Aspirin Regl Ağrısına İyi Gelir Mi?

Aspirin Regl Ağrısına İyi Gelir Mi?

Aspirin regl ağrısına iyi gelir mi sorusuna yanıt bulduktan sonra aspirini daha dikkatli kullanabilir ve vücuttaki etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz. Günlük hayatta en fazla kullanılan ilaçlardan birisi aspirindir. Hafif ağrılar için tercih edilen aspirinin regl ağrısına iyi gelip gelmediğini öğrenmek için yazının geri kalanına göz atabilirsiniz.

Aspirin Adet Ağrısını Keser Mi?

Adet sancılarının ne derece şiddetli olduğu herkesçe bilinir. Regl döneminde birçok kadın bu ağrılar ile karşılaşır. Adet dönemi boyunca kesintisiz devam eden sancılar farklı çözümler ile dindirilmeye çalışılsa da birçok durumda çareler yetersiz kalır. Regl düzenini bozmamak adına bu dönemde ilaç kullanımı çok zorda kalmadıkça tavsiye edilmez. Eğer ilaç kullanılacaksa da bu mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Aspirin regl ağrısına iyi gelir mi sorusuna yanıt arayanlar kadın bu dönemde aspirin kullanmanın etkileri konusunu da merak eder.

Aspirin günümüzde birçok hastalığın tedavisinde yardımcı ilaç kategorisinde kullanılır. Kan üzerindeki etkileri bilinen aspirin kan sulandırıcı etkisi ile çok sık tercih edilir. Adet döneminde olan kadınlar aspirinin regl sancısı üzerindeki etkilerini merak eder. Adet döneminde aspirin kullanmanın ağrılara iyi gelip gelmeyeceği her zaman merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Adet Döneminde Aspirin İçilir Mi?

Kadınlar adet döneminde döngülerinin olumsuz etkilenmemesi için ilaç içmeyi reddeder. Birçok kadın doğum doktoru da kontrol dışı olarak bu dönemde ilaç alınmasını doğru bulmaz. Ancak sancı dayanılmaz boyutlara ulaşıldığında kadınla son çare olarak ilaç tüketimine başvurur.

Aspirin adet sancısını keser mi ve adet döneminde aspirin içilir mi gibi sorulara yanıt arayanlar buldukları cevaplar ile bu dönemde yapılacak yanlışlardan kaçınabilir. Aspirini adet döneminde aşırıya kaçmadan tüketebilir ve hafif ağrılara karşı başarılı sonuç elde edebilirsiniz.

Önerilen İçerik  Akşam Adet Olunca İlk Gün Sayılır Mı?

Aspirin Adeti Nasıl Etkiler?

Aspirinin bölgesel ağrıları hafifletme üzerine etkisinin olduğu bilinir. Çok şiddetli olmayan sancılarda tedavi amacı ile aspirin kullanımına başvurulabilir. Regl döneminde oluşan kanama, aspirin ile daha da artırılabilir. Dolayısı ile kanın boşalması vücutta bir rahatlama etkisi yaratarak ağrıyı bir nebze dindirir. Ancak aspirin ile regl sancısını komple ortadan kaldırmak birçok durumda mümkün değildir.

Regl dönemine girdiğinizde günlük kullanım miktarına bağlı kalarak aspirin kullanırsanız kan sulandırıcı etkilerini görebilirsiniz. Kanın sulanması kan akışını hızlandırarak vücuda zindelik ve canlılık verir. Dolayısı ile aspirin kullanımı sonucunda kan akışının hızlanması ile vücuttaki ağırlık hissi ortadan kalkar. Adet döneminde kanamanın az olduğundan şikayetçi olan kadınlar söktürücü niyeti ile aspirin kullanabilir. Ancak olası olumsuz etkiler ile karşılaşmamak için aspirinin doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Aspirin Adet Söktürür Mü?

Aspirin adet söktürücü etkiye sahiptir. Hem ateş düşürücü hem de ağrıları azaltıcı etkisi ile kullanılan aspirin, kan sulandırıcı etkisi ile de regl döneminizde işinize yarayabilir. Bilimsel anlamda herhangi bir dayanağı bulunmayan bu yararlar neticesinde aspirin kullanımı adet döneminizde sizi de rahatlatıcı etkiye sahip olabilir.

Aspirin birçok kadın tarafından adetin geciktiği dönemlerde kullanılır. Böylece adetin bir an önce başlaması istenir. Aspirin gibi ilaç grupları arasından tercih yapmak istemiyorsanız;

 • Maydanoz
 • Dereotu
 • Zerdeçal
 • Çörekotu
 • Alıç
 • Havuç
 • Adaçayı
 • Kekik çayı
 • Biberiye çayı
 • Civan perçemi çayı
 • Kantaron çayı
 • Papatya çayı
 • Mine çiçeği çayı

Gibi doğal tercihleri de deneyebilirsiniz.

Aspirinin Zararı Var Mı?

Aspirin faydaları ve etkisinin az olması nedeni ile çok sık kullanılır. Yani ağır tesir etmediğinden dolayı toplum tarafından sık tercih edilir. Herhangi bir zararı olmadığı düşünülse de aspirin de neticede bir ilaçtır. Dolayısı ile kullanım koşullarına aykırı olarak kullanıldığında aspirinin de yan etkilerinden söz etmek mümkün olabilir.

Önerilen İçerik  Ayak Altına Vicks Sürmek Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Uzmanların aspirin kullanımının da çok gerekmedikçe tercih edilmemesini önerir. Mecburi kullanım durumlarında da mutlaka ilgili bölüm doktorunun onayının alınması gerektiğini vurgular. Aspirin kullanımından doğacak olumsuz sonuçlar şöyle sıralanabilir;

 • Aspirin mide kanaması riskini artırabilir. Doz aşımında ya da midesinde ülser problemi olan hastalarda kullanım sonrasında mide şikayetleri artabilir.
 • Kan sulandırıcı etkisi ile bilinen aspirinin fazla kullanımı vücuttaki kanın aşırı sulanmasına yol açar. Bu durum ise Damarların patlamasına ve kanın beynine sıçramasına yol açar. Sonuç olarak böyle bir durumda hastalar önce beyin kanaması geçirir ve ardından hayatını kaybeder. Bu nedenle kullanımı sırasında mutlaka dikkatli olunmalıdır.
 • Her ilaç gibi aspirin kullanımı da böbreklerde ciddi sorunların çıkmasına yol açabilir. İlaçlar direk olarak böbrek tarafından emildiği için her ilacın böbreğe olumsuz etkisinin olduğu bilinen bir gerçektir. Aspirini fazla kullanmak ileride böbrek yetmezliği problemine neden olabilir.

Aspirin Regl Ağrısına İyi Gelir Mi? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Ağrı Kesici Haplar Regl Keser Mi? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1226
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.