İlaç Kullanmadan Tansiyon Nasıl Düşürülür ?

women and high blood pressure

women and high blood pressure 1

 

 

 

İlaç kullanmadan tansiyon nasıl düşürülür ? diye araştırma yapıyorsanız sizin sorununuzun yüksek tansiyon olması gerekir. Yüksek tansiyonun oluşumunun bazı faktörlere dayandığı günümüzde bilinse de tam olarak nasıl ortaya çıktığı hala bilinmemektedir.  Her hastalık gibi tansiyon sorunu da sağlıksız olmakla ve kendimizi biraz ihmal etmekle ilgili yanları olan da bir hastalık. Tansiyonla başa çıkmanın uzun bir yol olduğunu ve irade gerektiğini bilmeniz önemlidir. Yüksek tansiyon riski taşımanıza sebep olabilecek etkenler şunlardır ; 

 

 

 

 1. Stres,
 2. Alkol,
 3. Fazla kilo,
 4. İdrarda kan,
 5. Göğüs ağrısı,
 6. Nefes darlığı,
 7. Hareketsizlik,
 8. Kolay yorulmak,
 9. Görme sorunları,
 10. Sigara kullanmak,
 11. Burun kanamaları,
 12. Düzensiz kalp atışı,
 13. Şeker hastası olmak,
 14. Aniden şiddetli baş ağrısı,
 15. Ailede yüksek tansiyon hastası olması,
 16. Vücudun ihtiyacından fazla tuz tüketimi,
 17. 35-50 yaş arasında olup yüksek risk taşımak,
 18. Ağrının göğsünüzden boyun ve kulaklara vurması.

 

 

 

İdeal tansiyon değerleri nasıl olmalıdır ? ;

 

 

 

 1. Tansiyonda ideal değer 120-80’dir. 130-80’e kadar da normal kabul edilebilir.
 2. 130/139 veya küçük tansiyon 85-89 arası ise yüksek normal diye kabul edilir.
 3. 140-90’un üzeri değerler yüksek tansiyon olarak değerlendirilir.
 4. Eğer büyük tansiyon 140-160, küçük tansiyon 90-100 arası ise siz birinci evre hafif yüksek tansiyon hastasısınızdır.
 5. Büyük 160-180, küçük tansiyon 100-110 arasıysa siz orta dereceli yüksek tansiyon hastasısınızdır.
 6. Yüksek tansiyonunuz 180’in üstü veya küçük tansiyonunuz 110’un üstü ise o zaman da şiddetli yüksek tansiyon hastasısınızdır.

 

 

 

İlaç kullanmadan yüksek tansiyon nasıl düşürülür ? ;

 

 

 

 1.  İlaç kullanmadan yüksek tansiyonu düşürmeyi başarabilecek hastaların düşük dozda hipertansiyon ilacı kullanması gerekir.
 2. Başarmak için hayatınızdan köklü değişiklikler yapmanız ve iradeli olmanız , kendinizi kandırmadan her şeye tam uyum göstermeniz gerekir. Başarısızlıkta bahane olmaz ,  başarısızlığın sadece sizin suçunuz olacağını unutmayın! 
 3. Önerilen yaşam tarzı koşullarını sağlar ve uyarsanız ilacın 2 katı tansiyonunuzda düşüş sağlamaya başlayacaksınız ve bu da size hastalığınızı kontrol altına alma fırsatı verecek.
 4. İlaç tedavisi, tanı konulan hastalığı kontrol altına almak ve daha sonrada gelişebilecek komplikasyonları önlemek amacıyla yapılır. Sağlıklı yaşam önerileri de ilaç tedavisiyle aynı görevi görerek hastalığı kontrol altına aldığı için hipertansiyon kaynaklı kalp krizi, kalp yetmezliği, körlük, felç ve böbrek yetmezliğinden de hastayı koruyabilmektedir.
 5. Günlük yaşam alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz halde tansiyon değerleriniz düşmüyorsa ek olarak ilaç tedavisi düşünülmelidir. İlaç tedavisi başladıktan sonra sağlıklı yaşama alışkanlıklarından vazgeçilmemesi gerekir.
 6. DASH diyeti ;  Yüksek tansiyonu kontrol altına almak, sodyum alımını en aza indirmek için yapılan bir diyet türüdür. Tuz ve kolesterol açısından fakir bir beslenme şeklidir.Bu diyet, düşük kalori ve küçük porsiyonlarla yapılır. Hafta içinde iki kez balık tüketilir. Kırmızı et tüketimi minimuma çekilir. Tüketilen besinlerin yağ oranı azdır. Posalı ve taneli tahıllar ve karbonhidratlar kullanılan DASH diyetinde sebze ve meyve bol bol alınır. Şeker içeren besinlerden uzak durulur. En önemli amaç sodyum, yani tuz alımının azaltılması ve kalsiyum, magnezyum, protein, lif ve protein bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı edinilmesidir. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastalarında kilo verdiren bir diyet şeklidir.Bu diyeti bir diyetisyene muayene olduktan sonra kendinize göre şekillendirmeniz ve diyetisyen ile birlikte kontrollü hareket etmeniz gerekir.Son derece önemli ve sağlığınızı kat kat arttıracak bir diyettir.
 7. Günlük olarak düzenli şekilde yapılacak olan egzersizler de acilen, hızlı ve kolay şekilde düşük yani dengeli kan basıncına olanak sağlar. Egzersizini düzenli yapan kişiler 1 hafta gibi kısa bir süre içinde ve hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar alabilir.
 8. Limon ;Hızlı ve kısa süre içinde düşmeyen kan basıncı dengelemek için bir bardağın içine doğal yarım limon sıkıp tüketirseniz acil durumlar için çok faydalı olacaktır.
 9. Tuzsuz ayran;  Tansiyon hastasının içmesi gereken içecekler arasında yer alır. Bu içecekler doğal olmalıdır.
 10. Sarımsak; Sarımsağı yemeklerde, salatalarda kullanmanın yanında çiğnemek yüksek tansiyon sorunlarını azaltır.
 11. Muz ;  Muzda bol miktarda sodyum bulunması yüksek tansiyona faydalı olmasını sağlar.Günde düzenli şekilde 2-3 tane muz yemek yüksek tansiyon riskini azaltır ve tansiyonu düşürür.
 12. Soğan Suyu; Soğanın içerdiği antioksidanlar yüksek tansiyona iyi gelir.Soğanın çiğ tüketilmesi daha iyi sonuç almaya yardımcı olabilir.
Önerilen İçerik  Bebeklerde Göz Kızarıklığı Neden Olur ?

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.