Denerken Ayağımızı Sıkan Ayakkabı Sonradan Açılır Mı?

Denerken Ayağımızı Sıkan Ayakkabı Sonradan Açılır Mı?

Denerken ayağımızı sıkan ayakkabı sonradan açar mı sorusu her dönemde mutlaka araştırdığımız ve merak ettiğimiz konular arasında yer alır. Günlük yaşamda olmazsa olmaz giyim ürünleri arasında yer alan ayakkabılar bazı durumlarda ayağımızı sıkabilir. Bu durumda ayakkabıyı kullanmaya devam etmek isteyenler ayakkabının nasıl genişletileceği sorusuna yanıt arar. Kullandığınız ve ayağınızı sıkan ayakkabıların açılıp açılmayacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olduktan sonra eğer mümkünse ayakkabılarınızı genişletebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sıkan Ayakkabı Açar Mı?

Ayakları sıkan ayakkabıların birçok durumda genişletilebilmesi mümkündür. Bu durum ayakkabı üretilirken kullanılan kumaş ile doğrudan alakalıdır. Genişlemeye müsait olan kumaşlar kullanım sırasında genişleyerek ayakkabıyı esnetebilir. Özellikle yumuşak deri ayakkabılarda ve süet ayakkabılarda bir miktar esneme payının bulunduğundan söz edilebilir. Ancak bunun dışında sert yapıya sahip kalın kumaşlarda herhangi bir genişleme olmaz. Yumuşak ve yıkanmış deri ayakkabılarda esneklik payının daha fazla olacağını belirtmek gerekir.

Sıkan Ayakkabı Nasıl Açılır?

Denerken ayağımızı sıkan ayakkabı sonradan açılır mı konusunda araştırma yapanlar ilk giydikleri sırada ayaklarını sıkan ayakkabıların daha sonradan açılıp açılmayacağını merak eder. Genelde mağazalarda ilk gördüğümüzde hoşumuza giden ayakkabılar, kalıbı gereği ilk giydiğimiz sırda ayağımızı sıkabilir. Eğer başta bedeni kalmadı ise zorlayarak bu ayakkabıyı dener ve beğeniden ötürü ayakkabı sıksa da almak istersiniz. Bu konuda sıkan ayakkabıların nasıl açıldığını araştırabilir ve böylece dar gelen ayakkabıları bile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sıkan ayakkabıları açmak için tercih edebileceğiniz yöntemler şöyle;

  • Ayakkabınızın içerisine bir kâğıt topu kâğıt ya da karton parçasını iyice sıkıştırarak bir gece bekletin.
  • Ayakkabıyı kalıba koyarak bir gün bekletin.
  • Su ile doldurduğunuz bir torbayı ayakkabının içerisine yerleştirin. Ardından ayakkabıyı buzluğa koyun. Birkaç saat beklettikten sonra ayakkabıyı buzluktan çıkartın.
  • Ayakkabıyı yeni aldıysanız dışarıda kullanmadan önce belirli aralıklarla evde giyin. Böylece kalıbı esneyecektir.
  • Ayakkabıya fön makinesi tutun. Sıcaklık ile kumaş esneyecektir.
  • Ayakkabı esnetici spreyler kullanmayı deneyin.
Önerilen İçerik  Hacimli Saçlar İçin Bal-Yumurta Maskesi Tarifi

Ayakkabıları genişletmenin birden fazla yöntemi bulunur. Bu sayede ilk aldığınız esnada dar gelen ayakkabıyı rahatlıkla giyebilirsiniz.

Ayakkabı Sıkarsa Ne Olur?

Ayak salığı açısından uzmanla tam olarak ayak numarası ile uyumlu ayakkabı modellerinin giyilmesini tavsiye eder. Bu sayede ayak şeklini korumak mümkün olabileceği gibi ayak konforunu da sağlamak mümkün olur. Ayaklar vücudu ayakta tutma görevini üstlenir ve vücudun yükü günün büyük çoğunluğunda ayakların üzerindedir. Bu nedenle ayakların daima rahat etmesi önemlidir.

Ayakkabınız eğer ayağınızı sıkıyorsa bu durumda ayakkabı genişletme önerilerini dikkate alabilirsiniz. Bunun dışında ayakkabınızı ince bir çorapla giymek de ayakkabının rahat bir şekilde ayağınıza olmasını ağlayacaktır. İnce bir çorap giydikten sonra ayakkabınızı daha rahat giyebilir ve ayakkabı sıkmadan gün içinde rahat edebilirsiniz.

Ayakkabı Kalıbı ile Ayakkabı Genişletilir Mi?

Ayakkabı kalıpları ayakkabıların şeklini değiştirirken bir miktar genişlik vermek açısından da kullanışlıdır. Genelde ayakkabıcılarda bulunan bu aparat, ayakkabıyı bir ya da iki numara genişletebilir. Ayağınızı sıkan ayakkabıları genişletmek için bu tür aparatlardan yararlanabilirsiniz. Ancak ayağı çok fazla sıkan ayakkabılar için kalıpların aynı derecede genişletme yapması mümkün değildir.

Ayakkabı kalıpları ayakkabıların tasarımına özel olarak üretilen aparatlardır. Ayakkabıda herhangi bir bozulma meydana getirmeden ayakkabının aynı kalpta açılmasını sağlar. Bu sayede hem günlük hem spor hem de topuklu ayakkabılar rahatlıkla genişletilebilir.

Deri Ayakkabı Giydikçe Açılır Mı?

Denerken ayağımızı sıkan ayakkabı sonradan açılır mı sorusuna deri ayakkabılar için de yanıt arayabiliriz. Tarzına özen gösterenlerin en sevdikleri ayakkabı modelleri genelde deriden üretilir. Derinin parlaklığı ile ön plana çıkan ayakkabılar hem kalite hem de kullanım açısından oldukça beğenilir. Deri şıklığını her yerde gösterebilmenizi sağlayacak deri ayakkabıların zamanla genişleyip genişlemediğini öğrenerek bu ayakkabıları tercih etme sıklığınızı değiştirebilirsiniz.

Önerilen İçerik  FLO Ayakkabı Değişimi Nasıl Yapılır?

Deri ayakkabı eğer satın aldığınız sırada ayağınızı çok fazla sıkıyorsa bu durumda ayakkabıda bir miktar genişleme payı olabilir. Bu durum derinin esnekliğinden kaynaklanır. Ayakkabı zamanla ayağınızın çeklini alacak ve deri belirli ölçüde genişleyerek esneyecektir. Ancak ilk giydiğiniz esnada ayakkabı ayağınıza tam oluyorsa bu durumda kalıbı sabit olarak kalacağından dolayı genişleme yapmaz. Kullanım esnasında ayaklarınız bazen şişiyor ve ayakkabı saatler sonra ayağınızı sonradan sıkmaya başlıyorsa bu durumda yine bir miktar genişleme gözlemleyebilirsiniz.

Denerken Ayağımızı Sıkan Ayakkabı Sonradan Açılır Mı? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise İpek Kirpik Uygulaması Nedir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.