Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Adet öncesi kahverengi akıntı hamilelik belirtisi mi sorusuna yanıt arayarak olası kahverengi lekelenme ile karşılaşmanız durumunda bunun neden kaynaklandığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kadınların adet dönemine ilişkin yaşadıkları sorunlardan birisi de kahverengi lekelenmedir. Normalde adet döneminde oluşan kanamanın rengi kırmızıdır. Ancak bazı durumlarda bu kanamanın renginin koyulaşması bir kadınlarda bir takım farklı nedenlere işaret edebilir. Adet öncesi kahverengi akıntı hamilelik belirtisi midir sorusu kafanızı karıştırıyorsa bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilir ve bu süreci sakin bir şekilde atlatabilirsiniz.

Adet Öncesinde Kahverengi Akıntı

Adete dönemi öncesinde görülen bazı belirtiler doğrudan hamileliğe yorumlanır. Bunun temeli belirtinin normal dışı şekilde gelişmesidir. Normalde yaşanmayan bir durum meydana geldiğinde kadınlar hemen hamile olduklarını düşünür.

Adet döneminde akıllara hamilelik durumunu getiren temel sorunlardan birisi kahverengi akıntıdır. Özellikle ilk defa böyle bir durum yaşayan kadınlar hamilelik şüphesine kapılır. Kahverengi lekenin neden olduğu sorusu bu anlamda her kadının araştırdıkları konular arasında yer alır.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Nedenleri Neler?

Adet öncesi kahverengi akıntı, yumurtlama dönemi içerisinde rahimdeki tabakanın dökülmesi ile meydana gelebilir. Rahim içi dökülmesi bitene kadar kahverengi leke gelmeye devam eder. İlk olarak leke şeklinde kendini gösteren bu durum, herhangi bir aksilik olmadığı durumda kısa süre içerisinde sonlanır.

Adet öncesi kahverengi akıntı başka bir deyişle yumurtlama kanaması ya da yerleşme kanaması adı ile de anılır. Bu kanama ile birlikte adet gününde gecikme olan kadınlarda hamilelik şüphesi artmaktadır. Adetin normal süreyi 10 gün aşması durumunda test yapılası normaldir. Bu şekilde kanamanın hamilelik nedeni ile meydana gelip gelmediği kolayca ortaya çıkar. Adet öncesi kahverengi akıntının normal karşılandığı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğum kontrol hapı kullanımı. İlaca yeni başlanmışsa ilk 3 ay içerisinde kahverengi lekelenme görülmesi normaldir.
 • Spiral gibi rahim içi araçlarından birinin kullanılmaya başlanması. Bu aparatlar ilk yerleştirildikleri günlerde rahimde bazı olağanüstü sıkıntılara neden olabilirler. Bunlardan birisi de kahverengi kanamadır.
 • Yumurtlama döneminde hormonlarda meydana gelen değişiklikler. Bu özel dönemde hormon seviyelerindeki değişim ile küçük miktarlarda kahverengi lekelenmeler görülebilir.
 • Yerleşme kanamasına bağlı olarak meydana gelen lekelenme. Bu durum doğrudan hamilelik belirtisidir.
 • Jinekolojik muayene esnasında smear ya da hpv testi verme. Bu işlem sonrasında rahimde küçük miktarlı kahverengi akıntılar meydana gelebilir.
Önerilen İçerik  Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Bu gibi durumlarda adet öncesi kahverengi lekelenme doğal olarak kabul edilmektedir. Normal kahverengi lekeler kısa süre içerisinde kendiliğinden durur. Ancak normal olmayan kahverengi lekelenmeler kısa süre içerisinde geçmemekle birlikte mutlaka kısa zamanda jinekolojik muayene gerektirmektedir;

 • Miyom. Rahimde örülen bir tür iyi huylu tümör olan miyomlar adet öncesinde kahverengi lekeler meydana gelmesine neden olabilir. Bu durum uzun sürdüğünde anormal olarak değerlendirilir.
 • Rahim içi ya da ağzında bulunan polipler. Polipler anormal oluşumlar olarak değerlendirilir. Bu durum rahimde belirsiz dönemlerde kanamalara neden olabilir. Bu durum kişilerde histeroskopi gerektirebilir.
 • Rahim ağızdan oluşan yaralar. Servikal erozyon adı verilen bu yaralar sık ve yoğun kahverengi akıntılara neden olabilir.
 • Polikistik over sendromu. Kadınlarda en sık görülen sorunlardan birisi olan polikistik over sendromu sürekli olarak kahverengi lekeler meydana getirebilir.
 • Vajinal enfeksiyonlar. Vajinal enfeksiyonlar kaşıntı, koku ve mantar başta olmak üzere birçok ciddi problemin yaşanmasına neden olur. Bununla birlikte kahverengi leke geldiği görülür.
 • Genital kanserler. Rahim kanseri gibi kadın hastalıklarında kahverengi leke görülme ihtimali oldukça fazladır.
 • Çikolata kistleri. Rahimde bulunan çikolata kistleri kadınlarda bazı durumlarda kahverengi lekelerin görülmesine neden olabilir.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adet öncesi kahverengi akıntı baz durumlarda erken belirtiler arasında yer alabilir. Şöyle ki; hamileliğin başlangıcında döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi aşamasında rahim duvarında birtakım zedelenmeler meydana gelebilir. Bu zedelenme ile birlikte kadınlarda kırmızı ya da kahverengi leke şeklinde kanama görülebilir. Dolayısı ile kadın eğer yumurtlama döneminde ise bu dönemde gelen kahverengi leke, erken hamilelik belirtisi olabilir.

Adet öncesi dönemde kahverengi lekelenme gördüğünüz durumlarda bunu kesin hamilelik olarak değerlendirmeden önce mutlaka gebelik kan testi vermelisiniz. Test sonucunuza göre hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik  Tüp Mide Ameliyatının Yan Etkileri Var mı?

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1181
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.