Hamilelikte Sağ Tarafa Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi ?

DerinImgeMustafa 4 800x400 1 e1530698300678

DerinImgeMustafa 4 800x400 e1530698269166

 

 

Hamile olmak ne kadar güzel bir duygu ise , bütün düzeninizi bozmak da o kadar kötü bir durum. Her hamile kadın bu dönemde bazı zorlanmalar elbette ki yaşıyor. Bu zorlanmalardan birisi de uyku sorunu ve uyku pozisyonu sorunu. Uyku pozisyonunuzun önemli olmasının bazı sebepleri var ve bu sebepler gözden kaçırılmayacak sebepler. Hamilelikte sağa yatmak bebeğe zarar verir mi ? Bu konu hakkında ne kadar çok kafamız karışık değil mi ? Bunun nedeni hep etraftan duyduğumuz yalan yanlış bilgilerin varlığı. Böyle bir konuyu öğrenmek için ilk danışmanız gereken kişi tabi ki doktorunuz olmalıdır. Sizin için en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Doktorların genel tavsiyeleri ise ; sol tarafa doğru yatmaktır. 

 

 

Hamileyken Sol Tarafa Yatmanın Faydası Nedir ?

 

 

Doktorların her zaman tavsiye etmiş olduğu sol tarafa doğru uyku pozisyonun bebek ve anne için çok fazla artısı vardır. Sol tarafa doğru yatıldığı zaman plasentaya giden kan miktarı artar. Kan miktarının artması da bebeğinizin oksijen ve besin ihtiyacını daha fazla karşılamasına neden olur. Bebeğiniz beslenmesi ve oksijeni en iyi şekilde aldığını bilmek sizin de huzurlu bir uyku uyumanıza neden olacaktır.Ayrıca sol tarafa doğru yatmak vücudunuzda her hamilenin başına gelebilecek olan ödem ve şişliği de azaltmaya yardımcı olur.Hamileliğinizin  ilk 3 ayında yatış pozisyonunuz önemli değildir. Yüzüstü hariç her pozisyonda yatılabilir . Çünkü bu aylarda rahim küçük ve hafif olduğu için damarlarda baskıya neden olmaz.

 

 

Hamilelikte Sağ Tarafa Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi ?
 

 

Sırt üstü yada sağ tarafa yatmak, bacaklardaki ana damarlardan kalbe olan kan akışını azaltır ve bu da anne karnındaki bebeği etkiler. Sağ tarafa doğru yatılırsa  toplar damara rahim baskı yapmaya başlar ve kalbe dönen kan miktarı azalır, bu da bebeğe giden kan miktarının azalmasına neden olur. Sağ tarafa yatıldığında kalbe dönen kan azalacağı için vücuttaki şişlikler artabilir. Uyurken eğer arkanıza yastık koymadıysanız farkında olmadan sağ tarafa dönüp de uyuyabilirsiniz. Bu konuyu doktorunuza danışın . Sağ tarafa uyumanız konusunda sizi rahatlattıysa sürekli olmamak şartı ile sağ tarafa yatmanın ciddi bir zararını görmeyeceksiniz.Sürekli sol tarafa yatmak bir süre sonra ağrılara neden olacağı için ister istemez sağ tarafa dönme ihtiyacı duyacaksınızdır. Bu yüzden endişe duymamalısınız. Örneğin;  kalp rahatsızlığı bulunan biri için doktor sol yerine sağ tarafa yatılmasını önerebilir. Kronik kalp hastalıklarında sol yana yatmak kalp atışını hızlandırabilir ve bunun olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden genellikle kalp sağlığı için sağ tarafa yatılması önerilmektedir.

Önerilen İçerik  Ortopedi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar ?

 

 

Hamilelikte Sırtüstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi ?

 

 

Gebeliğin son aylarında sırtüstü yatmamak daha iyi bir seçim olacaktır. Bu pozisyonda rahim bütün ağırlığıyla büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına ve bağırsaklara baskı yapar. Bu durum da bel ağrılarına ve hemoroide (basur) neden olabilir. Sırt üstü yatmak kan basıncında düşmeye neden olabilir, bazen anne adayları bu şekilde baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler hissederler.Bu yüzden sürekli sırtüstü yatmak yerine aralıklarla pozisyon değiştirerek yatmalısınız ama sırtüstü çok da tercih etmemeniz sizin için en iyisi olacaktır.

 

 

Hamilelikte Yüzüstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi ?

 

 

Hamilelik süresinde en tavsiye edilmeyen pozisyonlardan birisidir. Yüzüstü yatmak rahime ve bebeğe baskı uygulayacağı için uygun değildir.Ayrıca erken doğum tehdidi veya plasenta yetmezliğinin olduğu durumlarda, anne adayının gündüzleri de istirahat etmesi gerekebilir. Bu tip istirahatlerde anne adayının sol tarafının üzerine yatması daha doğru olacaktır. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.