vermelisiniz.

Çorlu ziyaretinizde mutlaka tatmanız gereken en önemli diğer lezzetler şunlardır;

 • Peynir helvası
 • Satır et
 • Kelle paça çorbası
 • Kandilli mantı
 • Cizleme
 • Çeneçarpan çorbası
 • Üzüm pekmezi
 • Burma sucuk
 • Hardaliye
 • Tekirdağ Rakısı
 • Hardaliye
 • Manda yoğurdu
 • Burma sucuk
 • Yoğurtlu borani
 • Zennik

Çorlu’nun Meşhur Tatlıları

Tatlı tüketmeyi sevenleri Çorluda birçok farklı seçenek bekler. Edirne genelinde meşhur olan birçok ünlü tatlıyı Çorluda bulabilir ve tadabilirsiniz. Çorlunun en meşhur tatlısı nedir sorusunun cevabı ise Hayrabolu tatlısıdır.

Önerilen İçerik  Limonlu Bahçe Taksim

Hayrabolu Tatlısı

Çorluya geldiğinizde yörenin yöresel tatlısı hangisi diye merak edenler Hayrabolu tatlısını deneyebilir. Hayrabolu tatlısı Tekirdağ genelinde meşhur lezzetler arasında yer alır. Bu tatlı şehre bölgede bulunan Rumeli göçmenleri tarafından kazandırılmıştır. Görünüş olarak Kemalpaşa tatlısını andırır. İçerisinde tatlı ve tuzsuz taze peynir bulunur. Sunum öncesinde ise üzerine tahin dökülür. Tatlı tüketmeyi sevenler için yenilmesi gereken en önemli lezzetlerden bir tanesidir. Çorluda yiyebileceğiniz diğer önemli tatlı seçenekleri şunlardır;

 • Şeker çeşitleri
 • Acıbadem kurabiyesi
 • Bademli kurabiye
 • Lokum
 • Badem ezmesi

Çorluda Ne Yenir? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1199
Etiketler:
Kategori:
DiğerMekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.