Bakirelerde Vajinal Mantar Muayenesi Nasıl Olur?

Bakirelerde Vajinal Mantar Muayenesi Nasıl Olur?

Bakirelerde vajinal mantar muayenesi nasıl olur ve vajinal mantar sorunu neden meydana gelir gibi sorulara yanıt arıyorsanız öğreneceğiniz bilgiler ile vajina sağlığınıza daha fazla özen gösterebilirsiniz. Vajinal mantar sorunu çok sık görülen vajina problemleri arasında yer alır.

Ergenlik dönemini geçtiyseniz bakire de olsanız vajinal mantar sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tür bir durumda doktora gitme konusunda çekincenizin olması oldukça normaldir. Bakirelerde vajinal mantar muayenesi nasıl olur sorusuna ayrıntılı yanıt bularak güvenli koşullarda güvendiğiniz sağlık merkezlerine gidebilir ve bu sorun ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Bakirelerde Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Vajina iltihabının tıp dilindeki bilinen adı Kandidiyaz şeklindedir. İnsanların vücutlarında doğuştan itibaren bakteriler yer almaya başlar. Bakteriler vücut florasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Gerekli olduğu yerde çoğalan bakteriler bu sayede dışarıdan gelen salgın hastalık tehdidine karşı vücudu korumak adına savunmaya geçer.

Sağlıklı bakteriler olarak isim bulan bu canlıların bazı dönemlerde dengesi bozulabilir. Şöyle ki vücutta bakterilerin azaldığı dönemde parazit oluşumu artarsa bu durumda çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Vajina bölgesinde yaşayan parazitlerin yoğunlaşması ile ise vajinal mantar hastalıkları kendini gösterir. Vajina bölgesinde meydana gelen bu sorun basit tedavi yöntemleri ile kolayca giderilebilmektedir.

Bakirelerde Vajinal Mantar Enfeksiyon Muayenesi

Vajina enfeksiyonu kadınlarda en fazla görülen genital bölge hastalıkları arasında yer alır. Vajina bölgesinde birçok farklı nedenden dolayı meydana gelebilen mantar sorunu uygulanacak kısa bir tedavi ile kolayca giderilebilir. İlk defa mantar enfeksiyonu geçiriyorsanız ve tedavi yöntemleri ile ilgili çekinceleriniz varsa doktora gittikten sonra adım adım size uygulanacak tedavi aşamaları şu şekildedir;

  • Öncelikle sözlü muayene uygulanır. Bu aşamada doktor daha önce vajinal mantar geçirip geçirmediğinizi size sorar.
  • Genital bölgeniz ile ilgili yaşadığınız problemler varsa bunlarla ilgili sizden bilgi talep eder.
  • Şikayetlerin ve belirtilerin tam olarak ne olduğu sorulur.
  • Aktarılan bilgiler eğer mantar problemine aitse doktor düşük doz vajinal mantar tedavi reçetesi yazarak muayeneyi sonlandırır.
Önerilen İçerik  Hel Dem Atom Çayı Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda doktorlar vajinal bölgeyi görmek isteyebilir. Bunun temel nedeni bölgede herhangi bir tahrişi olup olmadığını öğrenmektir. Yapılacak kontrolde eğer ileri seviyede mantar tespit edilirse bu durumda uygulanacak olan ilaç tedavisinin dozu artırılır. Bu durum haricinde pelvik muayene sırasında farklı muayene yöntemlerinin uygulanması söz konusu değildir.

Yapılacak pelvik muayene sırasında doktorlar sürüntü yardımı ile kültür almak isteyebilir. Bu durumda hafif bir müdahale ile mantar akıntısının olduğu bölgeden örnek alımı yapılır. Laboratuvara gönderilecek işlem sonrasında rahatsızlığın ne boyutta olduğu kolayca öğrenilebilir. Sonuçlar incelendiğine hastanın ne gibi bir rahatsızlığı olduğu daha iyi netlik kazanır.

Bakirelerin Vajinal Mantar Muayenesine Girmesi Ne Kadar Doğru?

Vajinal mantar hastalığına yakalanan kızlarda bu durumun çekince oluşturması son derece doğaldır. Daha önce herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş olan kızlar da normal koşullarda jinekolojik muayeneye girebilir. Alışkın olunmamasından kaynaklı olarak yaşanan çekingenlik her ne kadar tedirginlik yaratsa da kızlık zarına zarar gelmeden vajina muayenesi yapılabilmesi mümkündür. Bakirelerde yapılacak muayene öncesinde sözlü iletişim oldukça önemlidir. Bu aşamada doktor hasta ile sürekli olarak bilgi alışverişi yapar. Hastaya şikayetinin ne olduğunu sorar ve detaylı bilgi edinmeye çalışır. Eğer bütün bulgular vajinal mantar rahatsızlığını işaret ediyorsa bu durumda doktor tarafından rahatsızlığa tanı konmuş olur.

Bakireler Vajinal Mantar Enfeksiyonunda Ne Yapmalı?

Bakirelerin vajinal mantar enfeksiyonu probleminde nasıl davranması gerektiği oldukça önemlidir. Şayet bu kişilerde herhangi bir cinsel birliktelik olmadığı için kızlık zarının korunması büyük bir önem taşır. Vajinal mantar rahatsızlıklarında bakirlerin zaman kaybetmeden tedaviye yönelmesi gerekir. Bu sayede hastalık ilerlemeden kısa süre içerisinde sonlandırılır.

Bakire iseniz ve vajinal mantar hastalığı ile ilgili şüpheleriniz varsa;

  • Çekinmeden bu konuda ilgili bir sağlık kuruluşundan randevu almalı ve mutlaka jinekolojik muayeneye girmelisiniz.
  • Erken dönemde konulacak teşhis ile kısa süre içerisinde vajinal mantar sorunundan kurtulabilirsiniz.
  • Tedaviyi geciktirmeniz vajinal mantar enfeksiyonunun daha fazla ilerlemesine yol açar. Bu durum ile alakalı olarak da kızlık zarının hasar görmesi gibi büyük riskler ortaya çıkar.
  • Bu gibi durumlara karşı önlem alabilmek için vajina sağlığı konusuna önem vermelisiniz.
Önerilen İçerik  Bebeklerde Göz Kızarıklığı Neden Olur ?

Bakirelerde Vajinal Mantar Muayenesi Nasıl Olur? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.