7 Aylık Hamilelikte İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

7 Aylık Hamilelikte İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

7 aylık hamilelikte ilişki sonrası kanama neden olur sorusu doğuma yakın dönemde bu sorunu yaşayan kadınların araştırdıkları bir konudur. Hamilelik döneminde cinsel hayatı aktif olan anne adayları bu dönemi birçok farklı konuyu merak ederek geçirir. Bu dönemde en fazla merak edilen konulardan bir diğer ise hamilelik döneminde cinsel ilişkinin doğru olup olmadığı ile ilgilidir. Hamile iseniz ve bu dönemde nasıl bir cinsel yaşama sahip olmanız gerektiğinde bilgiye ihtiyacınız varsa, bu konuda araştırmalarınızı sürdürebilir ve edindiğiniz bilgiler ile sağlıklı ve rahat bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Gebelikte Kanama Görülmesi Normal Mi?

Gebelikte kanama görülmesi anne adaylarında korku yaratan bir durumdur. Bu konuda bilinçsiz yaklaşımlar ve ani gelişen kanamalarda yanlış müdahaleler anne ve bebeğin sağlığını riske atabilir. Gebelik dönemi hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzda daha temkinli davranabilir ve hangi duruma karşı ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki sonrasında bazı durumlarda kanama meydana gelebilir. Bunun yanında ortada bir neden yokken yine hafif çaplı kanamalar da görülebilir. Ancak kanama eğer hamilelik döneminde meydana geliyorsa bunun en yaygın nedeni cinsel birlikteliktir. Böyle bir durumda anne adaylarını doktor gözetiminde olması ve durumun takip edilmesi önerilir.

Gebelik Döneminde Neden Kanama Görülür?

Gebelik döneminde anne adayının rahim ağzı boyutu değiştikçe kanama görülme riski de artar. Rahim ağzının yumuşaması, kan geçişinin daha mümkün hale gelmesini sağlar. Bu hassas dönemde en dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi anormal şekilde gelişen kanamalardır. Dolayısı ile kanama meydana geldiğinde anne adaylarının mutlaka zaman kaybetmeden bir doğum kliniği ile iletişime geçmesi ve muayene olması tavsiye edilir. Gebelik sırasında oluşan kanamanın temel nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Gebelik döneminde rahime doğru giden kan akımı ciddi oranda artar. Bu durum cinsel ilişki sırasında basınç meydana getirebilir. Sonuç olarak rahim ağzından dışarıya doğru kanama görülebilir.
  • Gebelik döneminde rahimde bulunan kılcal damar sayısı daha da artar. Bu kılcal damarlar ilişki sırasında ciddi risk oluşturur. İlişkide zorlanma gibi durumlar meydana geldiğinde kılcal damarların patlaması ile kanama meydana gelebilir.
  • Gebelik döneminde anne adaylarının östrojen seviyelerinde büyük değişiklikler meydana gelir. Artan bu hormon seciyesine bağlı olarak rahime yer alan polipler patlayabilir. Sonuç olarak belirli miktarda kanama meydana gelir.
Önerilen İçerik  Hamilelikte Gaz Sancısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

7 Aylık Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Neden Kanama Görülür?

7 aylık hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama görülürse bu durumu ciddiye almalısınız. Ancak bu dönemde stres yasak olacağından, panik yapmamalı ve soğuk kanlı olmaya çalışmalısınız. Hamileliğin 7. ayında cinsel ilişki sonrasında eğer kanamanız olduğunu fark ettiyseniz bunun temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Rahimde bulunan miyomlar
  • Rahimde bulunan herhangi bir kitle
  • Rahim ağzında oluşan normal dışı kitle ya da parçalar
  • Rahim kanseri
  • Rahim ağzına yakın bölgede tahriş ya da buna benzer bir durumun yaşanması

Kanama meydana geldiğinde tam olarak nedeninin öğrenilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması şarttır. Muayene öncesinde kesin bir tanı konulamaz. Kanama yaşadığınız durumda doktorunuza başvurarak gerekli tetkiklerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Gebelikte Oluşan Kanama Ne Kadar Sürer?

Gebeliğin sonlarına yaklaştığınız bu dönemde kanamanız olduğunu fark ettiğinizde bu kanamanın ne kadar sürdüğünü takip etmeniz gerekir. Yapılacak tetkiklerde kanamanın süresi önem kazanır. Birçok durumda bu dönemde görülen kanamalar geçicidir ve oldukça kısa sürer. Çok büyük bir neden olmadığı müddetçe kanama bir iki damla halinde gerçekleşir ve ardından hemen durması beklenir.

7 aylık gebelikte kanama meydana geldiğinde kanamanın nedeninin ne olduğundan ziyade kanamanın kıvamı ve yoğunluğu gibi durumlar dikkat çeker. Kanama normalden koyu ve daha kıvamlı ise bu durumda erken dönemde müdahale edilmesi önemlidir. Yapılacak müdahale ile durum kısa süre içerisinde kontrol altına alınabilir.

Gebelik Döneminde Görülen Kanama Düşük Nedeni Mi?

Gebelik döneminde kanama meydana geldiğinde anne adaylarının akıllarından ilk geçen durum düşüktür. Düşük olmadığı durumlarda da erken doğum şüphesi akıllara gelir. Düşükler büyük oranda bebeğin sağlıksız olmasından kaynaklı olarak yaşanır. Bebek rahim ağzının hemen üst kısmında yer almadığı için bu kanamalar birçok durumda düşük kaynaklı değildir.

Önerilen İçerik  Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu?

7 Aylık Hamilelikte İlişki Sonrası Kanama Neden Olur? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1248
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.