Tüp Mide Ameliyatının Yan Etkileri Var mı?

tup mide 1

Tüp mide ameliyatının yan etkileri var mı sağlıklı bir hayata adım atmak isteyen bireylerin başvurdukları tüp mide ameliyatında merak ettikleri bir konudur. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda obezite tehlikesi ile yüz yüze gelmiş olan bireylerin vücut kitle endeksleri uygun olduğu takdirde rahatlıkla tüp mide ameliyatı yaptırabilmeleri mümkün olmaktadır. Uzun vadede riskleri bulunmamakla beraber ameliyat sırasında kişiden kaynaklı olarak bazı yan etkiler görebilmek söz konusudur.

Tüp Mide Ameliyatı Zararlı mı?

Tüp mide ameliyatının yan etkileri var mı sorusuna yönelik olarak hekimlerin ortak kanısı başarı elde etme yüzdesi yapılan ameliyatlar neticesinde oldukça iyi bir durumda gözükmektedir. Dünya nüfusunun geneline bakıldığında kadınların % 13ü erkeklerin %11i obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu oran içerisinde çocuk nüfusta bulunur. Yetişkinler olarak bakıldığında ise obeze yakın aşırı kiloya sahip olan kadın nüfusunun %40 erkek nüfusunun %38 olduğu tespit edilmiştir. Eğer obezite teşhisi konan kişilere müdahale yapılmadığında ileri boyutta kişide risk oluşumu daha fazla gözlemlenmektedir. Uygulanan tedaviler içerisinde mide ameliyatı da kullanılmaktadır. Yapılan tüp mide ameliyatı sonrasında ameliyattan kaynaklı bir yan etki gözükmezken vücudun içerisinden alınan midenin küçülmesi ile beraber yemelerin azalması ve bu hızlı kilo kaybından kaynaklı olarak bazı yan etkiler görülebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının yan etkileri var mı hızlı kilo kaybından dolayı görülen yan etkileri bulunduğundan bahsetmiştik. Burada çok kilolu olup ameliyat sonrasında hızlı kilo veren bünyeye sahip olan kişilerde vücudun içinde barındırdığı vitamin ve mineraller gitgide azalmakta ve buna bağlı olarak kişide halsizlik ve bünyesel zayıflık oluşabilmektedir. Vücuttaki hem faydalı hem zararlı vitamin ve minerallerin zayıflama ile beraber dışarı atılması dengeli beslenme ile desteklenmediğinden vücudun içerisinde D vitamini yönüyle büyük bir yoksunluk başlar. Bu da bir zaman sonra tırnak kırılmalarına, saç dökülmelerine sebep olacaktır.

Önerilen İçerik  Sol Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1326
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.