Memede Kaba Kalsifikasyon Nedir ?

MemeKanseri

MemeKanseri 400x240 1

 

 

Memede kaba kalsifikasyon , meme dokularında kalsiyum birikmesinden dolayı oluşan bir hastalıktır. Memede kaba kalsifikasyona halk dilinde kireçlenme adı verilir. Mamogram çekiminde beyaz leke ve benekler şeklinde gözükürler. Elle meme muayenesinde genellikle fark edilemez ve hissedilemezler.Meme kaba kalsifikasyonu çoğu kadında yapılan mamogramlar esnasında görülebilir ve özellikle menopoz sonrasında oluşma riski daha  fazladır. Meme kireçlenmelerinin genelde kanserli olmamasına rağmen düzensiz şekilli yoğun kümeleşmeler gibi belli kireçlenme şekilleri meme kanserini işaret edebilir. Mamogramda meme kireçlenmeleri, geniş beyaz noktalar ve çizikler (makrokalsifikasyon) ile tuz tanelerine benzer düz beyaz benekler (mikrokalsifikasyon) şeklinde görünebilir. Makrokalsifikasyonlar neredeyse her zaman için kanserli değildir ve daha fazla test yaptırmaya veya takip etmeye gerek duyulmaz. Mikrokalsifikasyonlar genelde kanserli değildir ama belli şekilleri kanser işareti olabilir. Eğer kalsifikasyonlar şüpheliyse büyüterek görüntüleyen mamogramlar veya meme biyopsisinin de içinde olduğu daha ileri aşamalı testleri yaptırmak gerekebilir. Memede kaba kalsifikasyon oluşmasının yiyeceklerden kalsiyum almakla ilgisi yoktur.

 

 

Meme kalsifikasyon çeşitleri nelerdir ?

 

 

  1. Makrokalsifikasyonlar ;  Büyük noktalar yada kümeler halinde bulunan bu tip kalsifikasyonlar genellikle iyi huyludur ve genellikle takip de gerektirmezler. Meme dokusu içinde dağınık halde bulunurlar. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık yarısında bulunabilirler. 50 yaş altı her 10 kadından birinde de makrokalsifikasyon mevcuttur.
  2. Mikrokalsifikasyonlar ; Tuz tanesi büyüklüğünde olup bunlar da iyi huyludur, ancak yukarıda bahsedilen şekilde olanlar kanser işareti sayılabilir. Mikrokalsifikasyonlar eğer büyük noktalar yada kümeler halinde ise kanser riski taşıyabilirler.

 

 

Meme kaba kalsifikasyon oluşmasının nedenleri nelerdir ?

 

 

 

 

Meme kaba kalsifikasyon oluşmasında doktora hangi durumlarda başvurmak gerekir ?

 

 

Memenin genelinde kireçlenme dağınık olmaktan ziyade kümelenmiş ise yada kireçlenme şekil ve büyüklük olarak diğer kireçlenmelerden ayrılıyorsa doktorunuza tekrar muayene olmanız ve başka testler yaptırmanız gerekebilir. Testlerin içinde kireçlenmeyi büyüterek görüntüleyen mamogramlar kadar ultrason görüntülemesi veya biyopsisi de yer alabilir. Aynı zamanda radyolog büyük ihtimalle karşılaştırmak ve kireçlenmelerin yeni mi olduğunu veya sayı ve şekil olarak değişiklik gösterip göstermediğini belirlemek için daha önce çektirdiğiniz mamogram görüntülerinizi isteyecektir. Bazı kadınlardan meme kireçlenmesinin görüntüsünde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol edecek bir başka mamogram çektirmek için yaklaşık altı ay içinde yakın izleme amacıyla geri gelmeleri istenir. 

 

 

Meme kaba kalsifikasyon tedavisi nedir ?
 

Makrokalsifikasyon varsa, daha fazla test veya tedavi olmanız gerekmez çünkü size bir zarar vermezler. Eğer mamogramda mikrokalsifikasyonlar görülürse, söz konusu yeri daha detaylı incelemek için başka bir mamogram çektirmek gerekebilir. Kireçlenme ya “iyicil”, “muhtemelen iyicil” veya “şüpheli” olarak sınıflandırılacaktır.İyicil kireçlenme zararsız kabul edilir. Daha fazla test veya tedaviye gerek yoktur.Muhtemelen iyicil kireçlenmede kanser olma riski % 2 den  azdır. Diğer bir deyişle % 98 den fazla ihtimalle “muhtemelen iyicil” olan kireçlenmeler kanser değildir. Genel olarak, “muhtemelen iyicil” kireçlenmeler, en az bir yıl boyunca izlemeye alınır. Bir yıllık takipten ve yeni bir değişikliğin olmadığının anlaşılmasından sonra, doktorunuz senede bir kez rutin olarak mamogram çektirmenizi tavsiye edecektir.Şüpheli kireçlenme, iyicil veya kanserin erken bir evrede olduğunun bir işareti olabilir; bu nedenle doktorunuz biyopsi yaptırmanızı tavsiye edebilir. Biyopsi sırasında kireçlenme içeren küçük bir miktar göğüs dokusu alınır ve kanser hücrelerinin tetkik edilmesi için laboratuvara gönderilir. Eğer kanser varsa tedavi, kanserli memenin alınması için ameliyatı, geriye kalan kanserli hücreleri öldürmek için de kemoterapiyi içerebilir.

Önerilen İçerik  Gripte Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.