Durup Dururken Güzel Koku Almak Ne Anlama Gelir?

Durup Dururken Güzel Koku Almak Ne Anlama Gelir?

Durup dururken güzel koku almak birçok insanın yaşamadığı bir durumdur. Günlük yaşamda inanlar her an her saniye kokular ile iç içe olabilir. Nefes alındığı her süre zarfında insanlar koku almaya müsaittir. Bazen istekli bazen ise istem dışı şekilde gelen kokular beyin tarafından iyi ya da kötü olarak algılanabilir. Ancak koku almayı engellemek birçok durumda mümkün değildir. Durup dururken koku almak ne anlama gelir konusunda edineceğiniz bilgiler ile özellikle burnunuza gelen kokuların kaynağının ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Durup dururken güzel koku alma durumu alınacak kokulara göre değişir. Yani bazı durumlarda insanlar açık ortamlarda bile kimsenin alamadığı şekilde koku duyabilir. Bu durum birçok durumda açıklanması zordur. Ancak kokunun gerçekte görülemeyen ve sezinlenemeyen bir durum olduğunda her durumun bir açıklaması olduğu bilinir.

Koku Duymak Nedir?

Koku duymak, kısaca gözle görülemeyen bir şeyi hissetmek ve sezinlemek olarak açıklanabilir. Alınan koku genelde insanlara zevk ve heyecan verici olmakla birlikte bazı durumlarda kötü de olabilir. Koku almak saniyeler içerisinde gerçekleşen bir eylem olduğundan dolayı bununla ilgili herhangi bir zamanlamadan bahsetmek mümkün değildir. Bile isteye herhangi bir kokuyu almak üzere yönelmediğiniz sürece, burnunuz yaşamın her anında farklı bir kokuyu almak zorunda kalabilir.

Güzel Koku Ne Anlama Gelir?

Güzel koku çoğu yerde mis koku olarak ad tanımlanır. Güzel okunun tanımı herkese göre değişmekle birlikte, hangi kokuların güzel koku olacağı birçok insan için aynıdır. Güzel kokular ilk olarak tarihimizde Osmanlı Dönemi zamanında ortaya çıkmıştır. O dönemde farklı esintilerin bir araya getirilmesi ile birbirinden güzel kokular ortaya çıkmış ve birçoğu günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Önerilen İçerik  Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Güzel Koku Nasıl Oluşur?

Güzel kokular havada dolaşabildiğinden, her an kolaya hissedilebilir. Kokular çok küçük yoğunlukları bulunan kimyasal maddeler olarak adlandırılabilir. Koku dendiğinde aklınıza envai çeşit gelebilir. Ancak bilinmesi gereken 6 temel koku şu şekildedir;

  • Nane kokusu
  • Çürük koku
  • Misk kokusu
  • Çiçek kokusu
  • Eter kokusu
  • Keskin koku

İnsanların çoğunda koku hafızası denilen bir tanı yer alır. Bu sayede insanlar bir kez aldıkları bir kokuyu yıllar sonra bile tekrar aldıklarında kolayca hatırlayabilir. Eğer aldıkları kokunun ne olduğunu o an bilmiş olurlarsa, yıllar sonra bile adını bilmeleri de mümkün olur. Koku hafızasının genişliği, alınacak kokuların çeşidine göre değişir. Çok fazla koku alan insanlarda koku hafızası da bir o kadar fazladır.

Koku, görünmez olmasına rağmen son derece güçlü ve keskin bir yapıya sahiptir. Bu insanlar tarafından pek anlaşılmaz. Ancak bir ortamda bir koku varsa bunun insanlar tarafından anlaşılmaması mümkün değildir.

Koku Halüsinasyonu Nedir?

İnsanlar arasında rastlanan en nadir durumlardan bir tanesi de koku halüsinasyonudur. Koku halüsinasyonunda insanlar durup dururken diğer insanların alamadıkları kokuları almaya başlar. Bu koku alma, bir tür sanı olarak değerlendirilir ve sadece tek kişi tarafından algılanır. Halüsinasyon kapsamında alınan kokular aslında gerçeği yansıtmamak ile birlikte kokuyu alan kişilere oldukça gerçekçi gelebilir.

Koku halüsinasyonu yaşayan kişiler anlık olarak da olsa o kokuyu aldıklarından emin olurlar. Bu durum tıp dilinde Phantosmia olarak isim bulur. Phantosmia durumunda halüsinasyon olarak alınan kokular genelde kötü olarak değerlendirilir. Yani güzel olan kokulara karşı halüsinasyon görmek oldukça nadirdir. Ancak bazı durumlarda insanlar hoş bir esinti geldiğini kabul ederek koku halüsinasyonu yaşadıklarını kabul edebilmektedir.

Rahmani Kokular Duymak Ne Anlama Gelir?

Güzel kokular arasında yer alan Rahmani kokular, kısaca dünyadaki kokular olarak tanımlanabilir. Bu kokular bazı durumda daha önceden hissedilen kokular olabilirken, bazı durumlarda da daha önce hiç hissedilmemiş kokular olarak ortaya çıkabilir. Bu tür kokular genelde cennet kokuları ile ilişkilendirilir. Şöyle ki; Ruhani kokular dendiği bu kokuların kaynağını Adn cenneti kaynaklı olarak düşünebilirsiniz. Adn cennetinde güzel olarak adlandırılan bazı kokular şunlardır;

  • Gül
  • Karanfil
  • Reyhan
  • Kır çiçekleri
Önerilen İçerik  Koku Hassasiyeti Neden Olur?

Bunlar en keskin kokular olmakla birlikte çok fazla güzel koku çeşidinden bahsetmek mümkündür. Bu kokuların cennetler aracılığı ile insanlara iletildiği düşünülür. Misk başta olmak üzere en güzel cennet kokuları genelde şehitliklerde ya da camilerde bulunan kişilere çok fazla gelir.

Durup Dururken Güzel Koku Almak Ne Anlama Gelir? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
1 0
Görüntülenme:
1100
Kategori:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.