Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir ?

DSNT1eYUIAAJnE6

DSNT1eYUIAAJnE6 1

 

 

 

Hayatımızın bazı dönemlerinde sakinleşmeye , sinir ve stresimizi atlatmaya ihtiyacımız oluyor. Bu dönemlerde ilaçlara hemen sarılmak çok yanlış. Öncelikle kendinizi sakinleştirmeye neden ihtiyacınız olduğunu kendinize sormalısınız. Kafanızı dağıtmak ve kendinizi yatıştırmak için bir şeyler yapmalı yada yapmak istemiyorsanız çay içebilirsiniz. Doktora danışmadan sakinleşmek ve sinirlerinizi yatıştırmak için ilaç kullanmamalısınız. Bazı bitki çayları hemen sakinleşmeye yol açarken , bazı insanların bünyelerine etki etmeyebilir. Bitki çaylarını günde en fazla 2 bardak tüketmelisiniz. İyice demlenmesini beklemek önemlidir. Renginin koyulaşması sizi hemen yanıltmamalı ve süre tutarak 3-5 dakika bekletmelisiniz. Bu sayede maksimum verimi bitki çayınızdan alırsınız. Bitki çayını tüketirken şeker kullanmayın . Şeker yerine bal tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Şimdi sizler için derlediğimiz sakinleştirici bitki çayları nelerdir ? yazımı inceleyelim ; 

 

 

 

Çarkıfelek çayı ;

 

 

Sakinleştirici etkisi çok yoğun bir çaydır. Aynı zamanda kasları rahatlatır ve ağrı hafifletici özelliği de vardır.Bitki içerisinde bulunan “harmin” bileşeni “mutluluk ve iyi hissetme hali” yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırır. Aşırı tüketimi halsizliğe neden olabilir. Alkollü içecekler ve sinirleri yatıştıran (depresyon, kaygı ve uyku ilaçları gibi) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Günde 1 defadan fazla tüketmemek gerekir. Gün içinde de tüketilmemeli akşam uykuya yakın zamanlarda kullanılmalıdır.

 

 

 

Sarı kantaron çayı ; 

 

 

Depresyon tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerden biridir.Bunun yanı sıra  menopozal semptomların azaltılmasından doku romatizmasına, sinek ısırığı kaşıntısını geçirmekten bel ağrısına kadar çok çeşitli sağlık sorunları için de kullanılabilir.Sarı kantaron bitkisi sadece ruh sağlığını korumak için değil depresyonun yarattığı fiziksel sorunları gidermek içinde kullanılabilir. Sarı kantaron çayı günde en fazla 2 bardak tüketilmelidir ve tüketirken bir işiniz olmamalıdır. Çünkü içtikten bir süre sonra rahatlatıcı ve sakinleştirici etki verecektir.

Önerilen İçerik  Egzamaya Hangi Krem İyi Gelir ?

 

 

 

Melisa çayı ; 

 

 

 Melisa çayının stresi azaltma, uyku bozukluklarını düzenleme ve sakinleştirme özelliklerinin yanı sıra içeriğinde melisa bulunan cilt kremlerinin uçuk tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Yine aynı şekilde mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Özellikle melisa yağı güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu alanda çok az sayıda çalışma bulunmasına karşın bazı araştırmaların Alzheimer hastalarında melisanın bilişsel işlevde gelişme sağladığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.Melisa çayını da diğer etkili bitki çayları gibi mümkünse akşam saatlerinde kullanmalısınız. Melisa çayı sizi sakinleştirir ama uyku sorunlarını gidermez.

 

 

 

Zencefil Çayı ; 

 

 

Zencefil çayının sakinleştirici etkisi diğer bitki çaylarına göre daha hafiftir. Zencefil çok sevilen ve bir çok soruna iyi gelen bir bitki olarak kabul görmektedir. Bazı ülkelerde besin takviyesi bazı ülkelerde ise mide bulantısı için etkili olarak kullanılmaktadır. Zencefilin aroması yemeklere çok farklı tatlar katarak ailenizin mide ve kalp sağlığını da korumaya yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.