Akşam Adet Olunca İlk Gün Sayılır Mı?

Akşam Adet Olunca İlk Gün Sayılır Mı?

Akşam adet olunca ilk gün sayılır mı? Sorusu adet olmaya başlayan kadınların akıllarında yer alır. Bu soruya cevap aranmasının en temel nedenlerinden biri ise kaç günde bir ve kaç gün boyunca adet olduklarını hesaplayabilmektir. Yapılan hesaplamalar hem yumurtalıkların sağlığını gözler önüne serer hem de hamile kalma ihtimalini kadınlara anlatır. Adet olma günlerine göre belirlenen yumurtlama ve ovulasyon günleri de gebelik için yüksek ihtimali olan günlerdir. Bu nedenle adetin hesaplanması, akşam adet olunca ilk gün sayılır mı gibi sorulara yanıt aranması oldukça normaldir. Akşam vakitlerinde adet olmak elbette ilk gün olarak sayılır. Adet olduğunuz andan itibaren o gün adetinizin başlangıcı demektir. Tarihsel hesaplamaları da olduğunuz gün değil direkt olduğunuz saat olarak ele alabilirsiniz. Adet günleri hesaplanırken ilk günü her zaman başladığı gün olarak kabul edilmektedir.

Lekelenme Adet Başlangıcı Sayılır Mı?

Akşam adet olunca ilk gün sayılır mı? Sorusuna istinaden lekelenme adet başlangıcı sayılır mı sorusu da kadınların aklında yer edinir. Genel olarak adet başlangıcında hemen pıhtı ya da kan şeklinde bir akıntıdan söz etmek doğru değildir. Adet başlangıcı ilk olarak kahve rengi şeklinde görünen bir lekelenmeden ibarettir. Lekelenmenin üzerine birkaç kez lavabo ihtiyacı sonrasında artık adet kanaması tam olarak kendini göstermeye başlar. Ancak lekelenme durumu çok kısa sürdüğünden ve hızlıca peşinden adet kanaması başladığından lekelenme de adet başlangıcı sayılır. Bu nedenle adet kanaması ve lekelenmeye dair bilinmesi gereken bazı önemli durumlar mevcuttur;

 • Lekelenme adet başlangıcı olarak kabul edilebilir.
 • Bazı kadınlarda ilk adet kanamasında yoğun kanama görülebilir.
 • Bazı kadınlarda adet kanaması 7-8 gün sürerken bazılarında 3-4 gün gibi kısa sürede bitebilir.
 • Adet kanamalarında yoğunluk, pıhtı atma ve gün açısından süreç her kadın için aynı değildir.
 • Lekelenmeden kastedilen durum ilk olarak vajinal akıntının renginin kahverengi olmasıdır.
 • Yumurtlama dönemi bir sonraki adet başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir.
 • Adetten önceki 12-18 gün aralığında da meydana gelebilir.
Önerilen İçerik  Lazer Epilasyon Adeti Geciktirir Mi?

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Adet hesaplaması, adet döngüsü olarak da bilinir ve her kadının adet olma dönemleri aynı değildir. Adet olmanın en temel getirilerinden biri de hamile kalmaktır. Adet olmayan bayanlar genellikle gebelikten yana çok düşük ihtimal ya da şans taşıyabilirler. Ancak sağlıklı bir gebelik sürecine sahip olabilmek için yumurtalıkların düzgün çalışması ve rahim yatağının buna uygun olması gerekir. Aynı zamanda yumurtalıkların sağlıklı şekilde işlevini gerçekleştirmeye devam edebilmesi adına adet döngüsünün de düzenli olması gerekir. Akşam adet olunca ilk gün sayılır mı? Sorusuna alınan yanıtla birlikte döngü hesabı yapılmalıdır. Akşam adet olduğunuzda da ilk gün olarak kabul etmeli ve tarih olarak başlangıcı o akşam şeklinde almalısınız. Adet döngüleri genel olarak 28 günde bir gerçekleşir. Bu genelleme bazı kadınlarda 21 gün, bazılarında ise 35 gün gibi dalgalanmalara neden olabilir. Ancak sağlıklı bir adet dönemi 28 günde bir gerçekleşendir. Hormon döngüsüne bağlı olarak adet dönemini hesaplamak için olduğunuz ilk günü baz almalı ve 28 gün sonrasına öbür adet tarihinizi belirlemelisiniz.

Adet Olma Belirtileri Nelerdir?

İlk adetini gören genç kızların aklında akşam adet olunca ilk gün sayılır mı? Sorularının yanı sıra adet olma belirtilerinin neler olduğu da merak edilir. Adet olmanıza yaklaşık 7 gün kala bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Karın ve kasık bölgesinde ağrılar,
 • Midede bulantı,
 • Başın çeşitli bölgelerinde şiddetli ağrı,
 • Göğüslerde şişlik ve acı hissi,
 • Vücutta yanma hissi,
 • Gerginlik, sinir hali, öfkeyi kontrol edememe, stres ve depresif haller,
 • İştahta artış ve sürekli abur cubur yeme isteği,
 • Eklemlerde ağrı ve ateş

Bu belirtiler hemen hemen her kadında meydana gelen ve ne yazık ki her adet döngüsünde meydana gelen belirtilerdir. Bazılarında çok daha şiddetli şekilde oluşurken bazılarında daha hafif boyutlarda seyredebilir. Bunun en önemli nedeni ise hormonların çalışma durumudur. Belirtileri hissettiğiniz andan itibaren adet olacağınızı anlayabilir ve beklemeye koyulabilirsiniz. Böylece akşam adet olunca ilk gün sayılır mı sorusuna da evet yanıtını alabilirsiniz.

Önerilen İçerik  Gebelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar?

Akşam Adet Olunca İlk Gün Sayılır Mı? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1427
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.