Düğünde Oynamayı Bilmeyenler Ne Yapmalı?

Düğünde Oynamayı Bilmeyenler Ne Yapmalı?

Düğünde oynamayı bilmeyenler ne yapmalı sorusu düğün telaşına giren çiftlerin ve düğüne katılması gereken davetlilerin merak ettikleri bir konudur. Düğüne katılım gerektiren durumlarda oynamayı bilmeyenlerde doğal olarak bir tedirginlik oluşur. Hele ki düğün sahibiyseniz bu durumda düğün boyunca gözler sizin üzerinizde olacaktır ve oynamanız beklenir. Düğünde oynamayı bilmeyenler ne yapmalı sorusuna yanıt bularak bundan sonraki düğünlere stressiz ve özgüvenli bir şekilde katılabilirsiniz.

Düğünlerde oynamak âdettendir. Deyim yerindeyse müziksiz ve oyunsuz düğün olmaz. En eğlenceli toplulukları bir araya getiren düğünler geçmişten günümüze en önemli geleneklerimiz arasında yer alır. Düğüne giden insanlar burada akrabaları ve arkadaşları ile türlü türlü oynayarak doyasıya eğlenceli bir gün geçirir.

Düğünlerde temek amaç eğlenmektir. Mutlu çiftlerin hayatlarındaki en özel gün bu şekilde unutulmaz anıların yaşanmasına sahne olur. Birbiri ardına çalan müziklerde oynamayı bilenler sahneye çıkar ve müziğe ayak uydurarak bildikleri figürleri sahnede sergiler. Düğünlere katılmayı çok istiyor ancak oynamayı bilmediğiniz için bir çekince yaşıyorsanız düğünde oynamayı bilmeyenler ne yapmalı sorusuna yanıt bularak birçok oyun stili hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Düğünde Oynama Taktikleri

Düğünde oynamanın en temel sırı çalan müziğe eşlik etmektir. O an hangi müzik çalıyorsa davetlilerden bu müziğe uygun tarzda oyun sergilemeleri beklenir. Düğünlerde hangi şarkıların çaldığı ve hangi dans türlerinin oynandığını öğrenerek bu konuda ilk adımı atabilirsiniz. Daha sonrasında ise düğünlerde oynamak için şu taktikleri uygulayabilirsiniz;

 • Oynamayı bilenlerin nasıl oynadıkları gözlemlenebilir. Davetiye gelen her düğüne katılarak burada iyi bir gözlemci olabilir ve insanların hangi müzikte nasıl bir oyun sergilediklerini inceleyebilirsiniz. Birden fazla kez bu katılımı sağladığınızda belirli bir süre sonrasında zihninizde oynama figürlerinin yer ettiğini göreceksiniz. Bu şekilde oyun tarzları ve hareketler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Oynamayı bilen insanlardan ufak tefek eğitimler alınabilir. Çevrenizde düğünlerde oynamayı çok iyi bilen insanlar elbette ki vardır. Bu kişiler ile normal zamanlarda iletişime geçebilir ve bildikleri dans figürlerini size öğretmelerini isteyebilirsiniz. Eğer mümkün olursa bu kişiler ile birlikte düğünlere katılabilir ve birlikte oynamaya cesaret ederek deneyim sahibi olabilirsiniz.
 • Youtube videoları izlenebilir. Düğün dansı öğrenmenin en iyi yollarından birisi video seyretmektir. İnternet bağlantınızın olduğu yerlerde hem telefondan hem de bilgisayardan Youtube kanalına bağlanabilir ve buradan bütün düğün dansları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Videoları tekrar başa sararak kendiniz de aynı figürü yapmaya çalışabilir ve ayna karşısında kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • İnternetten araştırma yaparak oynamaya dair ince bilgiler öğrenilebilir. İnternet günümüzde birçok konuda insanların bilgi sahibi olmalarını sağlar. Boş vakitlerinizde internette oyun videolarını araştırabilir ve forumlarda yapılan yorumları gözden geçirerek oyun taktikleri hakkında ihtiyacınız olacak bütün bilgilere erişebilirsiniz.
 • Dans kurslarına giderek buradan düğün ve diğer farklı danslar ile ilgili eğitim alınabilir. Bunun için herhangi bir dans eğitimi kursunu tercih edebilirsiniz. Burada kursa devamlılık gösterebilir ve hangi dansı isterseniz kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz.
Önerilen İçerik  Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Düğünde Oynamayı Bilmeyenler Nasıl Bir Düğün Yapmalı?

Düğünde oynamayı bilmeyenler ne yapmalı sorusuna yanıt bulduktan sonra hala oynamamaktan yana iseniz bu durumda farklı düğün konseptlerini tercih edebilirsiniz. Düğün denince akla genelde kapalı düğün salonlarında şenlikli ortamlar gelse de birçok farklı konseptte düğün organizasyonları gerçekleştirilebilir.

Standart düğünlerin aksine kokteyl tarzında bir düğün organize ederek bu özel gecenin daha sade bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Oynamanızı gerektirecek herhangi bir durum olmadığından katılımcılar ile daha farklı bir ortamda bir araya gelmeniz mümkün olur.

Düğünler her genç kız ve erkeğin tercihi olsa da bazı durumlarda sade bir nikah töreni de ihtiyaca çözüm olabilir. Özellikle oynamaya karşı bir ön yargınız varsa ya da oynamayı sevmiyorsanız sade bir nikah töreni ile bu özel günü sonlandırabilirsiniz.

Düğünlerde Oynanan Oyunlar Neler?

Düğünler her türlü oyun türünün ve dans figürünün sergilendiği yerlerdir. Bu özel günlerde insanlar içlerinden geldiği gibi oynamayı tercih eder. Belirli bir kalıba uymanın dışında kendinizi rahat hissedebileceğiniz şekilde oynamak da bir tercihtir. Çalan müziğe uyum sağladıktan sonra kendinize güvenebilir ve kendi dans figürlerinizi ortaya çıkartabilirsiniz. Ülkemiz genelinde düğünlerde en çok oynanan oyun türleri şu şekildedir;

 • Oyun havası
 • Halay
 • Dans
 • Tango
 • Çiftetelli
 • Topal

Düğünde Oynamayı Bilmeyenler Ne Yapmalı? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1306
Kategori:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.