Migren Neden Olur, Nasıl Geçer?

migrens

Migren sıradan bir baş ağrısı değildir. Migren oluşumu nedenleri arasında ilk olarak genetik faktörler baş gösterir. Eğer aile içinde migren bulunuyorsa bunun kalıtsal olarak çocuklara aktarılıp onlarda da görülme ihtimali yüksektir. Migren sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Bunun nedeni hormonal değişimlerdir. Bu değişimler sebebiyle kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla bu rahatsızlığa yakalanmaktadır.

Migren tanısı koyabilmek için ilk olarak doktor hastaları gözlemler. Baş ve boyun bölgesi muayene edilir ve hastanın geçmişi dinlenilir. Sonuçlara göre klinik olarak hastalara tanı konulur.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren tedavisi tanı konulduktan sonra başlar. Ağrı atakları seyrek olarak devam ediyorsa bu durumda geçirmeye yönelik olarak kriz tedavileri uygulanabilir. Az ya da fazla uyumamak ağrı ataklarının meydana gelmemesi için önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek ağrıları geçirmek için etkili doğal yöntemlerdendir. Sağlığa zararlı olan maddelerden de uzak durmak gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanımı migren ağrılarına sahip olanlar için oldukça zararlıdır. Kötü madde tüketimlerinden olabildiğince kaçınmak gereklidir.

Migren ilaçlar ile tedavi edilmeyen ancak ağrı yaşandığında hafif hale getirilen bir rahatsızlıktır. Bunun için migren oluşumuna yol açacak durumlardan uzak durmak daha etkili bir yöntemdir. Özellikle kimi kişilerde daha az belirtiler ile atlatılmaktadır. Ancak genel olarak migren ağrısını hafifletecek yardımcı ilaçlara başvurulması tavsiye edilir.

Önerilen İçerik  Bebeği Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir ?
Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1302

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.