Eşim Beni Seviyor Mu, Nasıl Anlarım ?

mutsuz bir evlilikte neler yapilmali 8120968 1

mutsuz bir evlilikte neler yapilmali 8120968

 

 

 

Eşim beni seviyor mu , nasıl anlarım ? sorusunun altında yatan o kadar çok hata olabilir ki ! Öncelikle eşinizin sizi sevip sevmediğinden şüphe duymak normal bir durum değildir.Evlilik saygı ve sevgi olmadan yürümeyen ciddi bir kendini adayış .Bir insana hayatınızı adıyorsunuz artık tüm hayatınız boyunca yanınızda olması gerekirken şüphe duyuyorsunuz.Sizi sevmediğini anlamak aslında zor değil ama önemli olan bu durumu sizin kabullenebilmeniz ve böyle bir durumda harekete geçebilmeniz.Sizi sevdiğini anlamak da kolay ; Size karşı ilgili ve saygılıysa , sizi kırmamaya çalışıyorsa , sevgisini belli edecek davranışları varsa , sizinle konuşmayı , eğlenmeyi , vakit geçirmeyi seviyorsa zaten o da size hayatını adamış demektir.Sevgisinden şüphe ediyorsanız ilişkinizde olabilecek bazı temel sorunlar vardır .Bu sorunları inceleyelim ; 

 

 

 

  1. Şiddet ; Şiddet günümüzde kanayan bir yara. İnsanoğlu o kadar rezil bir yaratığa dönüştü ki insana , hayvana hatta doğaya bile zarar veriyor. Evliliklerde şiddet asla kabul edilmemesi ve mücadele edilmesi gereken bir durumdur.Siz güçlü olmalı ve hiç kimseden korkmadan hayatınızı kurup o kişiden ayrılıp gerekli davaları hemen açmalısınız. Size şiddet uygulamasına izin vermemelisiniz. Boşanmak dünyanın sonu değil tam tersi sizin için yepyeni bir başlangıç olacaktır.Çocuğunuz olabilir ve bu yüzden katlanıyorum diyebilirsiniz ama bu sizin kendinizi güçsüz hissetmenizden başka bir şey değil. Size zarar veren çocuğunuza da zarar verebilir.Bu durumu kabullendikçe ve kurtulmadıkça daha çok sorunlar ve şiddet yaşanıyor maalesef.Karşınızdaki kişi size şiddet uyguladığı zaman kendini daha güçlü daha erkek hissediyor. Çünkü psikolojisi normal değil.O kadar cahil bir insan ki sizin onun yanında kalmanızı o da ona muhtaç olmanıza ve başka gidecek yeriniz olmamasına bağlıyor.Siz düzelir sanmayın , böyle insanların psikolojik destek alması gerek.Resmen bir deliyle yaşıyorsunuz ve çocuğunuza da bu durumu yaşatıyorsunuz. İnternet üzerinden kadınların bu durumda ulaşabilecekleri numaralar var. Kendi hayatınızı düşünmüyorsanız bile çocuğunuzu düşünüp o kişiden uzak durun ve çocuğunuz için hayat mücadelesi verin.Aslında korkağın teki ve öz güven eksiği olan eşiniz sizi güçlü gördükçe korkacaktır.Bir an önce durumunuzu ailenize anlatın ama çözüm olmazsa sizi destekleyecek bir sürü yardım kuruluşu olduğunu unutmayın.
  2. Kavga ; Sizinle sürekli kavga etmesi ve her şeyinize takması sizi sevmediği anlamına gelmez ama evliliğinizde düzeltmeniz gereken sorunlarınız olduğunu gösterir.Bu kavgalar şiddetli olmadığı sürece her iki tarafta sakinleştikten sonra oturup bu problemi çözmeniz gerekir. Yoksa daha büyük kavgalar çıkabilir.Bu kadar zıtlaşmanın bir anlamı yok .Evliliğin de tabi ki keskin virajları var .Önemli olan düz yol değil virajları doğru dönebilmek. Kavgalarınızı olgunca karşılarken iki tarafında kendinden fedakarlık etmesi gerektiğini unutmayın ve bu konuda tolerans  göstermeyin .Mutlaka her iki tarafta fedakarlık etmeli.
  3. Tartışmalar ve çözmeden normal davranmak ; Tartışmalar yaşanıyor ve bunun sebebi de çok fazla şey olabilir .Çünkü her evlilik farklı yollardan ilerliyor ama tartışma yaşandığı zaman iki tatlı söze kanmayın.İlk önce dikkat etmeniz gereken tartışmayı kimin çıkardığı .Eğer siz çıkarıyorsanız , daha sakin kalmayı öğrenin .Eğer o sürekli tartışma yaratıyorsa , oturun ve onu dinleyin .Stresli olabilir , başka şeylere kızmış olabilir ,trafikten dolayı bile sinirlenmiş olabilir .Yani tartışma çıkararak sinirini boşaltmaya çalışıyor olabilir.Tüm bunların yanında sizinle anlaşamıyor olabilir.Tartışmaların üstünü asla kapatmayın çünkü en ufak bir sorunda bu tartışmalar koz olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir evlilik için tartışmalarınızı iletişim yoluyla ve birbirinizi dinleyip anlayarak çözmeye çalışın.
  4. Her şeyi alttan almak ; Yaptığı her hatayı ufak diyerek alttan almak onun hiç ders almamasını ve sizi anlamamasını sağlayacaktır.Ona hatalarını düzgün bir şekilde söylemelisiniz.Siz onun hatalarını düzeltip onu geliştirin ve o da size hatanızı söylediği zaman kendinizi geliştirin.En ufak bir sorunda o size tavır alıp siz alttan alıp barışırsanız bunu sürekli olarak tekrar edecektir.Çünkü  hatalı olmasanız bile her zaman gelip ortamı yumuşattığınızı bilecek .Net ve kararlı olun.
  5. Birey olamamak ; Siz bir bireysiniz ve artık erkeklere her şeyi sormaktan vazgeçin .Siz kendiniz karar verin kilo alıp almadığınıza yada o cevap verdiği zaman konuyu uzatmayın.Eve bir şey alınacaksa ona sormayın o evin idaresi sizin , siz yapın .Siz her şeyi ona sorarak onun da her şeyi size söyleyeceğini sanıyorsanız çok büyük yanılgı içindesiniz demektir.Biraz daha özgür olun ve özgür bırakın .Zaten yorgun argın işten gelen eşinizi bir de ev ile ilgili sorular yada kendinizi mutlu etmek için sorduğunuz sorularla bunaltmayın.Çünkü siz böyle yaparak onun bir süre sonra ” Ne yaparsan yap!” demesine maruz kalacaksınız.Bu sizi sevmediğinden değil.Sizin birey olup bir şeyleri kendi başına yapmamanızdan sıkıldığındandır.
  6. Bencillik ; Evlilikte bencil olmak yanlıştır.Bencil olup sadece kendini düşünecekse evlenmekle büyük hata yapmış demektir.Bencil davranmasına izin vermeyin ve sürekli siz veren taraf olmayın.Bekleyin onun da sizinle bir şeyler paylaşmasını ama bencillik ruhuna işlemişse biraz düzelmesi zor olacaktır.Bu durumda da sizi sevmediği düşünmek yanlış olur.Kendini size karşı üstün görmesine izin vermeyin.Çünkü o zaman bencillik farklı boyutlara ulaşır. Bencil insanlar baskı kurabildikçe daha da bencilleşirler.
  7. Kendine farklı alanlar yaratmak ; Evlilikte kendinize farklı alanlar yaratmak ve ayrı vakit geçirmek güzel olsa da bu durumunda yanlış olan tarafları var. Örneğin ; telefonla sürekli vakit geçirmesi , sürekli size tam bilgi vermeden seyahatlere çıkması, arkadaşlarıyla sürekli vakit geçirmek istemesi .Bunlar şüpheli durumlardır.Ona bu durumu hemen belli etmeyin .Çünkü bu durumda sizden kolayca sıyrılabilir.İlk önce onu gözlemleyin ve gerçekten durumda bir yanlışlık olup olmadığına bakın .Bunların sonucunda ya masumdur yada şeytan bu durumun ortası yoktur. Kaçamak yapıyor bile olabilir.Evlilikte her şey net ve şeffaf olmalıdır.Unutmayın o dışarıdan bir insan değil ömrünüzü geçirmeyi planladığınız insan.O yüzden bu durumlarda mutlaka onu iyice gözlemleyin.Hatası yoksa kalbini kırabilirsiniz ama herhangi bir kanıt bulursanız da kendinizi yapmaz ya diye kandırmayın adı üstünde kanıt ! Bu kanıtla yaşayıp affetmek onun bu kaçamakları daha çok yapmasına da vesile olur.Böyle bir durumda size yalan söyleyen bir insanla ömrünüzü ve psikolojinizi yıpratmaya değmez.
  8. Paranoyak davranmak ; Paranoyak davranmanızın 2 sebebi olabilir ; daha önce yanlışını yakalamak yada paranoyak olmak .İlk olarak paranoyak bir yapınız varsa bu eşinizi ve sizi yıpratacaktır .Düzeltmeye çalışın ama düzelemiyorsanız evliliğinizi yıpratmadan bir an önce profesyonel destek alın.Daha önce bir yanlışını görüp affettiyseniz paranoyak olmanız normal.Çünkü affettiniz ama bir kere yapan bir daha yapar diye düşünüyor ve artık güvenmiyorsunuz.Haklısınız ! Bir daha yapabilir onu pişman etmezseniz. Diyelim ki gerçekten pişman olduğuna %100 emin oldunuz , yine de aklınızda olacağına ve hiç bir zaman bunu unutamayacağınıza emin olabilirsiniz. Sizi bir daha bu duruma düşürmezse , sevgi ve ilgisini eksik etmezse zaman içinde bu durum düzelecektir ama hala aynı davranışlar oluyorsa o kişiden kurtulun.Çünkü evli olmayı hak etmiyor ve sizin kıymetinizi bilmek yerine çocukça işlerin peşinde koşuyor demektir.
  9. Aldatılmak ve sonrasında toplum baskısı ile affetme zorunluluğu ; Sizi aldatıp affetmenizi istemiş ve ilişkinizi düzeltmeye çalışmış olabilir ama bunu bir kere başaran erkek bundan kolay kolay vazgeçecek kadar akıllı değildir.Aldatıldığını kabullenmek çok zor ama sizinde kendinize göre sebepleriniz illa ki vardır.Bu durumda ne yapmalıyım , beni seviyor mudur ? diye düşünüyorsanız . Sev – mi – yor ! Bunu kafanıza önce bir sokun. Seven bir insan siz onu beklerken size böyle bir kazık atmaz . Peki neden bana yalvardı ? diyorsanız da sebebi çok basit ; Toplum baskısı . Etrafındaki insanlar bunu duyunca rezil olacak.Tıpkı sizin affetmenizde yatan asıl sebebin toplum baskısı olması gibi.Bir sürü bahaneniz olabilir ; yuvamı yıkamam diyebilirsiniz ama zaten ortada yuva yok demektir bir taraf aldatıyorsa .Güçlü olup direnmenin anlamı yoktur.Bırakıp gitmek en doğru olan yoldur.Güçlü olmayı , toplum baskına direnebilmeyi ve hiç bir şeyden korkmayıp , yılmadan savaşmayı öğrenmeniz gerek.Aslında bir çok kadın aldatılıp , ona ne derim buna ne söylerim yada bana ne gözle bakarlar diye korkuyor ama korkacak hiç bir şey olmadığını biraz mücadele vererek anlayabilirsiniz.Hayatınızı sizi aldatmayı göze almış bir insanla geçirmeyin .Şöyle düşünün ; Siz onu aldatsanız o sizi affeder miydi ? yada sizin kadar fedakar olup bu durumla yaşayabilir miydi ?
  10. İlgisizlik ve isteksizlik ; Evliliğinizde ilgisizlik ve isteksizlik varsa bu durumu düzeltmenin yolları vardır.Siz ona çok fazla ilgi ve alaka gösteriyorsanız bunu yapmayın.Düzelmiyorsa bu ilgi ve isteksizliğin ciddi nedenleri olabilir.Erkekler evlendikleri zaman artık her şeyin tamam olduğunu hiç bir şey yapmalarına gerek olmadığını da düşünebilirler.Bu durumun boyutuna göre değişkenlik gösterir.Eğer çok ciddi boyutlara ulaşmışsa ; yani aynı evin içinde iki yabancı gibiyseniz .İki kelime bile konuşmak istemiyorsa bu durumda gerçekten ilgisini kaybetmiş olabilir.Kendinizi suçlamayın .Ya ilgisini çeken başka biri vardır yada sizinle ciddi bir problemi vardır.Sizinle ciddi bir problemi varsa bunu aşmanın tek yolu iletişim .İlgisini çeken başka biri varsa bu durumu anlamak zor olsa da dikkatli bir gözlemle bunu anlayabilirsiniz .Böyle bir durumda affetmenin yada çözmenin anlamı yoktur.Çünkü siz affetseniz bile artık o ilgi ve alaka olmayacak evliliğinizde .
Önerilen İçerik  Kolonoskopi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir?

Toparlamak gerekirse ; Güçlü olun ve ne zaman affetmeniz ne zaman terk etmeniz gerektiğini kendinize dürüst davranarak karar verin.Çünkü zaman size sizden başka kimsenin değerli olmadığını gösterecektir.

 

 

 

 

 

 

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1776

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.