Vajina Dudağı Neden Şişer ?

ic dudak sarkmasiş

ic dudak sarkmasiş 1

 

 

 

Vücudumuzda en dikkat etmemiz gereken yerlerden biri de hiç şüphesiz genital bölgemiz! Çünkü sağlıklı bir şekilde bakmamanın hem hayatımıza hemde ileriye dönük riskleri oldukça fazla. Vajina çevresinde şişlik oluşmasının bazı başlıca sebepleri olsa da böyle bir durumla karşı karşıya iseniz ilk yapmanız gerekenler ılık duş almak , sabun sürmeden nazikçe şişlik olan yeri temizlemek ve yeni bir iç çamaşırı.Bunlardan sonra 1 saat kadar bekleyin ve şişlik rahatlamaya ve diğer belirtiler azalmaya başladıysa bu şişliğin geçici bir şişlik olduğundan ve giydiklerinizle yada temiz olma durumunuzla alakalı olarak gelişmiş bir komplikasyon olduğundan emin olabilirsiniz.Bu durum hala devam ediyorsa vajina dudağının şişmesine neden olan diğer faktörler şunlardır ; 

 

 

 

 1. Mantar Enfeksiyonu ,

2. Bakteriyel vajinozis,

3.Trikomoniyazis,

4.Alerjik Reaksiyon,

5. Cinsel deneyim sırasında kapılan enfeksiyon,

6.Uçuk,

7.Selülit,

8.Cinsel deneyim.

 

 

 

1. Mantar Enfeksiyonu ; 

 

 

Yaygın olarak görülen durumlardandır. Doğal mantar adı verilen enfeksiyon tipinin aşırı büyümesi sonucu meydana gelir.Belirtileri ; kaşıntı , cinsel ilişki ve idrar yaparken ağrı hissetmek , akıntı olması  ve şişliktir. Bu durumda yapmanız gereken eczaneye gidip PH testi almaktır .Eğer PH testiniz temel değerlerde ise vakit kaybetmeden doktora muayene olmanız gerekir. Mutlaka doktora muayene olarak o doğrultuda ilaç yada krem kullanın . Çünkü mantarı geçirmeye yönelik kafanıza göre aldığınız ilaçlar alerjik reaksiyona sebep olarak çok daha kötü durumlara sebebiyet verebilir.

 

 

2. Bakteriyel vajinozis ; 

 

 

Vajinozis bakterisi normal bir hastalık gibi görülüp herkesin başına kolayca gelebilir. Bu durumda yine eczaneden PH testi yapmanız gerekir . Bakteriyel vajinozisin belirtileri daha farklı görülür. Belirtileri ; ağrı az yada çok hissedilse de en çok hissedilen ve rahatsızlık uyandıran şey şişliktir.Doktor muayanesi şarttır ve ilaçla kolayca tedavisi yapılabilir.

Önerilen İçerik  Safra Kesesi Taşına Hangi Bölüm Bakar ?

 

 

3. Trikomoniyazis ;

 

 

Vajinal bölgeye enfeksiyon biçiminde yayılan ve cinsel yolla bulaşan bir parazittir. Belirtileri ; Dudakta kaşınma ve şişlik , sarı yada yeşil renkte akıntı , yoğun kokudur.Parazit enfeksiyonu için direkt olarak doktora gitmeli ve muayene olmalısınız . Parazit enfeksiyonunun ilaçlar ile tedavisi mümkündür.

 

 

4. Alerjik Reaksiyon ;

 

 

Alerjik reaksiyon oluşumu her insanda farklılık gösterebilir. Bu yüzden genital bölge temizliği için kullandığınız ürünlere , markalara , deterjanlara ve temizleme ürünlerine dikkat etmelisiniz. En basit öneri olarak kokusuz deterjan ve doğal genital bölge temizleyici ürünlere yönelebilirsiniz. Ayrıca genital bölge temizliğini doğru şekilde yapmalısınız ve temizlikte asla normal bir sabun kullanmamalısınız. Eğer elinizde genital bölgeye özel bir temizleyici yoksa su ile temizleyip iyice kuruladığınızdan emin olun. Alerjik reaksiyonlar kremlerle rahatlatılabilir.

 

 

5. Cinsel deneyim sırasında kapılan enfeksiyon ; 

 

 

 

Cinsel deneyim sırasında enfeksiyon kapılabilir. Cinsel deneyim yaşamadan önce her iki tarafında temizlenmiş olması çok önemlidir. Eğer bu tür bir enfeksiyon tedavi edilmezse kist yada apseye dönüşme riski yüksektir. Belirtileri ; Diğer faktörlere yakındır ve şişme mutlaka olur . Vakit kaybetmeden doktora giderseniz enfeksiyon kist yada apseye dönüşmeden kurtulabilirsiniz.

 

 

 

6. Uçuk  ;

 

 

Genital bölgede oluşan uçuk o bölgede bulunan sinirleri de etkileyen ve kabarcıklara neden olan cinsel yolla bulaşan bir virüstür.Uçuklar da vajina bölgesinde şişmeye neden olabilirler. Herpes adı da verilen bu virüsün tedavisi henüz yoktur ama kontrol altına almak için doktora muayene olunup gerekli ilaçlar alınabilir.Böyle bir durumda cinsel ilişki sırasında çok dikkatli olunmalıdır.

 

 

7. Selülit ;

 

 

Selülit probleminiz varsa bu selülit tüm vücudunuza yayılmış olabilir ve beraberinde de çok ağrılı bir süreci getirebilir.Bu durumda acil müdahale gerekir . Çünkü bu durum bakteriyel bir deri enfeksiyonudur. Belirtileri ; Şişlik , ağrı ve cildin kabarmasıdır. Genellikle ilk olarak bacaklarda meydana gelir ama ilerleyen süreçte vajina bölgesinde de görülebilir. Bu belirtileriniz var ise vakit kaybetmeden doktorunuza muayene olmalısınız.

Önerilen İçerik  Kivi Çayı Tozu Nasıl Yapılır?

 

 

8.Cinsel deneyim ;

 

 

Cinsel ilişki sırasında vajina bölgesine çok baskı yapılmış olabilir. Bu nedenle vajina bu durumdan dolayı reaksiyon gösterebilir. Bu durumda mutlaka geçmesini beklemeniz ve daha fazla zorlamamanız gerekir . Bu tarz bir reaksiyon genellikle 3 gün içerisinde geçer ama sürekli baskı yapmak ileriye dönük ciddi problemlere yol açabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.