Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte ilişki sonrası kasık ağrısı neden olur sorusu çok sık araştırılır. Bunun temel nedeni hamilelik döneminde kadınlarda bu sorunun çok fazla yaşanıyor olmasıdır. Kasık ağrısından çok fazla şikayetçi olan kadınlar bu dönemde cinsel yaşamlarına ara vermeyi tercih eder. Doğum sonrasında tekrar normal hayatlarına geri dönen kadınlar ağrısız ve sızısız şekilde cinsel ilişki yaşamayı daha uygun bulmaktadır. Hamilelikte ilişki sonrası kasık ağrısı neden olur sorusuna detaylı yanıt bularak yaşadığınız bu sorunun neden kaynaklandığını öğrenebilir ve gerekli önlemlerinizi alabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Alt Karın Ağrısı Neden Meydana Gelir?

Kadınlarda orgazm esnasında vücut normalden daha fazla kasılır. Özellikle pelvik bölgede çok yoğun kasılmalar meydana gelir. Bu durumun etkilerinden birisi olarak orgazm sonrasında çok fazla rahatlama görülür. Orgazm sırasında vücudu çok fazla kasılan kadın bunun bir sonucu olarak ilişki sonrasında alt karın bölgesinde kasılmalar yaşar.

Kadınlarda ilişki sırasında ya da sonrasında yalanan kasılma ve ağrılar disorgazmi adı ile bilinir. Disorgazmi birçok durumda normal olarak karşılanır. Ancak kadın ilişki sırasında kendini normalden daha fazla kasıyorsa bu durumda ortaya çıkan ağrılar da daha şiddetli olur. Bu durum sağlık açısından rahatlamadan ziyade vücuda zarar verildiği için önerilen bir durum değildir.

Hamilelikte İlişki Sonrası Ağrı Normal Mi?

Kadınlarda ilişki sonrasında görülebilecek problemler arasında;

  • Karın ağrısı
  • Karın bölgesinde sertleşme
  • Vajina bölgesinde kanama
  • Düşük
  • Erken doğum riski
Önerilen İçerik  Adet Sancısı Evlendikten Sonra Geçer Mi ?

Yer alır. Bu belirtiler her ilişkide olmamakla birlikte bazı durumlarda ortaya çıkar. Hamilelik döneminde yaşanan ilişkiler sırasında eğer yaşanan belirtiler sıklaşıyorsa bu durumda kadınlarda belirli süre ile ilişki yasaklanır.

Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Normal Mi?

Hamilelikte ilişki sonrasında yaşanan kasık ağrısı vajinal kasılmaya bağlı olarak ortaya çıkar. İlişki sırasında kasıklarda yaşanan kasılmanın nedenleri arasında;

  • Mantar
  • Enfeksiyon
  • Vajinit
  • Endemetrit
  • Pelvik enflamatuar

Gibi durumlar yer alır. Fiziksel olarak gelişen bu durumlarda geçicidir ve her ilişki sonrasında yaşanmaz. Bu dönemde kadınlar gerekli önlemleri alarak bu süreci daha sağlıklı koşullarda geçirebilir.

Hamilelik Döneminde Kadınlar İlişkiye Girebilir Mi?

Kadınların hamilelik döneminde normal düzende ilişkiye girmelerinde herhangi bir şekilde ilişkiye girme yasakları bulunmaz. Hamilelik öncesinde olduğu gibi hamilelik döneminde de kadınlar ilişkiye girmeye devam edebilir. Ancak bu konuda kadınlarda ilişki sonrası herhangi bir sorunun yaşanmıyor olması önemlidir. Kadın ciddi bir sorun yaşamadığı sürece ilişkiye girebilir. Ancak ilişki sonrası yaşanan problemler artıyorsa özellikle bu durum sıklaştıktan sonra kadınlarda ilişki yasaklanır.

Hamile kadınlarda ilişkiye girme sınırı haftada 3 kere ile sınırlanmalıdır. Bu durum kadının ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Kadın, doğum sürecini atattıktan sonra normal hayatında tekrar aktif cinsel hayatına geri dönebilir.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Ne Kadar Devam Etmeli?

Hamilelik döneminde kadınlar normal hayatlarında odluklarından çok farklı bir durum içerisine girer. Fiziksel anlamda değişimin yanı sıra ruhsal anlamda da bir değişim söz konusu olmaktadır. Bu nedenle her durum olduğu gibi kadınlarda hamilelik sırasında cinsel ilişki hayatında da birtakım değişiklikler gerekir.

Hamile kadınlarda cinsel ilişki son 1 aya kadar devam edebilir. Doğum uzmanları 8 ay boyunca cinsel ilişkinin sorunsuz bir şekilde sürebileceğini savunur. Ancak bu konuda kesin bir tanıya varılabilmesi için hastanın muayene edilmesi önemlidir. Yapılacak tetkik ve muayenenin ardından doktor hamile olan kişilerin ne zamana kadar ilişkiye girebilecekleri hakkında daha net bilgiler ortaya koyabilir.

Önerilen İçerik  Bebeklerde Göz Kızarıklığı Neden Olur ?

Hamile Kadınlarda Cinsel İlişki Sonrası Sancı

Hamile kadınlarda cinsel ilişki sonrasında meydana gelen sancılar birçok farklı nedenden dolayı görülebilir. Cinsel ilişki hem kadında hem de erkekte çalışmayan birçok farklı vücut kasının çalışmasını sağlar. Bu nedenle vücut geçici süre kendini yorgun ve halsiz hisseder. Bu durum geçicidir ve dakikalar sonra geçer. İlişki sonrasında yaşanan sancı, ilişki sıklığının çok az oluşu ile açıklanabilir. Uzun süre çalışmayan kasların birden çalışmaya başlaması ile vücutta sancıların yaşanması normaldir. Kasların ham olması ve vücudun su bakımından yetersiz olması nedeni ile ilişki sonrasında vücutta kasılmalar ve sancılar görülebilir. İlişki sonrası sancı ve diğer semptomlardan kurtulmak için sağlıklı beslenmek ve kas sağlığına dikkat etmek önemlidir.

Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Thinx Regl Külot Nedir? Yararları ve Zararları Nedir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1248
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.