Kanarya Yumurtası Boş Çıkarsa Ne Yapmalı?

Kanarya Yumurtası Boş Çıkarsa Ne Yapmalı?

Kanarya yumurtası boş çıkarsa ne yapmalı sorusu oldukça merak edile konular arasında yer alır. Kanarya son derece sevilen kuş türleri arasında yer alır. Hem sevimli bir görünümlerinin olması hem de çok güzel ötebilmeleri bu kuşların en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Ev ortamlarında çok fazla beslenmelerinin en önemli nedeni de bu kuşların az bulunan türler olmasıdır. Birçok kişi bu kuşları evinde çoğaltarak besleme yoluna da gitmektedir. Eğer evinizde besleyerek bu kuşları çoğaltmak istiyorsanız kanarya yumurtası boş çıkarsa ne yapmalı sorusuna da yanıt bulmalısınız.

Kanaryalar belirli dönemlerde yumurtlarlar. Çift olarak beslenen kanaryaların yumurtlama dönemi öncesi ve sonrası son derece önemlidir. Onlar için mutlaka uygun yaşam ortamları yaratmak gerekir. Kanarya yumurtası boş çıkarsa ne yapmalı sorusu da bu bakımdan son derece önemli konulardan biridir. Kanaryaların yavrularını sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmeleri için mutlaka iyi bir şekilde bakılmaları gerekir. Aynı zamanda yavrulama dönemlerinde uygun bir şekilde kullanabilecekleri yumurtlama yuvaları da olmalıdır.

Kanaryaların yumurtaları çok zaman dolu olsa da zaman zaman boş da çıkabilir. Böyle durumlarda mutlaka kanarya yumurtalarını gözlemlemeniz önem taşır. Çünkü boş olan yumurta için yapılması gereken işlemleri sağlıklı bir şekilde yerine getirmelisiniz. Bu şekilde kolay bir şekilde yumurtlama dönemlerini geçebilirler.

Kanaryaların Yumurtasının Boş Çıkma Nedenleri

Kanarya yumurtası boş çıkarsa ne yapmalı sorusundan önce bu süreçte neden yumurtaların boş çıktığını bilmek gerekir. Yumurtaların boş çıkmasının birden fazla nedeni bulunur. En önemli nedeni ise şu şekildedir:

  • Tüneklerin oynak ve kaygan olması yumurtanın boş çıkmasına neden olabilir.
  • Bir diğer neden de dişi kuşun erkeğini çiftleşmeye çağırmasıdır.
  • Tüneklerin temiz olmaması da bir diğer önemli nedendir.

Kanaryaların yumurtalarının boş çıkması durumunda da belli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu süreçte kanaryalarınızın tüneklerini mutlaka temiz ve sabit bir şekilde tutmaya dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kanaryaların iyi bir şekilde bakılmalarında bu durum son derece önemli bir konudur.

Kanaryaların Yumurtlama Dönemleri ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Kanaryaların bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar vardır. Bu canlılar son derece hassas kuş türleri arasında yer alır. Oldukça pahalıya satılan kanaryalar günümüzde birçok evde beslenen önemli kuş türleri arasında yer alır. Bu nedenle hem normal bakımlarının hem de yumurtlama dönemlerindeki bakımlarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Kanaryalarınızın uygun bir şekilde bakılabilmesi için mutlaka titiz bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Kanaryalarınıza iyi bir şekilde baktığınızda tek seferde birkaç yavru birden alabilirsiniz. Kanaryaların yumurtlama dönemleri hakkında ise şunları söylemek mümkün olabilir:

  • Kanaryalar her yumurtlama döneminde 3 ya da 4 tane yumurta bırakabilirler.
  • Bu yumurtaların hepsi sağlam çıkabileceği gibi birkaç tanesi boş da çıkabilir.
  • Bazı durumlarda tüm yumurtaların boş çıkma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Kanarya yumurtaları 13 ya da 14 günden sonra çatlayarak yavrular çıkabilir.

bu detayları bildiğiniz takdirde kanaryaların son derece iyi bir şekilde bakımını yapabilirsiniz. Bununla birlikte yumurtaları kesinlikle el sürmemeniz oldukça önemli bir konudur. Eğer 13 günden sonra yumurtalar çatlamamışsa ya da herhangi bir şekilde kıpırtı yoksa yumurtaların boş olma ihtimali son derece yüksektir. Böyle durumlarda boş olan yumurtaları kuşlar genellikle yuvalarından atarlar. Kafesi temizlemeli ve kuşların tüneğini temizleyerek yeniden yumurtlama dönemlerine geçişini sağlamalısınız. Kanaryalar için temiz bir kafes son derece önemlidir. Aynı zamanda sağlıklı beslenebilecekleri yemler ile temiz su mutlaka kafesinde olması gereken detaylardır.

Kanarya Yumurtası Ne Zaman Bozulur?

Kanarya yumurtalarının bozulma durumu da bu kuşları besleme aşamasında dikkat edilen konular arasında yer alır. Yumurtaların içerisinde bulunan embriyonun iyi bir şekilde gelişebilmesi için iyi bir şekilde bakılmaları gerekir. Bu süreçte sıcaklık önemli unsurlardan biridir. Eğer yumurtalar belirli bir sıcaklık altına düşer ya da bu sıcaklık fazla olursa yumurta içerisindeki yaşam son bulur. Bu nedenle yumurta ortaya çıktıktan sonra kanarya yumurtasının mutlaka belirli sıcaklıklarda beklemesi gerekir. Annenin ya da baba kuşun yumurta üzerine tünemesi de bu nedenledir. Sıcaklık düşerse ya da yükselirse yumurta da bozulacak ve yaşam olmayacaktır.

Kanarya Yumurtası Boş Çıkarsa Ne Yapmalı? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1228
Kategori:
Hayvanlar Alemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.