Yasemin Çiçeği Bakımı

D i0kROUYAEeQZV

Güzelliği ve hoş kokulu çiçekleri ile öne çıkan yasemin çiçeği evlerde ve bahçelerde kolaylıkla bakılabilir. Yasemin çiçeği bakımı pek çok çiçek türüne göre daha kolay olurken yine de bakımında belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetişir?

Yasemin çiçeği yetişmesi kolay özellikler taşır ve günümüzde neredeyse tüm bölgelerde yabani olarak gelişebilmektedir. Çok fazla toprak seçici özellikler göstermez ve su ihtiyacı da çok fazla olmadığı için yaygın olarak görülen çiçek türlerinden birisidir. Tırmanıcı yapıda olması sayesinde pek çok bahçede önemli bir peyzaj bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Anavatanı Çin olan yasemin çiçeği kış aylarında da -7 dereceye kadar dayanarak çok soğuk olmayan bölgelerde de yetişmektedir.

Yasemin Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yasemin çiçeği bakımı hem bahçede hem de saksıda yapılabilmektedir. Hoş kokusu ile özellikle duvarlara tırmanmasını sağlamak çokça tercih edilmektedir. Her ne kadar çok fazla su ihtiyacı olmasa da nemli topraklarda bulunmaktan hoşlanmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında toprağının nemli olması hoşuna gidecektir.

Güneşi seven yasemin çiçeğinin iç mekanda en az dört saat günlük güneş alması gerekir. Eğer evin içine güneş girmiyorsa bu durumda balkona çıkararak güneşlenmesini sağlamak gerekecektir. Yasemin çiçeği toprak seçimi için de çok fazla ayrım yapmasa da hafif kumlu ve humuslu toprağın seçilmesi iyi olacaktır. Ev bakımında sulaması için de toprağının kurudukça sulaması yapabilirsiniz. Yasemin çiçeğini çoğaltmak isterseniz çelikleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Bunun için de bitkinin üst kısmından en az 10 cm boyunda bir dal keserek bunu suda köklenmeye bırakınız. Köklenme görüldükten sonra ise toprağa ekerek çoğalmasını gerçekleştirmiş olacaksınız. Ayrıca bitkiye ilkbahar aylarında mineral ve vitamin takviyesi de yapabilirsiniz, bu sayede daha sağlıklı bir gelişim gösterecektir.

Önerilen İçerik  Vakumlu Poşet Hava Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1289
Kategori:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.