Vajinal Mantar Hamileliğe Engel Mi?

Vajinal Mantar Hamileliğe Engel Mi?

Vajinal mantar hamileliğe engel mi sorusuna yanıt bulmanız doğru bildiğiniz birçok yanlış bilgiyi düzeltmenizi sağlar. Vajina sağlığı kadınlarda en çok dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Şayet mantarın bulaşmasında birçok neden olabilir. Kimi durumlarda bakteri ve parazit kaynaklı olarak genital bölgeye yerleşen mantar, bu bölgede kaşıntı ve akıntı meydana getirir. Bu sayede kadınlar bu rahatsızlığın mantar olduğunu kolayca anlayabilir.

Vajinal mantar akıntıları beyaz peynir kesiği formunda görülür. Bu akıntının normalde uzun süreli olarak vajinada kalması sağlık açısından doğru değildir. Bu nedenle kadınların mantar hastalığına yakalandıklarında bir an önce tedavi olmaları önerilir.

Vajinal Mantar Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal mantar hastalığı tedavi oldukça basittir. Vajinada kaşıntı ve akıntı şikâyeti olan kadınların;

 • Öncelikle jinekolojik muayene olmaları gerekir.
 • Ardından genital bölgede bir takım inceleme ve testler yapılır.
 • Son olarak mantar tedavisine uygun ilaçlar yazılarak reçete halinde kadınlara verilir.
 • Verilen ilaçları kullandıktan sonra kısa zaman içerisinde mantar hastalığı ortadan kalkacaktır.

Gerekli tedavi uygulanmasına rağmen hala mantar şikâyetiniz devam ediyorsa bu durumda daha ileri tedavi yöntemlerine yönelmeniz önerilir. Bu sayede daha yüksek doz ilaçlar ile mantar sorununuz ortadan kalkacaktır. Vajinal mantar hamileliğe engel mi sorusuna yanıt bularak bu hassas dönemde nasıl davranmanız hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vajinal İltihap Nasıl Bulaşır?

Vajinal iltihap dışarıdan bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle cinsel yolla ya da lavabo gibi toplu kullanım alanlarında bulaşmaz. Mantar oluşumu kadınların vücutlarında bulunan hormonlar aracılığı ile gerçekleşir. Vücudunuzda bulunan mikroorganizmalar mantar üretmeye meyilli ise bu durumda sık veya belirli aralıklar ile mantar hastalığına yakalanmanız söz konusu olur.

Önerilen İçerik  Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur?

Vajinal mantar hastalığı ile mücadele ediyorsanız ve gebelik ile de ilgili planlarınız varsa bu durumda mutlaka doktora danışmalı ve konu hakkında bilgi almalısınız. Mantar hastalığının ilerlediği durumlarda eğer hamile iseniz bir takım sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. İlerleyen mantar hastalığı erken doğum ile birlikte düşük gibi önemli riskler oluşturabilir. Ancak bunun dışında hafif mantar rahatsızlığınız varsa hamilelik döneminde küçük bir tedavi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Vajinada İltihap Hamile Kalmaya Engel Mi?

Vajinada meydana gelen mantar problemi her kadının hayatı boyunca en az bir kez yaşadığı problemler arasında yer alır. Bu açıdan baktığınızda en yaygın kadın hastalıkları arasında mantar problemi de yer alır. Vajinada mantar hastalığı bulunan kadınlar bu rahatsızlığın hamilelik üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını merak eder. Genital bölgenizde çok sık mantar sorunu yaşıyorsanız bu konuda bilgi sahibi olabilir mantarın hamilelik üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Vajinada mevcut olan iltihap problemi birçok durumda can sıkar. Vajinada genelde koku şeklinde kendini eden bu hastalık ilerlediği durumlarda sancı meydana getirir. Anne olma hayalleriniz varsa ve hamile kalmaya çalışıyorsanız vajinada iltihap hamile kalmaya engel mi sorusuna yanıt bularak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vajinal Mantara Karşı Ne Yapılmalı?

Vajinal mantar problemi yaşamamak için şu adımlara dikkat edebilirsiniz;

 • Genital bölgenize deodorant gibi kimyasal etkili ürünler sıkmamalısınız. İçerisinde kimyasal bulunan ürünler vajina sağlığına çok ciddi zarar verir.
 • Genital bölgede kokulu ya da kimyasal içerikli pedleri ve tamponları kullanmayı tercih etmemelisiniz. Özellikle tampon tercihinizde dikkatli olmanız gerekir. Aksi taktirde vajinanın doğal yapısını bozabilirsiniz.
 • Genital bölgede temizlik yaparken bunu abartmamalı ve temizliği mümkün olabildiğince katkısız ürünler ile yapmalısınız. Vajina bölgesinde temizlik yaparken sadece dış yüzeyi temizlemeli, iç yüzeye ulaşmaya çalışmamalısınız.
 • Vajina florasını bozacak herhangi bir yabancı ürünü kullanmayı tercih etmemelisiniz. Tercih edeceğiniz ürünler vajina bölgesi için zararlı olabilir.
 • İç çamaşırınızı pamuklu ürünler arasından tercih etmelisiniz.
 • Çok dar giysiler giymekten kaçınmalısınız. Dar giysiler bölgenin hava almasını engelleyeceğinden koku ve mantar oluşumuna zemin hazırlar.
 • Düzenli olarak spor yapmalı ve kaslarınızın çalışmasını sağlamalısınız. Genital bölge kaslarınızı çalıştırmanız bölgede mantar oluşumunu ciddi oranda önler.
 • Düzenli aralıklar ile kadın doğum polikliniğinde muayene olmalı ve vajina sağlığınız hakkına güncel bilgilere sahip olmalısınız.
 • Vajina bölgenizi sürekli nemli tutmalı ve bölgede yararlı mikroorganizmaların var olmasını sağlamalısınız.
Önerilen İçerik  Gripte Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Vajinal Mantar Hamileliğe Engel Mi? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1132

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.