Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu?

Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu?

Hamilelik döneminde ağrı olur mu sorusuna yanıt arayanlar bu dönemde yaşadıkları ağrılarının nedenini merak eder. Hamilelik dönemi kadınlarda adetin geçici olarak meydana gelmediği bir dönemdir. Bu dönemde kadınlarda doğum yapana kadar adet belirtileri ve âdet kanaması görülmez. Doğum sonrasında kadın tekrar eski döngüsüne döner ve düzenli olarak her ay adet görmeye devam eder. Hamilelikte adet ağrıları olur mu sorusuna yanıt bularak bu dönemde oluşacak ağrılarınız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelikte Adet Döneminde Ağrı Olur Mu?

Hamilelik döneminin her bir evresi kadınlarda farklı belirtilerin oluşmasını sağlar. Yeni bir durum yaşayan vücut buna alışana kadar bazı durumlarda zorlayıcı belirtiler ortaya çıkartabilir. Bunlardan birisi de nedensiz olarak meydana gelen ağrılardır. Bebeğin büyüme evresini geçirdiği bu dönemde sürekli olarak değişen ağrılar bazı durumlarda hafif olabiliyorken bazı durumlarda da son derece şiddetli şekilde görülebilir. Yaşanan bütün süreç doğumun gerçekleşmesi ile son bulur.

Hamilelik döneminde görülen ağrılar genelde kramplar şeklinde olmaktadır. Kramplar kısa süreliğine gelir ve fazla şiddetlenmeden tekrar geçer. Hamilelik döneminde;

  • Öncelikle rahminiz büyümeye ve genişlemeye başlar.
  • Bu sırada genişlemeye bağlı olarak bazı ağrı ve sancıların meydana geliyor olması doğal karşılanır.
  • Rahim genişlediği dönemde sırt ve bel bölgesinde hafif ya da orta dereceli kramplar meydana gelir.
  • Bu dönemde ağrılara baskı ve çekme gibi hisler de eşlik eder.
  • Rahmin genişleme sürecinde ilerleyen aşamalarda regl ağrısına benzer şekilde ağrı ve sancılar meydana gelir.

Gebelik Döneminde Ağrı Neden Olur?

Gebelik döneminde yaşayacağınız ağrı ve sancılar birçok farklı gelişme ile açıklanabilir. Şöyle ki;

Önerilen İçerik  Bakirelerde Vajinal Mantar Muayenesi Nasıl Olur?

Hamilelik döneminizde;

  • Rahim bir kas olduğu için sürekli olarak kasılır. Buna bağlı olarak da vücutta rahatsız edici his oluşur.
  • Mesanenin dolu olması karın bölgesinde ağrılar meydana getirebilir.
  • Kabızlık gibi problemler yaşadığınızda geçici süreli kasılmalar yaşayabilirsiniz.
  • Gaz sıkışması ya da şişkinlik yaşadığınız durumlarda karın bölgenizde ağrı ve sancılar meydana gelebilir.
  • Genital bölgeniz normalden daha hassas olur. Dolayısı ile en ufak bir durumda mantar gibi enfeksiyonlar kapabilirsiniz. Bu durum ilerlediği zaman ağrı ve kramplar meydana getirebilir.

Bu gibi durumlar normal olmakla birlikte geçicidir. Ciddi bir sağlık probleminiz olmadığı sürece yaşadığınız ağrı ve sancılardan kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkün olur.

Hamilelik döneminde oluşan ağrılar genelde dayanılabilecek şiddettedir. Bu nedenle herhangi bir müdahale yapılmadan birçok durumda kendiliğinden geçer. Ancak kramp ve sancı daha fazla artmaya başlıyorsa bu durumda mutlaka zaman geçmeden bir sağlık merkezine gidilerek muayene olunması tavsiye edilir.

Hamileliğin İlerleyen Aylarında Meydana Gelen Ağrılar Neden Olur?

Hamileliğin her ilerleyen seviyesi rahmin daha fazla büyümesi anlamına gelir. Rahim büyüdükçe karın kramplarının da artması beklenir. Özellikle ikinci üç aylık döneme girildiğinde bu durum kaslarda da birtakım ağrıların yaşanmasına zemin hazırlar. Ağırlaşan vücut bu yeni döneme alışana kadar hem kaslarda hem de karın bölgesinde ağrıların yaşanacak olması normaldir.

Alt karın kaslarının keskin şekilde ağrıması, anne adaylarında donuk ağrılar meydana getirebilir. Bu durum genelde adet ağrısı ile karıştırılır. Ağrı devam ettiğinde adet olacakmış hissi ortaya çıkar. Sonuç olarak bu durum anne adaylarında geçici süreli bir panik meydana getirir. Yaşadığınız ağrılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olduktan sonra bu dönemde sakin kalabilir ve krampların geçmesi için bu süreci dinlenerek geçirebilirsiniz.

Önerilen İçerik  Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelikte Yaşanan Ağrılar Erken Doğum Belirtisi Mi?

Hamilelik döneminde gelişen her durum anne adaylarını tedirgin eder. Sık ve şiddetli meydana gelen ağrıların geçmiyor olması, erken doğum riskini akıllara getirir. Hamilelik döneminde oluşan her ağrı erken doğum belirtisi olamayacağı gibi bazı durumlarda doğumu da işaret ediyor olabilir. Böyle durumlarda yaşanan ağrıların şiddeti ve devamlılığının takip edilmesi gerekir. Anne adayına yapılacak tetkiklerin ardından hamileliğin gidişatına yönelik daha doğru bilgilerin ortaya çıkması mümkün olur.

Hamilelik döneminde yaşadığınız ağrılara eğer akıntılar da eşlik ediyorsa bu durumda diğer durumları göz önünde bulundurmak gerekebilir. Ancak şikayetlerinizin tam olarak neden meydana geldiğini öğrenebilmek için mutlaka doğum kliniğiniz ile iletişime geçmedi ve zaman kaybetmeden muayene olmalısınız.

Hamilelikte Adet Ağrıları Olur Mu? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1103
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.