Masaj İçin Hangi Yağlar Kullanılır ?

c700x420 1

 

 

 

Masaj yaparken öncelikle hangi yağların kullanılacağını iyi bilmek gerekir.Çünkü her yağ direk vücudunuza temas etmek için üretilmemiştir.Bu yağların aromaterapi yağları olması gerekir.Ayrıca masaj yaparken yağlar kadar baskı yapılması gereken yerler de  ( çakralar) önemlidir. Aromaterapi yağının kullanılmasının gerekliliği hem vücuda direk sürülebilir olması hemde uçucu bir yağ olmasından dolayı vücuda nefes aldırarak kasları daha çok gevşetmesidir. Masaj için kullanılan yağlar masaj yapılacak bölgeye göre değişkenlik gösterir.Yaptırdığınız masaj selülit için ise daha yağ yakıcı özelliği olanlar .Kaslarınız içinse daha kan akışını hızlandıran ve kaslarınızı gevşeten yağlar kullanılır . Masajı öğrenmeden hiç kimsede uygulamayın ve kendinize de uygulatmayın.Herhangi bir yanlış baskı vücudunuzda geri dönülemez hasarlara yol açabilir. Masaj yağlarından etki görmek istiyorsanız düzenli olarak ayda 1 yada 2 kere masaj yaptırmaya  gidiyor olmanız gerekir.Şimdi masajda kullanılan yağlar ve kullanım amaçlarını inceleyelim ;

 

 

 

• Bergamot YağıKasları gevşetmede en etkili yağdır.Uykusuzluk problemlerini giderir.Böbrek için faydalıdır. Mikropları öldürücü etkisi vardır

• Biberiye Yağı :Hamileler , epilepsi hastaları ve yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. Romatizmal ve kas ağrılarına iyi gelen bir yağdır.Ayak mantarları ve tırnak mantarlarında da kullanılan biberiye yağının antiseptik özelliği de vardır.

• Buğday Yağı: Hamilelik çatlaklarında çok etkilidir.Hücre yenileyici ve besin değeri yüksek bir yağdır. 

Defne Yağı: Hamilelikte tavsiye edilmez.Vücudu daha zinde tutmayı sağlayan bir yağdır. Baş ağrısı , grip ve nefes alma zorlukları yaşayan kişilerde etkili bir yağdır.

• Çam Yağı: Peeling etkisi vardır. 

Kekik Yağı: Kan dolaşımını hızlandırır.Spazmı gidermeye yardımcı olur.

• Tatlı Badem Yağı: Saçları besler , cildi nemlendirir ve yenileme etkisi vardır.

• Susam Yağı :Güneşe karşı yüksek koruma etkisi vardır. Cildin yaşlanmaya  bağlı problemleri azaltma etkisi vardır.

Önerilen İçerik  Göğüsü Küçük Gösteren Abiyeler

• Keten Tohumu Yağı: Menopoza bağlı problemlerin azaltılmasında etkilidir.Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.Besin değeri yüksek bir yağdır.

• Kakao Yağı: Bronzlaştırıcı etkisi vardır ve cilt çatlaklarının giderilmesinde kullanılır.

• Jojoba Yağı: Akneler , cildin yağ ve nem dengesini bulmasında etkilidir.

• Lavanta Yağı: Sakinleştirici ve uykusuzluk problemini giderici bir yağdır.Depresyona karşı psikolojik rahatlatma etkisi vardır.

• Adaçayı Yağı ; Adet sancılarını giderme , cilt temizliğinde etkilidir. Ayrıca cildi sıkılaştırıcı etkisi vardır.

 

 

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1493
Kategori:
BakımModa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.