Arpa Şehriye Pilavının Yanına Ne Gider?

Arpa Şehriye Pilavının Yanına Ne Gider?

Arpa şehriye pilavının yanına ne gider sorusu mutfakta zaman geçirmeyi seven herkesin merak ettiği bir konu. Türk mutfağında en çok tüketilen pilav türleri arasında yer alan arpa şehriye pilavı en zengin yemek masalarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birçok ev hanımının bilgisinin olduğu bu pilav farklı ana yemeklerin yanına yapılır. Tabaktaki estetik duruşu yanında lezzetinin yüksek olması da hemen her yemek masasında yerini almasını sağlayan özellikler arasında yer alır.

Arpa şehriye pilavının yanına ne gider sorusuna yanıt vermeden önce pilavın nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Pilavın içerisine neler konduğu ve nasıl yapıldığı az çok lezzeti hakkında sizlere önemli yanıtlar verir. Bu pilav türü günümüzde çok tüketilse de yanında neler yenilebileceği de önemlidir. Bu pilav son derece lezzetli bir pilav türüdür. Bu nedenle de bilmeyen kişilerin öğrendiğinde zengin bir mutfak hazırlamasında önem arz eder. Arpa şehriye pilavının yanına ne gider sorusuna farklı sulu yemeklerle yanıt vermek mümkün olabilir.

Arpa Şehriye Pilavı Nasıl Yapılır?

Arpa şehriye pilavının yanına ne gider sorusu çok merak edilse de bu pilavın yapılış şekline de göz atmak gerekir. Diğer pilavlara göre çok önemli zorluklarının olmadığını söylemek mümkün olabilir. Bu pilavı yapmayı düşünüyorsanız mutlaka şu malzemeleri kullanmanız gerekiyor:

 • ½ su bardağı kadar arpa şehriye gereklidir.
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı gerekir.
 • 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı gerek.
 • 1 su bardağı kadar sıcak su kullanmalısınız.
 • 1 adet kesme şeker ve tuz kullanmalısınız.

Bu malzemeleri bir araya getirdiğinizde pilavınızı yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak tencerenin içerisine bir yemek kaşığı tereyağını koyarak eritin. Ancak tereyağı tencere içerisinde yanabilir. Yanmaması için de bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklemeniz gerekir. Daha sonra da pilavın iki renkli olmasını sağlamak için şehriyenin yarısını alın. Tencerede esmer hale gelene kadar bir süre kavurun. Daha sonra da kalan şehriyeleri tencereye ekleyin.

Önerilen İçerik  Kelle Paça Çorbasının Yanına Ne Gider?

Tuz ve şekeri ayarlayarak 2-3 dakika daha kavurmaya devam edin. Bu sürede şehriyeler kavrulduktan sonra bir su bardağı su ekleyin. Ancak suyun sıcak olmasına dikkat edin. Pilav içerisine bir kesme şeker ve bir miktar tuz ilave edin. Sonra kısık ateşte pişmeye bırakın. Piştikten sonra da 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Sıcak olarak servis etmek lezzeti açısından önemlidir.

Arpa Şehriye Pilavı Yanına Ne Yapılır?

Arpa şehriye pilavının yanına ne gider sorusuna da bu aşamadan sonra yanıt vermek mümkün olabilir. Eğer menü tarzında bir liste arıyorsanız tatlısından salatasına ve çorbasına kadar her detayı planlamanız gerekir. Arpa şehriye pilavının yanına uygun yemek arayışındaysanız birçok farklı sulu yemek türü bulunur. En çok yapılabilecek olan yemek türleri arasında şunlar yer alır:

 • Nohut yemeği
 • Türlü yemeği
 • Etli kuru fasulye yemeği
 • Bezelye yemeği
 • Patlıcan musakka
 • Tavuk sote
 • Kuru köfte
 • Zeytinyağlı barbunya

Yemeklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bu yemeklerin yanına salata da yapılabilir. Bunun yanında çeşitli mezeler de eklenebilir. Son derece lezzetli olan bu yemekleri tercih ettiğinizde çeşitli salata ve mezelerle sofranızı daha da zengin hale getirebilirsiniz. Özellikle çorbaları mutlaka yemekli davetlerinizde ihmal etmemeniz gerekir.

Arpa Şehriye Pilavının Yanına Yapılabilecek Mezeler

Arpa şehriye pilavının yanına meze olarak da farklı seçenekleri deneyebilirsiniz. Bu yemekleri etli patates yemeği son derece ideal bir yemek türüdür. Bu yemek hem zengin bir görünüme sahiptir hem de tüketimi oldukça rahattır. Seven kişi sayısı da oldukça fazladır. Etli kuru fasulye çok sevilen yemeklerdendir. Hemen her pilav yanına bu yemeğin gittiğinden bahsetmek mümkün olabilir. Karnıyarık sevilen yemeklerden biri olduğu için yine her pilav yanında rahatlıkla tüketilebilir.

Önerilen İçerik  Pankek Tarifi

Tavuk güveç çok ideal yemekler arasında yer alır. Sütlü kuru fasulye yapılabileceği gibi mantarlı nohut yemeği de yapılabilir. Arpa şehriye pilavı yapmak istiyorsanız bunun yanına mutlaka uygun bir yemek de yapılması gerekir. Mevsim salata ile sulu yemek ve pilavı daha da zengin hale getirmek mümkündür. Özellikle marul salatası pilav yanında oldukça uyumludur. Kolay şekilde yapılabilen arpa şehriye pilavı yemekli misafir ağırlayacağınız zamanlarda tercih edebileceğiniz yemeklerdendir.

Arpa Şehriye Pilavının Yanına Ne Gider? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Pırasa Kaç Dakikada Pişer ? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1403

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.