Otururken Ayak Neden Şişer ?

bacak peelingi

bacak peelingi 1

 

 

 

Ayak şişmesinin nedeni genellikle küçük damarlarımızdan sızan sıvının yumuşak dokularda toplanmaya başlamasıdır. Meydana gelen bu durum böbreklerdeki su ve sodyum (tuz) seviyelerinin yükselmesiyle sonuçlanarak dolaşan kan miktarının artması ile daha fazla sıvı sızıntısına ve dolayısıyla da şişmeye yol açabilir.Burada lenf sistemi devreye girer. Eğer lenf sistemi de doğru çalışmıyorsa ayakta şişme meydana gelir. Ayak şişmesi sorununuz ağrı ve acı veriyorsa , 1-2 haftadan fazla süredir şişlik inmiyorsa mutlaka doktora muayene olmalısınız. Ayak şişmesinin nedenleri şunlardır ; 

 

 

 

Hareketsizlik ; Sıvıların tekrar dolaşıma dönmesi için hareket gezinmeden uzun süre aynı pozisyonda durmak ayak bilekleri ve ayaklarda şişmeye neden olabilir. Bunun tipik örneği ; Uzun mesafeli uçak ya da araba yolculuklarıdır. Yer çekimi yüzünden, sıvı doğal olarak ayaklarınıza iner. Tercihen, yaklaşık her saat başında kalıp gezinin ve ayak şişmesini engellemek için, oturduğunuzda ayaklarınızı aşağı yukarı hareket ettirin.

 

 

Ayak bileği iltihaplanması ( Artrit eklem iltihaplanması )  ; Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ; Ortopedi doktorudur.

 

 

Damar hastalıkları ; Bacaklarda bulunan damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucunda da ayak şişmesine neden olmaktadır. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ; Kardiyoloji doktorudur.

 

 

Hamilelik ; Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur. Hemen hemen her hamile birey bu sorunu yaşamaktadır.

Önerilen İçerik  Büyük Göğüslerin Sarkmaması İçin Ne Yapılmalı ?

 

 

Burkulma ; Burkulma sonucu eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar. Böyle bir durumda yapmanız gereken burkulan bölgeye soğuk uygulamaktır. Soğuk , ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur.

 

 

Sakatlıklar ; Sakatlanmalarda 2 duruma dikkat etmek gerekir ; Ani şişme ve gecikmeli şişme . Ani şişme ; Eklem içine kanama nedeniyle aniden ortaya çıkan bir sakatlık ya da şişme, hemartroz olarak bilinir. Ayak bileği ve ayak, gerginlik ve morarmanın eşlik ettiği bir şekilde hızlıca şişer. Tipik nedenler bağ doku yırtılması ve kemik kırılmasıdır. Bu tür ayak şişmeleri acil tıbbi müdahale gerektirir. Gecikmeli şişme ;  Yavaşça artan bir şişme sorununda, lokal bölgedeki eklem sıvısı artışı nedeniyle sakatlıktan birkaç saat ya da gün sonrasına kadar fark edemeyebilirsiniz.Bu eklem yapılarından birinde tahriş olduğu zaman ortaya çıkar. Örneğin, eklemin kendini korumaya ve iyileşmeye yardım etmesi için aşırı eklem sıvısı üretmesini neden olan, hafif bağ doku burkulması. Burada hemartrozdan daha az şişme eğilimi vardır ve ayaktaki şişme günden güne değişiklik gösterebilir. Her iki durumda da gitmeniz gereken bölüm ; Ortopedi doktorudur.

 

 

 

Kalp ;  Konjestif kalp yetmezliği ve hipertansif kalp hastalığı gibi sorunlar ayak bileği ve ayakta şişmeye neden olabilir. Eğer kalbin fonksiyonu azalırsa, vücuda gerektiği kadar kan pompalayamaz ve basınç birikerek damarların çevredeki dokulara sıvı sızıntısı yapmasına neden olur. Bunun üzerine yer çekimi sıvının ayaklar çevresinde toplanmasına neden olabilir. Bu şişme türünün gün içerisinde daha da kötüye gitme eğilimi vardır.Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ; Kardiyoloji doktorudur.

 

 

Böbrek ;  Böbreklerin önemli işlevlerinden biri de fazlalık sıvıyı vücuttan atarak elektrolit ve tuz seviyelerini düzenlemektir. Eğer böbrek düzgün çalışmıyorsa, yeterli ölçüde tuz ve sıvı atamaz ve bu durum damarlarda basınca neden olarak, bunları çevreleyen dokulara sıvı sızıntısına neden olur. Ayak bileği ve ayak şişmesi çoğunlukla böbrek sorunlarının ilk işaretidir. Şişmenin sabahları daha kötü olma eğilimi vardır.Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ; Nefroloji doktorudur.

Önerilen İçerik  Saç Kaşıntısına Hangi Bölüm Bakar ?

 

 

Karaciğer ; Karaciğer hastalığı hormon ve sıvı düzenleyici kimyasal seviyelerinde değişikliğe sebep olarak ödeme yol açabilir.Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ; Dahiliye doktorudur.

 

 

Gut Hastalığı ; Gut ile yüksek seviyedeki ürik asit ayak başparmağı gibi eklemlerde kristalleşir. Bu durum eklemin iltihaplanmasına yol açarak onu, şişmiş, kırmızı, sıcak ve çok ağrılı halde bırakır. Belirtiler genellikle gece vakti ortaya çıkar ve birkaç saatte hızlıca oluşur.Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ;  İç Hastalıkları ve Romatoloji doktorudur.

 

 

Artrit ;  Artrit nedenli şişme aralıklı olma eğilimi göstererek, farklı zamanlarda gelip gider. En yaygın olarak eklemi saran zarın iltihaplanmasına eşlik eden romatoit artrit kaynaklıdır.Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ;  İç Hastalıkları ve Romatoloji doktorudur.

 

 

Kan Pıhtısı / DVT ; Pıhtılar, damarlarınızı tıkayarak ayağınızdaki kanın kalbe geri akışını engeller. Kan pıhtısı ana damarlarda oluşur ve DVT (derin ven trombozu) olarak bilinir. Genelde baldırda ağrı ve şişmeye neden olmasının yanı sıra bölgede sıcaklık ve kırmızılık oluşmasına neden olur. Çoğu zaman tek bacakta ortaya çıkar ve ayak parmaklarınızı kendinize doğru çektiğiniz zaman ağrının daha kötü olma eğilimi vardır.Bu sorunu yaşıyorsanız gitmeniz gereken bölüm ;  Kalp ve damar cerrahisi doktorudur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.