Nohutun Kabuğu Soyulmaması İçin Ne Yapmalı?

Nohutun Kabuğu Soyulmaması İçin Ne Yapmalı?

Nohutun kabuğu soyulmaması için ne yapmalı ve nohut pişirirken nelere dikkat edilmeli gibi sorulara yanıt bulmanız daha lezzetli nohut yemeği yapabilmenize olanak tanır. Eğer nohut yemeğini çok sık yapıyorsanız ve her defasında nohutun kabuklarının soyulmasından şikayetçiyseniz pişirme öncesinde verilecek tavsiyelere dikkat ederek nohutun kabuklarının soyulmasının önüne geçebilirsiniz.

Ülkemiz genelinde en sevilen yemekler arasında nohut yemeği de alır. En önemli bakliyatlar arasında bulunan nohut ülkemizin birçok yerinde yetişir. Bu nedenle her nohutun özellikleri birbirinden farklıdır. Bu durum hem pişme süresini hem de nohutun lezzetini değiştirir.

Nohut Pişerken Kabuklar Neden Soyulur?

Nohut gibi baklagillerin üst yüzeylerinde zarı andıran bir kabuk yapı bulunur. Bu kabuk su ile buluştuğunda şişer ve belirli bir süre sonra nohuttan ayrılarak soyulur. Bu durum pişme esnasında görünümü olumsuz etkiler. Tencerenin üst yüzeyine biriken kabuklar lezzeti etkilemese de sunum açısından pek fazla beğenilmez. Nohutun kabuğu soyulmaması için ne yapmalı sorusuna yanıt bularak bundan sonraki pişirmelerinizde farklı görünümler elde edebilirsiniz.

Nohut Pişirmenin Püf Noktaları Neler?

Afiyetle yenebilecek bir nohut yemeği yapabilmek ve kabuklarının soyulmasının önüne geçebilmek için şu şamalara dikkat edebilirsiniz;

  • Pişireceğiniz kadar nohutu ayırdıktan sonra geniş bir tepsi ya da düz bir tabak üzerine dökmeli ve nohutları incelemelisiniz. Bu aşamada gözünüze çarpan siyah nohut ve taşları ayırmanız oldukça önemlidir.
  • Nohutları pişirmeden önce derin bir kap içerisine alarak bol su ile yıkamalısınız. Bu işlem nohutun tam anlamı ile temizlenmesi anlamına gelecektir. Bu sayede nohutun üzerinde bulunan her türlü toz ve kir arınır ve sağlıklı koşullarda pişmesi sağlanır.
  • Nohut yıkandıktan sonra doğal olarak kabukları su alır ve bazılarında soyulma görülür. Gözle görülen kabukları alarak kabuk fazlasını seçebilirsiniz.
  • Nohutları pişirmeden önce bir süre karbonatlı suda pişirerek pişmesini kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için pişireceğiniz nohutu derin bir kap içerisine almanız ve üzerine yüzeye gelecek kadar su eklemeniz yeterlidir. Ardından kap içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek karıştırabilirsiniz. Bu işlem nohutun piştikten sonra daha yumuşak bir kıvam almasını sağlayacaktır. Ayrıca bu işlem sindirim açısından da oldukça faydalıdır. Nohutu karbonatta bekletmeniz nohut içerisinde bulunan gazın açığa çıkmasını sağlar.
  • Nohut gibi bakliyat yemeklerini yaparken düdüklü tencere kullanmak mantıklı bir tercih olacaktır. Düdüklü tencereniz varsa nohut yemeği pişirirken mutlaka kullanmalısınız. Böylece hem pişirme süreniz yarı yarıya azalır hem de daha lezzetli yemekler ortaya çıkar. Eğer nohutu pişirmeden önce haşlama zamanınız yoksa bu durumda düdüklü tencere kullanmanız kaçınılmaz olacaktır.
  • Nohut yemeğini pişirirken ocak ayarının kısık olmasına özen göstermelisiniz. Kısık ateşte pişen yemeklerin lezzeti her zaman daha fazla olur. Ocağı harlamadan ideal sıcaklıkta pişireceğiniz nohut yemeğini afiyetle tüketebilirsiniz
Önerilen İçerik  Kabak Tatlısı Tarifi

Nohutun Kabuğunun Kolayca Soyulması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Nohutun kabuğu soyulmaması için ne yapmalı sorusunun yanıtı oldukça basittir. Birçok nohut çeşidinin kabuğu pişme esnasında soyularak ayrılır. Bu nohutun öz yapısı ile alakalı bir durundur. Pişirme esnasında açılan ve soyulan kabuklardan kurtulmak için pişirme öncesinde dikkatli olmalı ve püf noktalara dikkat etmelisiniz. Şayet nohut piştikten sonra kabukları temizlemek oldukça zordur. Pişirme öncesinde yapmanız gerekenler uyarak nohutu kabuksuz bir şekilde pişirebilirsiniz.

  • Nohutun kabuklarının dökülmemesi birçok durumda arzu edilen bir durum olsa da maalesef bu kabuklar soyulacaktır. Bunu önlemek için nohutu pişirme öncesinde belirli süre ile ılık su içerisinde bekletmeniz önerilir. Su içerisinde bekleyen nohut böylece hem şişer hem de yumuşar. Suyun etkisi ile böylece dış yüzeyde bulunan kabuklar da soyulacaktır. Ilık suda bir gece nohutu beklettikten sonra ertesi sabah kabukların su yüzeyinde biriktiğini görebilirsiniz. Pişirme öncesinde yüzeyde bulunan kabukları temizledikten sonra nohutu kabuksuz olarak pişirebilirsiniz.
  • Nohut haşlandıktan sonra bu kabukları gözle görülür şekilde kendiniz de fark edebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa haşlama sonrasında nohutun üzerindeki kabukları elinizde toplayabilirsiniz. Biraz zaman alacak olsa da kabukları toplamanız için etkili bir yöntemdir.
  • Dilerseniz nohut haşlandıktan sonra sıcak suda bulunan nohutu buzlu su içerisine alarak şok etkisi ile yine kabuklarından ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak ve soğuk suyun etkisi sayesinde nohutun yüzeyindeki kabuklar kolayca ayrılacaktır.

Nohutun Kabuğu Soyulmaması İçin Ne Yapmalı? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Pırasa Kaç Dakikada Pişer ? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Önerilen İçerik  Nar Reçeli Tarifi

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1314
Etiketler:
Kategori:
TariflerYemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.