Patates Kaç Dakikada Haşlanır ?

Patates-Kac-Dakikada-Haslanir

Patates yer altında yetişen yumru kısımlı bir besindir. Patates tüm sene boyunda her ay hasad edilir. Mutfaklarda her alışverişte yerini alan patates ile her çeşit yemek yapılabilir.

Bu makalemizde, her çeşit yemeği yapılan patatesin en çok sorulan sorularından biri olan patates kaç dakikada haşlanır sorusuna cevap yazdık. Patates nasıl çabuk haşlanır öğrenmek istiyorsanız gelin hep beraber bakalım.

Patates Nasıl Haşlanır?

Patates kaç dakikada haşlanır konumuzun diğer bir sorusu da patates nasıl haşlanır sorusudur. Bu başlık altında patates nasıl haşlanır sizler için yazdık.

⦁ Patatesleri kabuklu veya kabuklarını soyarak veya dilimleyerek haşlayabilirsiniz. Patateslerin kabuklarını soyup dilimlere ayırırsanız patatesin haşlanma süresi daha kısa olacaktır.

⦁ Patates haşlamaya başlamadan önce patatesleri güzelce yıkamış olmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü patatesin üzerinde bulunan toprak patates haşladığınız suya karışabilir.

⦁ Dileğinize göre hazırladığınız patatesleri sığacak bir tencereye alarak patateslerin üzerine 3-4 parmak geçecek şekilde kaynar su veya soğuk su ekleyin.

Hazırladığınız patateslere göre pişirme süreleri değişecektir. Bu sürelerin nasıl olduğunu aşağıdaki patates kaç dakikada haşlanır başlığı altında sizler için hazırladık.

Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

⦁ Kabukları soyulmadan bütün bir patates ortalama 40 dakikada pişecektir. Pişmesini bir çatal yardımı ile kontrol edebilirsiniz.
⦁ Kabuklarını soy olmayan bir patatesi ortadan ikiye bölerek ortalama 25-30 dakikada pişirebilirsiniz.
⦁ Kabukları soyulmuş bütün bir patates ortalama 30 dakikada pişecektir.
⦁ Küp küp doğranmış patatesler ortalama 15 dakikada pişecektir.
⦁ Kabukları soyulmuş ve parçalara ayrılmış patates ortalama 20 dakikada pişecektir. Bu yöntem genelde patates püresi için kullanılır.
⦁ Kemik suyunda haşlanan patatesler ortalama 20 dakika içinde pişecektir.
⦁ Düdüklü tencerede kabukları soyulmamış bir bütün patates ortalama 10 dakikada pişecektir. Düdüklüde patates haşlama nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak sizler için düdüklüde patates nasıl haşlanır başlığı altında bu tarifi anlattık.

Önerilen İçerik  Arpa Şehriye Pilavının Yanına Ne Gider?

Düdüklüde Patates Nasıl Haşlanır?

Kısa sürede patates haşlamak istiyorsanız düdüklüde patates haşlama çok hızlı bir yöntem olacaktır. Düdüklüde patates nasıl haşlanır sorusu için yapmanız gerekenler şöyledir:
Patatesleri iyice yıkayarak üzerindeki toprak ve tozları temizleyin.
Patatesleri düdüklü tencereye alarak patateslerin üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su ekleyin.
Patateslerin üzerine bir tutam tuz gezdirin.
Düdüklü tencerenin ağzını dikkatlice kapatarak patatesleri ortalama 10 dakika pişirin.
Daha sonra tencerenizi dikkatli ve her zaman kullandığınız şekilde açın. Bu yöntemle patatesleriniz hızlı bir şekilde haşlanacaktır. Deneyen herkese afiyet olsun.

Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları

⦁ Patatesleri kaynayan sıcak su içine atarsanız patateslerin haşlanma süresini kısaltmış olursunuz.
⦁ Patateslerin üzerini geçecek kadar su eklemek önemlidir. Çünkü suyun buharlaşma payı olacaktır.
⦁ Kaynama hızını yükseltmek ve patateslerin daha lezzetli şekilde haşlanmasını istiyorsanız haşlarken patateslerin üzerine bir tutam tuz ekleyebilirsiniz.
⦁ Patatesin kabuklarını soyup dilimlere ayırarak haşlamak haşlama süresini kısaltacaktır.

Duduklu-tencerede-patates-kac-dakikada-haslanır

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1923
Kategori:
TariflerYemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.