Selülit Azaltmak İçin Evde Yapılabilecekler

yoga

yoga 300x300 1

 

 

 

Selülitler , bizim bildiğimiz gibi portakala benzer kıvrımlı görünümlü problemlerdir. Selülit kadınların % 80 – 95 ‘inde rastlanan bir sorundur. Hareketsiz kalmak ve sağlıksız beslenmekte bu durum için çok etkilidir. Selülit 3 aşamada gelişimini tamamlar . Birinci aşması dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar dokular acılı ve duyarlıdırlar. İkinci aşamada ödem daha da fazlalaşır. Üçüncü aşamada, bu dokularda biriken yağ , su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılmaz ve selülit yerleşir. Genellikle vücudun bacak, kalça, diz yanları, kolların üst kısımları ve göbek bölgelerinde meydana gelirler.Selülit oluşumunun başlıca nedenleri şunlardır ; 

 

 

 1. Hareketsizlik,
 2. Alkol tüketimi,
 3. Kafein tüketimi,
 4. Genetik faktörler,
 5. Sağlıksız beslenme,
 6. Bağ dokusu zayıflığı,
 7. Hormon bozuklukları,
 8. Kan dolaşımı bozuklukları,
 9. Psikolojik faktörlerin etkisi.

 

 

 

Selülit Azaltmak İçin Evde Yapılabilecekler ; 

 

 

 

 1. Selülit oluşumunu erkenden önlemeye çalışırsak engellemek kolaylaşır. Yerleşmiş bir selülitten kurtulmak ise daha zordur. Yapmanız gerekenlerin disiplin istediğini ve düzenli yapıldığı takdirde sonuç vereceğini unutmayın !
 2. Öncelikle toksinleri atmak için günde 1.5 litre su tüketmelisiniz.
 3. Daha sonra hareketli bir yaşama geçerek daha enerjik ve hızlı olmaya çalışmalısınız. Ev işi yaparken bile hızlı olun ve kalbinizin ritmini arttırmaya çalışın.
 4. Sağlıklı beslenmeye geçmek bu aşamada önemlidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye başlamak hem psikolojik hemde sağlık anlamında çok yararlı olacaktır. Alkol , sigara gibi alışkanlıkları bırakın.
 5. Günde 10 dakika fırça veya eldiven yardımıyla dairesel ve kalbe doğru hareketlerle, kalça, bacaklara ve kollara masaj yapın. Bu masaj kan dolaşımını hızlandırır. Buz küpleriyle de masaj yaparak selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.Masajları yaparken derinizi tahriş etmeyin ve nazik davranın. Eczaneden selülit kremi alarak masaj yapmak bir tık daha etkili ve çabuk sonuç verebilir.
 6. Squat ; Sadece bu hareketi bile yapsanız 6 hafta içinde gözle görünür sonuçlar alacaksınız. selülitlerinizden kurtulmak için ellerinizi avuçlarınız birbirine değecek şekilde birleştirin ve belinizi bükmeden dizlerinizin üstünde çömelin. Yine dik bir şekilde kalkın. Bunu 30 kez tekrarlayın.
 7. Toplu ağırlık ;  Ayaklarınız kalçanızın hizasında açın. Omuz ve sırtınız dik olsun. Elinize aldığınız bir top ile sadece dizlerinizi bükecek şekilde eğilin. Eğildiğinizde topu da dambıl ( ağırlık ) şeklinde yere indirip kaldırın. Sonra tekrar ayağa kalkın. Bu hareketi 20 kere tekrarlayın
 8. Geri bükülme ; Yere yüz üstü uzanın. Ellerinizi avucunuz yere değecek şekilde koyun. Daha sonra ellerinizi yere paralel şekilde yukarıya kaldırın bunu yaparken aynı anda vücudunuzu geriye doğru kaldırın. Bunu 15 kez tekrarlayın.
 9. Örümcek ; Avuçlarınız ve ayaklarınız yere temas edecek şekilde durun. Dik bir şekilde durun. Sağ ayağınızı ellerinizin oldu yere kadar getirin. Sol ayağınız dik ve sabit kalsın. Bu şekilde birkaç dakika durun. Sonra aynı işlemi diğer ayağınız için de yapın. Sol ve sağ hareket bitince 1 olarak sayın ve 10 tekrar yapın.
 10. Diz Çökme ;  Selülitinizden kurtulmak için elinize top veya bir dambıl alın. Omzunuz dik bir şekildeyken elinizi aldığınızı ağırlığı göğüs hizanıza getirin. Daha sonra Sağ bacağınızı hareket ettirmeden sol diz kapağınızın üstüne inin. Bu yaparken ağırlığı havaya kaldırın.10 kere tekrarlayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.