İlişkiden 3 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu?

İlişkiden 3 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu?

İlişkiden 3 gün sonra hamilelik belli olur mu sorusu hamilelik planlayan anne adayları tarafından araştırılır. Gebelik isteyen kadınlar için ilişki tarihi de ilişki sonrası oluşacak belirtiler de oldukça önemlidir. Bu doğrultuda hemen her ilişki sonrasında ortaya çıkacak belirtiler dikkatle takip edilir. İlişkiden 3 gün sonra hamilelik belli olur mu sorusuna yanıt bularak hamilelik planladığınız dönemde sizi nelerin beklediği konusunda daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik, kadınlarda ilişkiden hemen sonra ortaya çıkabilir. Yani anlık olarak ilişki sırasında erkek sperminin kadın yumurtasına tutunması itibari ile kadınlarda döllenme gerçekleşir. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi hamilelik olarak tanımlanır. Bu süreç, ilişkiden hemen sonra gerçekleşebilir. Sonuç olarak ilişkiden hemen sonra hamile kalmak mümkün mü sorusu evet şeklinde yanıtlanabilir. Ancak hamilelik belirtisi 3 gün içerisinde görülür mü sorusu kişiden kişiye değişmektedir. Denildiği gibi kimi kadınlar bütün belirtileri ile hamileliği hassas bir şekilde geçirirken, bazı kadınlar hiç belirti olmadan 9 ay boyunca hayatlarına devam edebilmektedir.

İlişkiden 3 Gün Sonra Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Gebelik isteyen kadınlar ilişki sonrasında ne zaman hamile kalacaklarını merak eder. Bu doğrultuda her ilişki sonrasında kendilerinde oluşacak belirtileri gözlemler. Hamilelik için gerekli beklentilerin oluşması biraz aman alır. İlişki sonrasında hemen görülmeyen belirtiler olası bir hamilelik durumunda kısa zaman içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

İlişkiden 3 gün sonra hamilelik belirtisi olur mu sorusuna bazı durumlarda evet şeklinde yanıt verilebilir. Şöyle ki her kadında hamilelik süreci farklı semptomlar gösterir ve farklı şekilde ilerler. Bazı kadınlar hamilelik dönemini ağır geçirirken, bazı kadınlar normal hayatlarına devam ettikleri şekilde bu dönemi geçirebilir. Bu anlamda ilişkiden 3 gün sonra olası gebelik durumunda belirtilerin ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Önerilen İçerik  Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu?

İlişki Sonrası Belirtiler Ne Zaman Ortaya Çıkmaya Başlar?

Kadınlarda ilişki sonrası döllenme meydana gelmesi ile hamilelik ortaya çıkar. Döllenme sonrası 7 günlük süre içerisinde yavaş yavaş hamilelik belirtileri gözlemlenir. Hamilelik belirtileri sıra ile ortaya çıkar ve her biri geçicidir. 9 ay içerisinde hamilelerde birçok hamilelik belirtisinin bir arada görülmesi normal bir durumdur.

İlişkiden 3 gün sonra kadınlarda görülebilecek hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Reglde gecikme
 • Duygularda değişim
 • Ağız tadında değişiklik
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Kokuya karşı hassasiyet
 • Göğüslerde şişme ve hassasiyet
 • Sırt bölgesinde kramp ve ağrı
 • Şişkinlik
 • Sürekli uyuma isteği
 • Vajinada lekelenme

3 günlük hamilelik durumunda görülebilen belirtiler bu şekildedir. Kadınlarda hamilelik meydana geldiğinde 3 gün içerisinde bu belirtiler gözlemlenirse kadının hamile olma ihtimali yüksektir. Bu durumda yapılacak bir gebelik kan testi bütün şüpheleri ortaya çıkarmaya yeter.

Hamilelik şüpheniz varsa ve belirtileri taşıyorsanız 3 gün içerisinde yaptıracağınız kan testi ile doğru sonuçları alamayabilirsiniz. Bu durumda beklemeniz ve yaklaşık 10 gün sonra kan testini yaptırmanız önerilir. Çünkü vücutta hamilelik ile birlikte HCG adı verilen bir hormon seviyesi ortaya çıkar. Bu hormon seviyesi bir hafta ya da 10 gün içerisinde yükselmeye başlar. Vereceğiniz kan testi sonucunda HCG hormonunuz yüksek çıkarsa hamile olduğunuz sonucunu elde edebilirsiniz.

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Anlaşılır?

Normal durumlarda kadınlarda hamilelik belirtileri 7 ila 10 gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Hamilelikte kadınlarda yaşanan ilk ve en önemli belirti kasık ağrısıdır. Kasıklarda kasılma ve ağrı meydana geldikten sonra diğer belirtiler de sıra ile ortaya çıkmaya başlar. Ortalama olarak 10- 14 güne gelindiğinde kadınlarda hamilelik tam olarak netleşir. Bu durumda yapılacak bir kan testi ile daha kesin sonuçlardan bahsetmek mümkün olur.

Önerilen İçerik  Hamilelikte Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde kadınlarda en sık ve fazla görülen bir diğer belirti ise mide bulantısıdır. Kokulara karşı hassaslaşan kadınlarda sürekli olarak mide bulantısı görülür. Bu durum hamileliğin tamamı boyunca görülebileceği gibi belirli bir dönemde de görülebilir. Hamilelik planı yapıyorsanız bu konuda daha ayrıntılı araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Hamilelik belirtileri hakkında araştırma yapmanız, bu dönemde olası hamilelik ihtimaline karşı vücudunuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede hassas davranmanız ve gebeliğinizi riske atacak davranışlardan uzak durmanız da mümkün olur.

İlişkiden 3 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1193
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.