Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi?

Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi?

Vajinal mantar adeti geciktirir mi sorusu mantar rahatsızlığını çok sık yaşayan kadınlar tarafından araştırılır. Vajinal bölgede oluşan mantar hastalığının adet ile yakından ilgili olduğu ve hatta mantar hastalığının regl yüzünden meydana geldiği çok sık düşünülür. Birçok kadının düşündüğü bu düşünce yanlış olmakla birlikte, mantar hastalığının adet dönemi ile herhangi bir alakası yoktur. Vajinal mantar adeti geciktirir mi konusunda daha detaylı bilgiye sahip olarak kadın sağlığı hakkında ihtiyacınız olacak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar, kadınlarda bir tür enfeksiyon olarak tanımlanabilir. Diyabetik hastalarda düzenli olarak görülen mantar rahatsızlığı, sağlıklı kadınlarda belirli dönemlerde görülebilir. Vajinal mantar hastalığı meydana geldiğinde tedavisi oldukça basittir. Uygulanacak kısa bir tedavi sonrasında genital bölgede yer alan mantar hastalığından kurtulmak mümkün olur. Ancak mantar gibi bir enfeksiyon ile karşı karşıyaysanız ve tedavisi için adım atmıyorsanız kısa sürede bu rahatsızlığın büyüyerek daha büyük sorunlara yol açabileceğini unutmamalısınız.

Vajinal Mantar Hastalığı Neden Olur?

Vajinal mantar hastalığı kadınlarda çok sık görülebilir. Bunun nedeni kadınların vücudunda mantara meyilli mikroorganizmaların sürekli olarak yer alıyor olmasıdır. Vajinal mantar hastalığına dair en çok merak edilen sorular şu şekilde sıralanabilir;

 • Vajinal mantar kendiliğinden geçer mi?
 • Vajinal mantar ciddi hastalıklara yol açar mı?
 • Vajinal mantar kanser yapar mı?
 • Vajinal mantar makata sıçrar mı?
 • Antibiyotik kullanımı vajina da mantar yapar mı?
 • Vajinal mantar vücutta başka rahatsızlıklara neden olur mu?
 • Vajinal mantar erkekten bulaşır mı?
 • Vajinal mantar hastalığı ile denize girilir mi?
 • Vajinal mantar boğaz ağrısı yapar mı?
Önerilen İçerik  Sinüzit Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

Tüm bu sorulara yanıt bulduktan sonra vajinal mantar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve mantar hastalığınız bulunması durumunda neler yapmanız gerektiğini detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Adet Olunca Vajinal Mantar Geçer Mi?

Adet döneminin mantar hastalığı üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz. Bazı kadınlar adet dönemlerinde mantar hastalığının ortaya çıkabileceğini düşünse de bu durumun adet döngüsü ile alakası yoktur.

Adet dönemi öncesinde mantar rahatsızlığınız varsa, adet olduğunuzda mantar hastalığından kurtulabileceğinizi düşünmemelisiniz. Mantar hastalığı enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlıktır ve genital bölgede iltihaplanma ile kendini gösterir. Ancak adet dönemi aylık rutin şekilde vajinanızda oluşur ve sona erer. Adet döneminiz sonrasında mantar için herhangi bir tedavi uygulamıyorsanız aynı rahatsızlığın hala devam ettiğini görebilirsiniz.

Vajinal Mantar Adet Dönemine Nasıl Etki Eder?

Vajinal mantar rahatsızlığı kadınlarda en fazla görülen hastalıklar arasında yer alabilir. Çoğu durumda genital sağlıkla alakalı olarak meydana gelebilecek olan vajinal mantar hastalığının adet dönemine etkisi sıkça araştırılır. Düzenli olarak geçirdiğiniz adet döneminde mantar hastalığının size ne gibi etkileri olacağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak daha dikkatli olabilirsiniz. Vajinal mantar hastalığı;

 • Kadınlarda adet döngüsünün bir ay olduğu düşünüldüğünde genele ikinci hafta ile dördüncü hafta arasında nüksetmeye yakın olur.
 • Adet döngüsünün ikinci haftasında östrojen hormonunu vücutta yükselmesi ile vücutta mantar enfeksiyonuna neden olabilecek bakterilerin de varlığından söz edilir. Bu nedenle vücut mantar oluşumuna yatkın hale gelir.
 • İkinci ve dördüncü hafta dışında kalan zamanlarda vücutta östrojen seviyesi normale döndüğü için vajinada bulunan asidik düzen değişir. Bu durum mantar olma riskini azaltmaya yardımcıdır.

Vajinal mantar hastalığı kadınlara özgü bir hastalıktır. Adet dönemine etkilerinin her dönemde tartışıldığı bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi, ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Önerilen İçerik  Dolorex Adeti Keser Mi?

Adet Döneminde Mantar Olur Mu?

Mantar, kadınlarda her dönemde meydana gelebilecek hastalıklardan bir tanesidir. Özellikle vajina bölgesinde akıntının yoğun olduğu zamanlar mantar hastalığının belirmesine en yatkın olan zamanlardır. Adet döneminde mantar olur mu ve vajinal mantar adeti geciktirir mi soruşlarına yanıt bulduktan sonra konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve vajina sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Kadınlarda adet döngüsünün belirli zamanlarında mantar oluşumunun meydana gelmesinden bahsedilebilir. Vajinal enfeksiyon olarak da bilinen mantar hastalığı ile hemen her dönemde karşılaşabilirsiniz. Vajina sağlığınıza dikkat ederek ve konuya hassasiyet göstererek mantar hastalığınızdan kurtulmanız mümkün olur.

Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal mantar rahatsızlığı ciddi kadın hastalıkları arasında yer alır. Vajina bölgesinde kaşıntı ile kendini gösteren bu hastalığın tedavi edilmesi önemlidir. Aksi taktirde vajina bölgenizde bu sorun daha da ilerleyerek ciddi problemlere neden olabilir. Cilt hastalıklarına yakalanmamak ve kadın sağlığı açısından genital bölgenizi korumak için vajinal mantar hastalığınız bulunduğunda mutlaka tedavi olmalısınız.

Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise İpek Kirpik Uygulaması Nedir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1198

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.