Koltuk Altı Çok Terleyenler Ne Yapmalı ?

yoga nefes

 

yoga nefes 1

 

 

 

Terlemek doğal ve olması gereken bir süreçtir ama hangi durumlarda ve hangi yoğunlukta terlediğiniz önemlidir.Terlemeyi tetikleyen durumlar ; Ergenlikte vücudun değişimi ile ergenlik dönemindeki bireyler koltuk altı ve ayak kısmında aşırı ter ve dolayısıyla kötü kokuyla baş etmek zorundadır , ağır egzersiz , sıcaklık , stres , sinir ve korku gibi vücutta ani değişime sebep olan duygusal tepkiler ter oluşumuna sebep olur. Ter kokusu ise ruhsal durumumuzdan, beslenme şeklimizden, kullandığımız ilaçlardan, bazı hastalıklarımızdan ve hormonlarımızın durumundan yani bizim anlam veremeyeceğimiz bir sürü basit nedenden bile kaynaklanabilir. Eğer gece terlemesi rahatsızlığınız bulunuyorsa ; Gece Terlemesi İçin Hangi Doktora Gidilir? yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşırı terleme durumu ise normal terlemeden daha farklıdır. Aşırı terleme tıp dilinde hipertiroididir. Bu hastalığa sebep olan rahatsızlıklar ; 

 

 

 

 1. Obezite,
 2.  Menopoz,
 3. Enfeksiyon,
 4. Şeker hastalığı,
 5. Psikiyatrik hastalıklar,
 6. Böbrek üstü bezi rahatsızlıkları.

 

 

 

Koltuk altı terlemesinde hangi durumlarda doktora başvurmalısınız ? ; 

 

 

 

 1. Durduk yere gece terlemeleriniz arttıysa,
 2. Vücut kokunuzda belirgin bir şekilde farklılık hissediyorsanız,
 3. Aşırı terleme normal hayatınızı devam ettirmeye engel oluyorsa,
 4. Ani bir şekilde aşırı terlemeye ya da neredeyse hiç terlememeye başlarsanız.

 

 

 

Koltuk altı çok terleyenler ne yapmalı ? ;

 

 

 

 1. Düzenli duş almayı ihmal etmemelisiniz.Düzenli duş almak,  anti bakteriyel temizlik malzemeleri kullanmak terin kokmasına yol açan bakterilerin azalmasını sağlar.
 2. Koltuk altı kıllarını düzenli olarak almak gün içinde bu kıllar üzerinde kalan ve kuruyan terin neden olduğu kokunun önüne geçilmesini sağlar.
 3. Terlemeye neden olmayan özel kumaşlardan üretilmiş kıyafetleri giymeyi tercih etmelisiniz. Cildinizin nefes almasına yardımcı olacak pamuklu, yünlü ya da ipek gibi doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetler daha az terlemeyi sağlar. 
 4. Spor ve ağır egzersizler yaparken spora uygun kıyafetler giymelisiniz.
 5. Çok fazla stres ve endişe içerisindeyiz bu durumu yenmeye , kendinizi rahatlatmaya çalışmalısınız.
 6. Soğan , sarımsak, rafine şeker , kola , kahve ve  çok baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.Sağlıklı beslenmek hem aşırı terlemenizi hem de terinizin kokmasını engellemeye yardımcı olur.
 7. Alkol toksin olduğu için aşırı terlemeyi tetiklemektedir. Bu yüzden özellikle sıcak yaz aylarında alkol tüketimini sınırlandırmalı veya hiç tüketmemelisiniz.
 8. Terlemeyi azaltmak ve düzenli olarak tuvalete çıkabilmek için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Yeterli miktarda su alımı toksinlerin ter yerine önemli bir miktarının idrarla atılmasını sağlayacaktır.
 9. Fazla kilonuz varsa bu kilolardan kurtulmalısınız.Fazla kilolar günlük işlerin yapılması sırasında vücudun daha fazla enerjiyle çalışmasına ve efor sarf etmesine, bu zorlanmada vücut sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Vücut fiziksel aktiviteler sırasında normal ısı dengesini sağlamak için ter bezlerine başvurur. Fazla kilolardan kurutulmaya başladıkça terlemenin de azaldığını fark edeceksiniz.
 10. Anti perspirant ; Ter bezlerini bloke eden bileşiklerdir. Koltuk altınız için ürün alırken içerisinde anti perspirant olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 11. Deodorant yerine Roll on ; Doeodorant sprey formundadır ama roll on vücudunuzda kalır . Roll on alırken mutlaka pudralı alın ve kıyafetinizi giymeden önce değil giydikten sonra roll on uygulayın. Roll on satın alırken siyah kıyafetlerde de kullanabileceğiniz roll on almaya dikkat edin. Sıvı formunda olan roll on kullanmak sizi sadece 1 saat kadar idare eder ve emilmesi zor olduğundan bir süre sonra olması gerekenden daha fazla ter kokusunu hissetmenize neden olur.
 12. Terleme için üretilen en faydalı ve memnun kalınan ürün ise Deotak krem deodoranttır. Bu ürün ter kokusunu gün boyu önler ve bir süre sonra kullanmayı bıraksanız dahi ter kokunuzun ciddi derecede azaldığını fark edebilirsiniz. Bu ürünü düzenli kullanmak ve kullanırken çok fazla sürmemeniz önemlidir. Farklı çeşitlerinden size uygun olanı bulduğunuz ve düzenli kullanıldığı zaman etkisini göstererek çok büyük bir memnuniyet kitlesine sahip olmuş bir üründür . 
 13. Deodorant ;  Kullanması gereken kişiler aşırı terlemeyen ama terlediğinde ter kokusundan rahatsız olan kişilerdir. Deodorantlar , terlemeyi engellemez, sadece ter kokusunun bastırılmasına yardımcı olurlar.
 14.  Terlemeye karşı uzun süreli ve ameliyatsız bir çözüm arıyorsanız, bunların arasında en etkili tedavi yöntemi botoks enjeksiyonu tedavisidir. Eğer terleme şikayetiniz varsa siz de estetik cerrah ya da uzman dermatoloji doktorlarından  destek alabilirsiniz.
Önerilen İçerik  Bikini Bölgesi Temizliği Nasıl Yapılır ?

 

 

Tüm Yorumlar

 • Harika bir makale olmuş. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel. Emeğinize sağlık.

  Komşu Kızı 7 Nisan 2018 00:00 Cevapla
  • Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂 .

   editör 11 Nisan 2018 14:35 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.