Vajinal Mantar Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Vajinal Mantar Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Vajinal mantar kızlık zarına zarar verir mi sorusu kadın sağlığı konusunda araştırma yapanlar tarafından merak edilir. Vajinal mantar genç kızlık döneminden itibaren her bayanın başına gelebilecek bir sağlık problemidir. Hayatı boyunca her kadının en az bir kere mantar hastalığı geçirdiği bilinir. Bu problemin temelinde birçok önemli sorun bulunur ve vajinal mantar probleminin tedavisi oldukça basittir.

Vajinal mantar ile kızlık zarı arasında nasıl bir ilişki olduğu genç kızlar tarafından merak edilir. Bakire olan kızlarda genelde vajina sağlığı birçok durumda ikinci plana atılır. Bunun temel nedeni bakire kişilerde çok fazla kadın hastalığının görülmeyecek olmasıdır. Ancak bakire de olsanız hayatınızın bazı döneminde bu tarz kadın hastalıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vajina mantarının kızlık zarına zararı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olarak doğru bildiğiniz yanlışları düzeltebilirsiniz.

Enfeksiyon Kızlık Zarına Zarar Veriyor Mu?

Vajina mantar sorunu dikkate alınması gereken sorunlar arasında yer alır. Normal durumlarda basit vajinal mantarlar bakirelerde kızlık zarına hasar vermez. Sorunun kısa süre içerisinde giderilmesi ile vajina mantarı kısa süre içerisinde iyileşir.

Vajina enfeksiyonu olarak adlandırılan mantar eğer ileri boyutlarda ise ve ciddi bir hastalık halini almışsa bu durumda kızlık zarının bu durumda hasar görmesi söz konusu olabilir. Bunun temel nedeni ihmaldir. Belirtiler olduğu halde gerekli muayenenin yapılmadığı durumlarda mantar, en hızlı ilerleyen hastalıklar arasında yer alır. Böyle bir durumda vajina mantarının içerisinde yer alan bakterilerin yoğunluğu, kızlık zarının zarar görmesine neden olabilir.

Önerilen İçerik  Bakirelerde Vajinal Mantar Muayenesi Nasıl Olur?

Bakirelerde Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

Vajinal mantar hastalığı hem bakirelerde hem de bakire olmayan kadınlarda görülebilen bir kadın hastalığıdır. Yaşınız kaç olursa olsun her dönemde vajinal mantar problemi yaşayabilirsiniz. Genelde koku ve kesilmiş peynir görünümünde akıntıların eşlik ettiği vajinal mantar tedavisi olan rahatsızlıklar arasında yer alır. Vajinanızda anormal bir durum fark ediyorsanız yapılacak ilk muayene sonrasında ne gibi bir hastalığınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer muayene sonucunuz vajinal mantarsa basit müdahaleler ve tedaviler ile bakire de olsanız bu problemden kurtulabileceğinize inanabilirsiniz.

 • Bakirelerde vajinal mantar tedavisine dair bilinmesi gerekenler şöyledir;
 • Bakirelerde jinekoloji muayenesi ultrason ile yapılır.
 • Vajinada mantar olup olmadığı kısa süre içerisinde basit bir müdahale ile netleştirilir.
 • Bakire kızların tedavisinde kullanılacak olan ilaçlar ağız yolu ile alınır.
 • Bakire olan kızların vajina mantarı tedavisinde fitil kullanımı söz konusu değildir.

Bakire iseniz ve vajinanızda mantar şikâyetiniz varsa bu durumdan korkmamalısınız. Kullanacağınız kısa süreli ilaçlar sonrasında vajinal mantar probleminden kurtulabilirsiniz.

Bakire Olan Biri Vajinal Mantar Olur Mu?

Bakire iseniz ve vajinal mantar hakkında çok az şey biliyorsanız bu konuda mutlaka bilgi sahibi olmanız önerilir. Şayet bakire de olsanız vajinal mantar sorunu yaşayabilirsiniz. Bakirelerin de yaşayabileceği sorunlar arasında yer alan vajinal mantara dair bilinmesi gereken önemli konular şunlardır;

 • Vajinal mantar her dönemde görülebilen bir sorundur.
 • Koku ve kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir.
 • Vajinal mantar hastalığının bilinen belirli bir nedeni yoktur. Vücutta bulunan hormonlar ve bakteriler yolu ile kolayca ortaya çıkabilir.
 • Vajinal mantar dağılan veya yayılan bir hastalık değildir.
 • Vajinal mantar rahatsızlığı basit tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir.
 • Vajinal mantar rahatsızlığını önceden önlemek mümkündür.

Vajinal Mantardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Vajinal mantar hastalığı her an ortaya çıkabilir. Eğer vücudunda mantar oluşumuna yatkın bakteriler çoğunlukta yer alıyorsa hiç beklemediğiniz bir zamanda vajinal mantar sorunu yaşayabilirsiniz. Ancak alacağınız bazı tedbirler ile en azından bu rahatsızlığa yakalanma şansınızı en aza indirebilirsiniz. Vajinal mantardan korunmak için yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanabilir;

 • Sıkı kıyafet giymekten kaçınılmalı ve mecbur olmadıkça külotlu çorap tercih edilmemelidir.
 • Vajina temizliği sırasında bakteri üretimi yapacak her türlü ürün ve kimyasaldan uzak durmak önemlidir.
 • Ped ve tampon kullanımında mümkün olduğunda doğal ve katkısız ürünler tercih edilmelidir.
 • Soğuk algınlığı rahatsızlığı mevcut olduğunda antibiyotik kullanılıyorsa bu durumda mutlaka vajinanın hava alması sağlanmalıdır. Antibiyotik kullanımı vajinada ekstra sorunlar meydana getirebilir.
 • Vajinanın normal dönemde hava almasını sağlayacak pamuklu ve hava geçiren iç çamaşırları tercih edilmelidir.
Önerilen İçerik  Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi?

Vajinal Mantar Kızlık Zarına Zarar Verir Mi? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1205

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.