Kolonoskopi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir?

Kolonoskopi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir?

Kolonoskopi sonrası ne zaman yemek yenir sorusu günümüzde oldukça merak edilen bir konudur. Çünkü son derece zorlu bir sağlık işlemi olması insanların kolonoskopiye karşı genel olarak tereddütle yaklaşmasına neden olur. Bu uygulama genelde rektum ve kolon kanserinin taramasında kullanılan uygulamalardan biridir. Kalın bağırsağın incelenmesi ile birlikte ucunda kamera ve ışık bulunan bir cihaz yardımı ile hastanın iç bölgesinde bir inceleme yapılır. Bu inceleme ile birlikte kolon ve rektum kanser taraması daha net şekilde gerçekleştirilebilir.

Ancak kolonoskopi yapılırken mutlaka hastanın aç olarak uygulamaya gelmesi gerekiyor. Aynı zamanda eğer hasta tarafından kullanılan kan sulandırıcı bir ilaç var ise bunun da tespiti önceden yapılır ve hastanın 4 ya da 5 gün öncesinden bu ilaçları kesmesi gerekir. Kolonoskopi sonrası ne zaman yemek yenir sorusu da bu aşamada çok merak edilen konular arasında yer alır.

Hastalar için oldukça zor olan bu uygulama öncesinde hastanın aç olması da büyük bir önem taşır. Aynı zamanda hastanın uygulamadan sonra da bir süre yemek yememesi istenebilir. Böyle durumlarda kolonoskopi sonrası ne zaman yemek yenir sorusuna net olarak yanıt bulunması son derece önemli bir konudur.

Kolonoskopi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolonoskopi günümüzde en önemli sağlık taramalarından biridir. Özellikle bağırsak sistemlerinde meydana gelen hastalıkların ve kanser risklerinin teşhisinde son derece önemli olduğunu söylemek mümkün olabilir. Kolonoskopi öncesinde hastaların bu bakımdan dikkat etmesi gereken önemli noktalardan bahsetmek mümkün olabilir. En önemli noktalar da bunlardır:

 • Hastanın kolonoskopi yapılacak günün sabahından itibaren bir şey yememesi ve içmemesi gerekir.
 • Hastanın kullandığı tüm ilaçlar hakkında doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Uygulamadan günler öncesinden sigara ve alkol gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.
 • Uygulamadan 4 ya da 5 gün öncesinde tüm kan sulandırıcı ilaçların kullanımına dikkat edilmesi gerekir.
 • Uygulama konusunda önceden doktordan bilgi almanız büyük bir önem taşır.
Önerilen İçerik  Kemik Ölçümü Hangi Bölümde Yapılır ?

Bu detaylara dikkat edildiğinde kolonoskopi uygulamasından tam sonuç elde etmek mümkün olabilir. Günümüzde birçok hasta bu konuda son derece tedirgin olsa da doktorların uyarılarına dikkat edildiğinde sorunsuz bir şekilde işlemler yapılabilir.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kolonoskopi sonrası ne zaman yemek yenir sorusu kadar uygulamanın neden yapıldığı da merak edilir. Uygulamanın yapılmasının en önemli nedenleri arasında ise şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • 50 yaş üzerindeki kişilerin bağırsak taramaları için
 • Makattan gelen taze kan varlığı nedeniyle
 • Dışkıda gizli kan tespit edildiğinde yapılabilir.
 • Kronik ishal ya da kabızlık durumlarında yapılabilir.
 • Nedeni bir türlü bulunamayan demir eksikliği ve anemi nedeniyle yapılabilir.
 • İltihaplı bağırsak hastalıklarının varlığı nedeniyle yapılabilir.
 • Kronik inflamatuar bağırsak hastalıkları nedeniyle tercih edilebilir.
 • Kan damarlarında görülen anormallikler

Gibi nedenlerle kolonoskopiye başvurulabilir. Böyle durumlarda en önemli nokta kolonoskopi uygulamasının öncesinde ve sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken konulardır. Hastaların nasıl ki bu uygulamalar öncesinde dikkat etmesi gereken konular var ise sonrasında da dikkat etmesi gereken birçok önemli detay vardır. Kolonoskopi uygulaması yapılmadan önce uygulama sonrasında ne zaman yemek yiyebileceğinizi de öğrenmeniz gerekir.

Kolonoskopi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolonoskopi sonrasında hastanın bir saat gözlem altında tutulması gerekir. Ancak aynı gün içerisinde hasta evine gönderilebilir. Aynı zamanda hastanın günlük rutin hayatına dönmeden önce mutlaka bir gün boyunca dikkat etmelisiniz. Bağırsaklara verilen karbondioksit gazı nedeniyle hasta gün içerisinde gaz sancısı hissedebilir. Aynı zamanda dışkılamada kan görülmesi de normal durumlardan biridir. Bu süreçte hastanın normal olarak beslenmesine dönmesi gerekir. aynı zamanda sıvı tüketimi de bu süreçte son derece önemlidir.

Hastalarda aktif bir kanama durumu var ise bu süreçte mutlaka hastanın doktora başvurması gerekir. Ateş ve titreme var ise ya da rektal kanama gerçekleşmiş ise hastaların uzmana başvurması büyük bir önem taşır. Mide bulantısı ve kusma, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı gibi durumlar hastalar açısından önem taşıyan konular arasındadır. Böyle durumlarda doktora başvurarak gerekli önlemlerin alınması gerekir. Hastalar bu uygulama sonrasında hafif yiyecekler ile beslenmeye başlayabilir. Ancak uygulamadan bir saat sonra beslenmesi büyük bir önem taşır. Yan etkiler herkeste görülmeyebilir.

Önerilen İçerik  Yüzde Çıkan Et Beni Nasıl Geçer ?

Kolonoskopi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1239

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.