Saçlarım Çok Çabuk Yağlanıyor Ne Yapmalıyım ?

1296x728 What Are The Benefits of Using Avocado Oil on My Hair 1

 

 

 

Saçlarınızın yağlanmasına sebep olan 2 türlü faktör vardır . Bunlardan ilki genetik gibi kalıtımsal bir durumdur . Ailedeki kişilerde de çok çabuk yağlanma sorunu olabilir. İkinci ise kişinin yaptığı yanlışlardan dolayı saçın çabuk yağlanmasına sebep olmaktır. Saçın yağlı olmadığı sürece sağlıklı olmaz ve beslenmez. Vücudunuzun kendi yağı sizin bakım niyetine sürüp içerisinde bir sürü kimyasal olan ürünlerden milyonlarca kat daha faydalıdır. Ayrıca saçın yağlı olması daha parlak olmasına ve daha kolay şekil almasına yardımcı olur. Saçınızın aşırı yağlı olması problemdir ama normal yağlanma ile problemli yağlanmayı öncelikle bilmemiz gerekir . Problemli yağlanmada ; 

 

 

 1. Saçı yıkayıp kuruttuğunuz zaman saç diplerinde yada diplerin devamı olan 2 -3 santimlik kısımlarda hala yağlar temizlenmemiş olur.
 2. Hemen yağlanma olmasa bile 1 gün içinde yağlanma olması da normal değildir. 
 3. Yağlanmanın yanında saçlarda kökten ve sık dökülme meydana gelir. 

 

 

 

Bu 3 etken mevcut ise Dermatoloji  / Deri ve zührevi hastalıklar ( Cildiye ) doktoruna vakit kaybetmeden gitmek önemlidir. Bunlar dışında görülen saç yağlanmalarından korkmayın ve önlemlerinizi alarak bu durumdan uzun yada kısa bir süre de kurtulabilirsiniz. Şimdi sizler için derlediğimiz Ssaçlarım çok çabuk yağlanıyor ne yapmalıyım ? yazımızı inceleyelim ; 

 

 

 

 1. Şampuanınızı az kullanın ve parmak uçlarınızla saçınızı kazımadan her yerini temizlediğinizden emin olun.
 2. Şampuanı saçınızda 2 dakikadan fazla bekletmeyin.
 3. Saçınızı ilk şampuanladığınızda az şampuan kullandığınız için köpürmeyecek ama ikinci kere şampuanladığınızda saçınız yağdan arındığı için fındık kadar şampuan bile saçınızda çok fazla köpüklenmeye neden olacaktır. 
 4. Saç kremi kullanırken diplere değmemesi önemlidir. 
 5. Saçlarınızı haftada 2 yada en fazla 3 kere yıkamalısınız . İlk zamanlar zor olsa da zamanla saç yapınız bu duruma alışacaktır ve yağlanma daha geç olmaya başlayacaktır.
 6. Saçınızı kurutacak ürünler kullanmayın . Saçınızın yağını alan ürünler ile saç savaşır ve daha fazla yağ üretmeye başlar.
 7.  Saçlarınıza çok sık dokunmayın ve çok sık taramayın. Sadece yıkanmadan önce hafif nemlendirip tarayın ve daha sonraki yıkamaya kadar saçlarını taramamaya çalışın. Dipten taramak da yağlanmaya sebep olur. Sadece uç ve orta kısımları her gün taramakta sakınca yoktur. 
 8. Saç fırçasını düzenli temizleyin ve saç diplerinize kirli saç fırçalarını asla değdirmeyin ! 
 9. Şekillendirici ürünler yada spreyler gibi ürünleri yine saç diplerine değdirmemek sadece uç ve boylara az şekilde uygulamak önemlidir. 
 10. Şampuan seçerken dikkatli olun ve kendi saçınıza uygun şampuanı kullanmaya özen gösterin. Şampuanı deneyip memnun kaldıktan sonra farklı saç kremi maske vs. almaktansa serisini almanız daha yararlı olacaktır.
 11. Saç kremini saç ortalarına sürün uçlara çok az sürün ve böylece saçınız zamanla daha hacimli gözükecektir. 
 12. Saçınızı çok soğuk yada çok sıcak su ile yıkamayın yada durulamayın. Saçınızda her zaman ılık su kullanın.
 13. Fön makinesi yerine doğal kuruması saçın çabuk yağlanmamasında büyük rol oynar.
 14. Son olarak saçınızın ve vücudunuzun da sağlığı için yağlı ve hazır gıda ürünlerini tüketmekten uzak durun. Çünkü çok yağlı yiyecekler vücutta ve saçta yağlanmayı tetikler. 
Önerilen İçerik  Kırık Saçlar İçin Sirke Maskesi Tarifi

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.