Boru Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Boru Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Boru otu çayı nasıl yapılır sorusu bu çayı yapmak isteyenler tarafından araştırılır. Türkiye genelinde en yaygın olarak bulunan bitkilerden bir tanesi se boru otudur. Yakın dönemlerden itibaren sürekli ilgi çeken otlardan birisi olan boru otunun nerede bulunacağı, ne işe yarayacağı bitki çayı tüketmeyi sevenler tarafından sıklıkla araştırılır.

Boru otu çayı, adını görünümünden alır. Şekil olarak boruyu andırmasından dolayı boru otu olarak anılır. Halk arasında bilinen bir diğer adı ile güzel avrat otudur. Bu adı ile de bilinen bitki çay olarak demlenip içilebilir. Birçok farklı isimler ile anılan boru otu sahip olduğu iyileştirici etkileri nedeni ile tüketilir.

Boru Otu Çayının Yapılışı

Boru otu çayı nasıl yapılır ve nasıl tüketilir soruşlarının yanıtı son derece kolaydır. Daha önceden itki çayı hazırlayanlar bu otu da kolayca hazırlayarak tüketebilir. Boru otu çayı nasıl yapılır sorusunu merak edenler için bitki çayının hazırlanış aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • Boru otu bitkisini aktar veya güvenilir yerlerden temin edin.
 • Bir cezve içerisine bir su bardağı su doldurun.
 • Ocağa aldığınız cezvedeki suyu kaynatın.
 • Kaynayan suyun içerisine boru otunu ekleyin.
 • Ardından ocağın altını kapatın.
 • Cezvenin üzerini bir kapak yardımı ile kapatın.
 • Demlemeye bıraktığınız çayı 3-4 dakika sonra bardak içerisine alarak tüketin.

Boru Çayı Nasıl İçilir?

Boru çayı nasıl yapılır ve nasıl tüketilir sorusuna kolayca yanıt bulabilirsiniz. Vücut için birçok faydası bulunan bu çayı her mevsim tüketmeniz uygundur. Edindiğiniz otu tüketirken taze olarak hazırlamanızda yarar vardır. Her hazırladığınızda sadece tüketeceğiniz kadar miktarı demlemeli ve bekletmeden tüketmelisiniz. Bekleterek tükettiğiniz çaylar yarardan daha çok vücudunuz için zararlı soncular ortaya çıkartabilir.

Önerilen İçerik  Rahimde Miyom Belirtileri ve Tedavisi

Boru otu çayı nasıl yapılır ve nasıl tüketilir sorularına yanıt arıyorsanız bu çayı günde iki kez demleyerek tüketebilirsiniz. Önerilen günlük kullanım dozu 2 bardaktır. Bunun üzerine çıkmadan sabah ve akşam birer bardak tüketerek fayda bulabilirsiniz.

Boru Otu Çayı Ne İşe Yarar?

Boru otu çayının vücut üzerinde farklı etkilere sahiptir. Sihirbaz otu ya da kahkaha otu gibi farklı isimler ile de anılan boru otu, tüketildikten sonra kısa bir süre içerisinde hemen etkisini göstermektedir. Günlük kullanım miktarı aşmayarak botu otundan kısa sürede faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz. Doğru bir tüketim ile şifa bulacağınız boru otu çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Boru otu çayı ağrı ve acının dindirilmesi konusunda oldukça etkilidir. Vücudun herhangi bir yerinde geçmeyen bir acı ya da ağrı olduğunda boru otu ile bu durum kısa süre içerisinde giderilebilir. Bir nevi ağrının bulunduğu bölgeyi uyuşturan mucizevi ot bu sayede hastalık kaynaklı ağrılara çare olabilmektedir.
 • Uyuşturucu etkiye sahiptir. Bu sayede kullanıldıktan sonra kısa süre içerisinde vücuda rahatlama hissi verir.
 • Bronşit rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Hastalığın belirdiği dönemlerde düzenli kullanım ile şikayetler azaltılabilir. As spazmı gibi rahatsızlıklar için kullanılabilir. Spazmı ve sıkışmayı önleyen çay sayesinde hastalar hastalığın şikayetlerini en aza indirebilir.
 • Egzama rahatsızlığına karşı etkilidir. Cilt hastalıkları üzerinde olumlu etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır.
 • Astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ancak bu rahatsızlık için kullanılacağı durumlarda dikkatli olunması önemlidir.

Boru otu etkileri sayesinde Türkiye genelinde bulunan en önemli bitkiler arasında yer alır. Kullanım konusunda dikkatli olunarak her türlü olumlu sonuçların elde edilmesi mümkün olur.

Boru Otu Çayı Nasıl Ayırt Edilir?

Boru otu diğer adı ile güzel avrat otu ıspanak sebzesi ile neredeyse birebir aynıdır. Genelde ıspanak sebzesi ile birlikte yetiştiği bile olur. Bu nedenle halk arasında sürekli karıştırılır. Güzel avrat otunu ıspanak bitkisi ile karıştırmamak için birtakım özelliklerine dikkat etmeniz yeterlidir. Bu sayede gördüğünüz bitkinin ıspanak mı güzel avrat otu mu olduğunu kolayca ayırt edebilirsiniz. Boru botu bitkisine ait bilmeniz gereken bilgiler şu şekildedir;

 • Boru otu yıllık bir bitki olup otsu görünümü ile dikkat çeker.
 • Ispanak ile kıyaslandığında boru otunun rengi daha koyudur ve sönüktür.
 • Boru otunun yaprak yapısı son derece ince ve etsizdir.
 • Ispanak daha kıvrımlı bir yaprak yapısına sahipken, boru otunun yaprak yapısı daha düzdür.
Önerilen İçerik  Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi?

Boru Otu Çayı Nasıl Yapılır? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir ? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1344
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.