İkinci Hamilelikte Sezaryen Yerinde Ağrı Neden Olur?

İkinci Hamilelikte Sezaryen Yerinde Ağrı Neden Olur?

Sezaryen yerinde ağrı neden olur konusu, sezaryen sonrası dönemde ihtiyacınız olacak bilgiler arasında yer alır. Kadınların normal mi yoksa sezaryen ile mi doğum yapacakları hamilelik döneminde ya da doğum sırasında belli olur. Yolunda giden hamileliklerde genelde normal doğum yöntemleri tercih edilir. Ancak normal doğumun uygun olmadığı durumlarda bebek anne karnından sezaryen ameliyatı ile alınır. Sezaryen ameliyatı olan annelerde kısa zaman içinde iyileşme görülebilir. Ancak bu bölgede oluşan dikişler kalıcıdır. Bununla birlikte bu bölge annenin normal hayatında da bazı dönemlerde ağrımaya devam eder.

Devam eden süreçte annenin ikinci kez yeniden hamile kalışı, rahimde baskıyı artıracağından sezaryen dikişlerinde de ağrıların oluşmasına neden olur. Sezaryen yerinde ağrı neden olur sorusuna yanıt bularak oluşan ağrının nedenleri ve nasıl geçeceği gibi konular hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sezaryen Yerinde Meydana Gelen Ağrı Neden Olur?

Sezaryen operasyonları da tıpta ameliyat kategorisinde yer alır. Bu nedenle her ameliyat sonrasında olduğu gibi sezaryen ameliyatı sonrasında da kadınlarda ağrılar görülmesi normaldir. Sezaryen sonrasında bu bölgedeki ağrılar dönem dönem tekrar meydana gelir. Bu nedenle çok mecbur kalmadıkça anne adaylarına sezaryen ameliyatı önerilmemektedir.

Sezaryen ameliyatı sırasında anne adayının karın bölgesinden yarık açılır. Geniş boyutlu bu yarık kasların ve bölgede bulunan fasya gibi diğer dokuların kesilmesi ile açılır. Dolayısı ile birçok durumda oluşan ağrı doğrudan kas ağrısıdır. Kas ile birlikte ameliyat sonrası rahmin kendini toparlamak için sürekli olarak kasılması yaşanan ağrıyı daha da şiddetlendirir. Günümüzde sezaryen ameliyatı sonrasında verilen yüksek doz ağrı kesiciler ile bütün bu ağrıları gidermek veya olabildiğince aza indirmek mümkün olur. Ancak söylendiği gibi bölgede tekrarlayan ağrıların yaşanması ihtimali her zaman vardır. İkinci hamilelikte de aynı durum tekrar yaşanacağından sezaryen yeri doğum öncesinde ağrı yapabilir.

Önerilen İçerik  Vücutta Kaşıntı Sonrası Morarma Neden Olur?

Sezaryen Yerindeki Ağrı Nasıl Geçer?

Her ameliyat izi gibi sezaryen izi de ömürleri boyunca kadınlarda kalıcı olarak yer alır. Sezaryen ameliyatlarının diğer ameliyatlardan farkı bu ameliyat kesiğinin diğer yaralara göre daha geniş olması ve yaranın dikiş ile kapatılmıyor olmasıdır. Son dönemlerde tıpta yeniliklerin meydana gelmesi ile artık birçok tedavi merkezinde sezaryen kesiği dikiş ile de yapıştırma yöntemi ile kapatılır. Bu yöntemde kesiğin olduğu alt ve üst karın eti üst üste getirilerek yapıştırılır. Bu işlem sağlık açısından dikiş ile kıyaslandığında daha sağlıklıdır. Yapıştırılan cilt zamanla birbirine tutar ve bütünleşir. Böylece dikişlerin patlaması başta olmak üzere birçok önemli risk ortadan kaldırılır.

Sezaryen ağrısı ilk etapta tedavi sonrası verilen ağrı kesiciler ile kesilir. İlerleyen dönemlerde de yine birçok durumda sezaryen ağrısını geçirmek için ağrı kesici tedaviler uygulanır. Ancak bunun dışında sezaryenle anneler bundan sonraki yaşamlarında birçok konuda daha dikkatli olarak da oluşan ağrıları hafifletebilir.

Sezaryen Sonrası Dikiş Yerinde Ağrı Olmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen sonrasında oluşacak ağrıları en aza indirmek ve bu durumdan yaşamınız sırasında rahatsız olmamak için dikkat etmeniz gereken konular şöyle özetlenebilir;

  • Sezaryen sonrasında iyileşmesi için vücudunuza zaman tanıyın.

Sezaryen cerrahi bir operasyondur ve her ameliyat gibi bu operasyon sonrasında da vücudun dinlenmesi önemlidir. Doğum sonrası anne her ne kadar yeni doğan bebeğini hayatının merkezine koyuyor olsa da sezaryen yarasını da önemsemeli ve olabildiğince hareket etmeden dinlenmelidir. Operasyon sonrasındaki ilk 2-3 gün oldukça sıkıntılı geçer. Bu dönemde dikkat ederek ağrıları kısa zamanda dindirmek ve iyileşmek mümkün olur.

  • Duygusal açıdan hormonlarınızın normale dönmesi için zamana ihtiyacı oluğunu unutmayın.

Hamilelik döneminde kadın vücudunda bulunan bütün hormonlar deyim yerindeyse tavan yapar. Bütün bu hormonlar gibi duygusal açıdan vücudu yöneten hormonların da iyileşmesi zaman alacaktır. Bu dönemde anne ani duygusal değişimlere karşı bilinçli olmalı bütün bu sürecin geçici olduğunu bilmelidir. Hormonlardaki değişiklik birçok durumda sezaryen annelerinin bu süreci zor atlatmalarında etkin rol oynar.

  • Ameliyat sonrasında beslenmenize dikkat edin.
Önerilen İçerik  Ağrı Kesici Haplar Regl Keser Mi?

Sezaryen ciddi bir cerrahi operasyondur. Bir de üstüne üstelik yeni doğan bir bebeğin oluşu, anneye büyük bir sorumluluk yükler. Annenin bu dönemde hem sezaryen etkilerinden kurtulmak hem de direnç kazanabilmek için sağlıklı beslenmesi önemlidir. Beslenmenin yetersiz ve düzensiz oluşu sezaryen ağrılarının daha uzun sürede geçmesine zemin hazırlar.

  • İyileşme sürecinizi hızlandırmak ve sağlıklı kalmak için emzirmeye önem verin.

Emzirmek anne vücudunda mucizevi etkilere neden olur. Ameliyat izi ve sezaryen ağrısından kurtulmanın en etkili yollarından birisi düzenli olarak emzirmektir. Bu sayede vücutta genel anlamda bir iyileşme gözlemlenir oluşan ağrılar üzerinde hafifleme görülür.

  • Ameliyat sonrasında kesi yerinizi sürekli kontrol edin. Olası bir durumda anormallik sezerseniz hemen sezaryen ameliyatı olduğunuz sağlık merkezi ile iletişime geçin.

İkinci Hamilelikte Sezaryen Yerinde Ağrı Neden Olur? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1177
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.