Normal Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Normal Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Normal doğum sonrası dikişlerde kaşıntı ne zaman geçer sorusuna yanıt bulmanız, doğum sonrası süreçte rahat etmeniz açısından önemlidir. Doğum kadınların hayatındaki en özel anlardan birisidir. Böylesine özel bir olay sonrasında iyileşme sürecini en iyi şekilde tamamlayabilmek için kadınların her konuda bilgi sahibi olması gerekir. Doğum sonrası sizi bekleyen süreç hakkında bilgi sahibi olarak bu süreci kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz.

Normal doğum sonrası dikişlerde kaşıntı birçok kadının başına gelen bir olaydır. Doğum sonrasında kadınlarda görülen durumlar kaşıntı, vajinal akıntı ve kötü kokudur. Bu belirtiler zamanla geçmeye başlar ve anne böylece doğum sürecini tamamlamış olur. Doğum sonrası dikişler normal ameliyat dikişlerinden farklıdır. Bu dikişler zamanla deri birbirine kaynadıkça kuruyarak kendiliğinden dökülür. Dolayısı ile bu süreçte derini kaynaması kaşıntı belirtisini ortaya çıkartır. Dikişler dökülmeden önce yaşanan kaşıntı normal karşılanmalı ve iyileşme sürecinde sabırlı olunmalıdır. Doğum sürecini tamamı ile normal şekilde geçiren kadınlarda kaşıntı sorunu da kısa süre içerisinde ortadan kalkar.

Doğum Sonrasında Dikişler Neden Kaşınır?

Normal doğumun kadınlarda sağladığı en büyük avantaj iyileşme sürecinin kolay ve çabuk olmasıdır. Sezaryen ile kıyaslandığında normal doğum yapan kadınlar birkaç gün içerisinde normal yaşamlarına geri dönebilir. Bu nedenle mecburiyet söz konusu olmadığı sürece doktorlar bütün hamile anne adaylarına normal doğum önerir. Normal doğum sonrası dikişlerde kaşıntı ne zaman geçer ve normal doğum sonrası dikiş izleri kalır mı gibi sorular doğal olarak bu süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından merak edilir.

Önerilen İçerik  Adet Öncesi Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar ?

Normal doğum sonrasında dikişlerin neden kaşındığı sorusu her zaman araştırılır. Herhangi bir ameliyat sonrasında hastalarda yer alan dikişlerin kaşınması iyiye işarettir. Bu açıdan bakıldığında doğum sonrası dikişlerin kaşınması da iyiye yorulmalıdır. İyileşen dikiş kaşınır ve dolayısı ile dikişler iyileşme belirtisi gösterdiği için kaşıntı meydana gelir.

Normal Doğum Sonrası Şiddetli Kaşıntı Neden Olur?

Normal doğum sonrasında oluşan kaşıntı normal olmakla birlikte bu kaşıntının şiddeti önemlidir. Eğer sıra dışı bir şekilde çok aşırı kaşıntı varsa bu durum bazı sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Şöyle ki eğer doğum yapmışsanız ve kaşıntılarınız normalden daha fazla ve rahatsız edici şekilde ise;

  • Karaciğerlerinizde ciddi bir sağlık problemi meydana gelmiş olabilir.
  • Gebelik döneminde safra akışında yavaşlama meydana gelmiş olabilir.
  • Karaciğerde başlayan sağlık sorunu dikiş bölgesinde yer alan deriye kadar ulaşmış olabilir.

Doğum Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Doğum sonrasında oluşan kaşıntının ne zaman geçeceği hastadan hastaya değişir. Eğer doğum son derece başarılı geçtiyse ve doğum yapan kişi tam anlamı ile sağlıklı ise bu durumda 2-3 gün içerisinde geçer. Kaşıntı geçtikten sonra normal hayata dönmek de mümkün olur.

Doğum sırasında anne adaylarının karaciğer değerleri normalden yüksek ya da fazla çıkabilir. Bu durum son derece doğaldır. Bu durumun bir sonucu olarak da vücutta bazı anormal durumlar gelişebilir. Bunlardan bir tanesi de kaşıntıdır. Doğum sonrasında oluşan kaşıntı, karaciğer değerlerinin tekrar normale dönmesi ile ortadan kalkar. Eğer doğum sonrası kaşıntı probleminiz varsa serum safra asit değerleriniz normale döndükten sonra kaşıntınız da kendiliğinden geçecektir.

Doğum Sonrası Kaşıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Normal doğum sonrası kaşıntı probleminiz olduğu durumlarda konu hakkında bilgi sahibi olmanız, süreci dikkatli ve kontrollü şekilde yönetebilmeniz açısından önemlidir. Kaşıntı sorununu iyi yönetebilmeniz oluşabilecek problemleri ortadan kaldırmanız demektir. Aksi taktirde bölgede tahriş başta olmak üzere birçok ciddi sağlık probleminin meydana gelmesi mümkün olur.

Önerilen İçerik  Sedefe İyi Gelen Kremler

Doğum sonrasında kaşıntı problemi yaşanan durumlarda kaşıntının daha fazla ilerlememesi için şu durumlara dikkat etmelisiniz;

  • Kaşıntının olduğu bölgede tahriş oluşturabilecek davranışlardan uzak durmalısınız.
  • Mümkün olduğunda kaşımadan bu sürecin geçmesini sağlamalısınız.
  • Kaşımanız gereken durumda parmaklarınızda masaj yaparak kaşımaya çalışmanız, bölgenin çizilmesini ve derinin kaşımadan zarar görmesini engeller.
  • Bölgeyi kimyasal içerikli sabunlar ile yıkamanız yanlıştır. Kaşıntıyı gidermek adına bölgeyi yıkamak isterseniz doğal içerikli ve katkısız temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz.
  • Kaşıntı olan bölgeyi soğuk suya tutarak kaşıntıyı dindirebilirsiniz.
  • Doğum yaptığınız klinik size doğrum sonrası kullanmanız için bir reçete verdiyse, reçetede yer alan ürünleri kullanabilir ve kaşıntının sağlıklı yollardan iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı Ne Zaman Geçer? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1164

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.