Diz ve Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

diz dizlik bacak egzersiz agri glr 1

diz dizlik bacak egzersiz agri glr

 

Diz ve bacak ağrıları günlük hayatımızı etkileyen bir durumdur. Bu nedenle dikkat etmek ve ağrıları hafife almamak gerekir.Diz ve bacakta meydana gelen sorunlar ; yumuşak doku , sinir , eklem , kemik yada damarlarda meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmuş olabilir. Diz ve bacakta ağrı oluşumunun çok nedeni olabilir Bu nedenlerden kısaca bahsedelim ; 

 

1. Yumuşak doku sorunlarına bağlı diz ve bacak ağrıları ; 
 

 • Kas ve tendon zedelenmeleri, kramplar, travma, bursit, gergin bant sendromu gibi sebepler, bölgesel ağrıya neden olurlar, dikkatli bir muayene ile teşhis edilebilirler. Teşhiste kas ve eklem ultrasonu önem arz etmektedir. 

 

 

2. Sinir sorunlarına bağlı diz ve bacak ağrıları ; 

 

 

 • Belden kaynaklanan bacak ağrısı. Bel fıtığının ya da kitlesel bir lezyonun sinire baskı yapması ya da belde omurilik kanalında daralma. Bel fıtığına bağlı bacak ağrısı genellikle oturmakla ve ağır yük kaldırmakla artış gösterir. Kanal daralmasına bağlı gelişen bacak ağrısı ise yürümekle ortaya çıkar, ağrı ile birlikte uyuşma , karıncalanma gibi farklı şikayetler de olabilir. 
 • Sinir sıkışmasına bağlı gelişen bacak ağrısı. Siyatik sinirin kalça bölgesinde sıkışması , diğer bazı sinirlerin kasık, diz ve ayak çevresinde sıkışmasına bağlı bacak ağrısı olabilmektedir. 
 • Nöropati ya da sinir iltihaplanmasından dolayı olan bacak ağrısı. Özellikle şeker hastalarında görülen bacaklarda ağrı , yanma, karıncalanma gibi şikayetlerin en sık sebeplerinden biri de nöropati dediğimiz sinir iltihaplanmasıdır. Nöropati, şeker hastası olmayan kişilerde de olabilmektedir. Teşhiste EMG oldukça faydalıdır. 
 • Huzursuz bacak sendromu, özellikle geceleri rahatsız eden, bacağını hareket ettirince ya da yataktan kalkıp yürüyünce azalan muhtemelen sinirsel kökenli bir ağrıdır. 

 

 

3. Eklem sorunlarına bağlı diz ve bacak ağrıları ; 

 

Önerilen İçerik  Ortopedi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar ?

 

 • Bel eklemlerinde kaynaklanan ağrılar genellikle kalça bölgesinde hissedilir. 
 • Kalça ekleminden kaynaklanan sorunlarda ağrı kasık ve uyluğun ön yüzünde hissedilir. Yürürken artış gösterir. 
 • Diz eklemi problemlerinde ise ağrı genellikle diz çevresinde hissedilir. Yürümekle , ayakta durmakla artış gösterir. 

 

 

4 . Kemik sorunlarına bağlı diz ve bacak ağrıları ; 

 

 

 • İyi huylu ya da kötü huylu kemik tümörleri, kemiğin beslenmesinin bozukluğu, avazküler nekroz, kemik enfeksiyonları gibi. 

 

 

5. Damar sorunlarına bağlı diz ve bacak ağrıları ; 

 

 

 • Toplar damar tıkanıklığında etkilenen bacakta şiddetli ağrı ve şişlik olur. Dikkatli bir muayene ve bacak çevresinin mezura ile ölçülmesi gerekir. Kesin teşhis için doppler ultrason çekilmelidir. 
 • Atardamar tıkanıklığında ise etkilenen bacakta ağrı , soğukluk,  solukluk ve ilerleyen dönemde morarma görülür. Yürürken bacak ağrısı artış gösterir. 
 •  Yüzeysel ve derin toplardamarların yetmezliği ; yani varis hastalığında ise bacaklarda ağrı, varisli damarların belirginleşmesi ve renk değişiklikleri görülür. 
 • Lenf damarlarının tıkanması ya da yetmezliği durumunda ise lenf ödem dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkar. Tek ya da her iki bacakta olabilmektedir. Bacakta şişlik ve özellikle yürürken ağrı ortaya çıkabilmektedir. 

 

 

Diz ve Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

 

 

Diz ve bacak ağrıları için pek çok gidebileceğiniz bölüm var ama öncelik olarak dizinizin neden ağrıdığını öğrenmek en doğru doktora görünmenizi sağlayacaktır.Eğer hastalığınız tam olarak neden olduğunu bilemiyorsanız Ortopedi ve Travmatoloji bölüm doktoruna muayene olun.Doktorunuz onun alanı dışında bir sağlık problemiz var ise sizi gerekli bölüm doktoruna yönlendirecektir.Ortopedi ve Travmatoloji bölümü genel olarak ;  kırık , darbeler , yaralanmalar , menisküs yırtığı , bağ yırtılması ve zedelenmesi , eklem iltihabı, septik artrit yada iskeletinizle ilgili problem olduğunu düşünüyorsanız bu konularda size yardımcı olacaktır.Eğer bacak ağrınızın yanı sıra ; bacağınız hareket ettikçe ağrınız şiddetleniyorsa, bacağınızda solgun bir görünüm meydana geldiyse yada ağrınız dinleme ile geçip bir süre sonra tekrar başlıyorsa gitmeniz gereken bölüm ; Kalp Damar Cerrahisi doktorudur. Eğer bacak ağrınız siz dinlenirken artıyor, hareket ettikçe azalıyorsa; sorunun sinirlerden kaynaklanma ihtimali vardır. Omurgadan bacaklara erişen sinirlerin bir bölgesinde sıkışmanın söz konusu olabileceği üzerinde durulur. Bu durumda gitmeniz gereken bölüm ; Nöroloji doktorudur.Özellikle kaval kemiğinin ön bölgesinde kızarıklık, şişlik gibi cilt problemleri varsa, sorun selülit veya erizipel olabilir. Bu hastalıklara ; Dermatoloji doktoru bakar ama  damar yolu tedavisinin gerekli olacağı  durumlarda ; Genel Dahiliye doktoruna yönlendirilirsiniz.Eğer ; sabah uyandığınızda eklem tutukluklarınız var ise ve bu tutukluk 1 saatten önce geçmiyorsa, Ağrılarınız sabah şiddetli iken akşama doğru hafifliyorsa yada ayak başparmağı ekleminde ağrı, şişkinlik söz konusu ise (gut hastalığı söz konusu olabilir)  gitmeniz gereken bölüm ; Romatoloji doktorudur ama Romatoloji bölümünden önce bu gibi sorunlarda öncelikle Genel Dahiliye bölüm doktoruna muayene olmak ve onun yönlendirmesi daha yerinde olacaktır.Çünkü bu gibi durumlarda Romatoloji değil de Fizik Tedavi bölümüne de yönlendirilmeniz gerekebilir.Ağrıları hafife almayın ve ilerlemeden önce mutlaka ilgili bölüme giderek doktorunuza muayene olun.

Önerilen İçerik  Tırnak Batmasına İyi Gelen Kremler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.