Hamilelikte Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte gaz sıkışmasına ne iyi gelir sorusu bu hassas dönemde tıbbi tedavi görülemeyecek olması nedeni ile önemlidir. Hamilelik dönemde anne adayları için en önemli konulardan birisi beslenmedir. Hamilelik döneminde olası bir sağlık probleminde çok ciddi olmadıkça ilaçlı tedavi uygulanmaz. Bu nedenle anne adayları bu dönemde sağlık problemlerini doğal yöntemler ile çözmeye çalışır.

Hamilelikte yaşayacağınız sıkıntılar arasında gaz sıkışması sorunu da yer alır. Hayatın her döneminde yaşanabilecek bu durum hamilelik dönemine denk geldiğinde bu durum hakkında ne yapmanız gerektiğine dair bilgi sahibi olarak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Gaz Sancısı İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde oluşan gaz sancısını gidermek için birçok farklı yöntem olduğunu bilmelisiniz. Deneyeceğiniz basit yöntemler işe oluşan bu durumdan kurtulabilir ve doğuma daha rahat koşullarda hazırlanabilirsiniz. Hamilelik döneminde sizi gaz sancısından kurtaracak önlemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Yanlış beslenme alışkanlıklarını düzeltmeniz önerilir. Şayet gaz sancısındaki en temel konu sağlıksız ve düzensiz beslenmedir.
 • Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmanız, vücudun olası kasılmalara karşı önlem almasını sağlar. Vücudunuz rahat olduğu sürece gaz sancısı yaşama sıklığınız azalır.
 • Yiyecekleri tüketirken hızlı olmak yerine, iyice çiğnemelisiniz. Böylece sindirim sistemine düşen görev azalacak ve gaz sıkışması olma ihtimali de en aza inecektir.
 • Hamilelik döneminde su tüketimi her açıdan oldukça önemlidir. Düzenli olarak günde en az 2 litre su içerek hem sindirim sisteminizi rahatlatabilir hem de gaz sancısı kramplarına karşı önlem alabilirsiniz.
 • Öğün miktarınızı azaltarak porsiyonlarınızı artırmak yerine bu dönemde sık yiyerek tüketim miktarınızı en aza indirmelisiniz. Günde iki öğün ile beş öğün yemek arasında ciddi fark vardır. Öğün aralarınızı sıklaştırarak her öğünde azar azar yemeniz sindirim sisteminde oluşacak sorunlara karşı önlem almanızı sağlar.
Önerilen İçerik  Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelikte Gaz Sancısı Yapan Besinler Hangileri?

Hamilelik döneminde beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz. Şayet yiyeceğiniz her gıdanın sizden ziyade bebeğin gelişimi için kullanılacağını bilmelisiniz. Bu dönemde gaz sancısı yaşamamanız için tüketiminde dikkatli olmanız gereken besinler şu şekilde sıralanabilir;

 • Soda türü gazlı içecekler
 • Kızarmış besinler
 • Kepekli tahıl ürünleri
 • Fruktoz içeren besinler (Enginar, elma, yeşil soğan, bal, kuru meyveler, soğan, pırasa, brokoli, Brüksel lahanası, bakla)
 • İşlenmiş gıda ve ürünler
 • Suni tatlandırıcılı ürün ve besinler
 • Aşırı yağlı gıdalar
 • Aşırı soslu ürün ve gıdalar

Bu tür besinlerin tüketimini sınırlandırarak gaz sancısına karşı önlem almanız mümkün olur. Bu ürünler genelde her bünyede farklı sonuçlar ortaya koymakla birlikte belirli oranlarda gaz sancısı yapar. Hangi besinleri tüketmeniz gerektiği gibi konularda daha fazla bilgiye sahip olarak, hamilelik döneminde oluşacak gaz sancılarına karşı önlem alabilirsiniz.

Hamilelikte Gaz Sancısının Nedenleri

Hamilelikte gaz sıkışmasına ne iyi gelir sorusuna yanıt ararken bu sorunun neden yaşanabileceği konusunda da bilgi sahibi olmak önemlidir. Gaz sıkışmasının neden olabileceğini bilmeniz, bazı durumlarda önlem almanıza olanak tanır. Böylece özellikle çok sık gaz sıkışması yaşayan birisi iseniz en azından hamilelik döneminde dikkatli olarak bu süreci rahat geçirebilirsiniz. Hamilelikte oluşan gaz sancısının temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücuttaki östrojen seviyesinin değişmesi
 • Yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık problemleri
 • Sindirilmesi zor besinlerin vücutta emiliminin yarattığı ortak sorunlar
 • Rahmin genişlemesine bağlı olarak bağırsaklara uygulanan baskı sonucu vücutta sürekli şişliklerin meydana gelmesi

Hamilelikte Gaz Sancısının Belirtileri Neler?

Hamilelik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Rahim bölgesindeki genişleme ve büyümeye bağlı olarak vücuttaki diğer organlar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Dolayısı ile bu dönemde daha önce hiç yaşamadığınız birçok durum ile karşılaşmanız söz konusu olur. Hamilelik sürecinde nasıl beslenmeniz gerektiği ve gaz sancısına karşı ne gibi önlemler almanız gerektiğini öğrenerek bu süreçte daha rahat edebilirsiniz.

Önerilen İçerik  Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu?

Hamilelik döneminde kadınlarda yaşanan en büyük sorunlar genelde karın ve sırt bölgesinde gerçekleşir. Bunun temel nedeni de hamileliğin fiziksel anlamda bu bölgede gerçekleşen bir süreç olmasıdır. Hamilelik döneminde normalden fazla gaz salgılanması sonucu kadınların vücudunda gaz sıkışması sorunu meydana gelebilir. Yaşanan bu durumun erken belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • Karın ve sırt bölgesinde krampların meydana gelmesi
 • Vücutta sürekli şişkinlik hissi
 • Sürekli olarak geğirme isteği
 • Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık problemleri

Hamilelikte Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1241
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.