Gebelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar?

Gebelikte koku hassasiyeti ne zaman başlar sorusu anne adayları için önemlidir. Hamilelik kadın vücudunda mucizelerin meydana gelmesini sağlar. Toplamda dokuz ay süren bu süreçte her ay farklı belirtiler ortaya çıkar. Belirli süre sonrasında belirtilerin hepsi tekrar ortadan kaybolur. Gebelikte koku hassasiyeti ne zaman başlar sorusuna yanıt bularak bu dönem hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Hamilelikte koku hassasiyeti genelde ilk 3 ay içerisinde ortaya çıkar. Herhangi bir olumsuz durum olmadıkça hamile olan her üç kadından ikisi bu hassasiyeti yaşar. Anne adayıysanız ve kokuya hassasiyetiniz varsa bu konuda daha fazla araştırma yapabilir ve bu süreci en sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz.

Gebelikte Koku Hassasiyeti Nasıl Olur?

Gebeliğe dair birçok anne adayının en çok sorun yaşadığı durum tartışmasız koku hassasiyetidir. Hamilelik, kadınlarda adeta bir baştan yaratılmadır ve vücut bu dönemde birçok normal dışı durum sergiler. Bunlardan birisi koku hassasiyetidir. Hamilelik döneminde kadınlar en güzel kokuları bile itici bulabilir. Dolayısı ile bu durum hamilelik süreci boyunca eziyet halini alır.

Gebelikte koku hassasiyeti bir diğer farklı açıdan bakıldığında günlük yaşamda işleri kolaylaştırıcı olabilir. Şöyle ki insan burnu, birçok kokuya karşı önceden duyarlıdır. Yani bir kez alınan bir koku birçok kez tekrardan hatırlanabilir. Ancak kokular karışık halde olduğunda tam olarak hangi koku olduğunu tahmin etmek pek mümkün olmayabilir. Hamilelik döneminde kadınlarda oluşan koku hassasiyeti ile kadınlar koku her ne olursa olsun çok kısa süre içerisinde tespit yapabilirler. Örneğin buzdolabının içinde yer alan herhangi bir şey, henüz dolabın kapağı açılmadan bile anlaşılabilir.

Önerilen İçerik  İdrarda Koku Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Neden Olur?

Hamilelik döneminde meydana gelen belirtiler arasında en belirgin olanı koku hassasiyetidir. Bu durumun temelinde anne adayının vücudunda bulunan hormon seviyelerindeki değişim yatar. Hormonlardaki değişiklik tat ve koku alma hassasiyetini ortaya çıkartır. Sonuç olarak en güzel kokular bile bu dönemde anne adayına itici ve mide bulandırıcı gelebilir.

Hamilelik döneminde koku hassasiyetinin oluşmasındaki bir diğer önemli nedeni se vücutta normalden hızlı şekilde gelişen kan akışıdır. Kan akış hızının arttığı bu dönemde vücutta buna bağlı olarak duyular hassasiyet kazanır. Kanın beyne her zamankinden daha hızlı ve fazla miktarda gitmesi koku reseptörlerinde birtakım farklılıklar meydana getirebilir.

Gebelikte Bulantı ve Koku Hassasiyeti Ne Zaman Geçer?

Gebelik döneminde karşılaşacağınız koku hassasiyetinin ne zaman geçeceği konusunda kesin bir bilgi vermek imkansızdır. Bu durum genelde her anne adayında farklılık gösterir. Genelde bir ortalama zaman olarak ilk 3 ay sonrasında bu durumun ortadan kalktığını söylemek mümkün olabilir. Ancak yine de hamilelik dönemindeki gelişiminize göre bu sürenin uzaması ya da daha erken sonlanması da bir ihtimaldir.

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde koku hassasiyeti problemi yaşıyorsanız ve nasıl kurtulabileceğinize dair ip uçları arıyorsanız şu durumlara dikkat ederek bu dönemde koku hassasiyetini en aza indirebilirsiniz;

  • Ev, ofis ya da gün içerisinde yoğun olarak bulunduğunuz ortamlarda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ferahlatıcı kokuları bulundurmayı deneyin. Şekerli kokuların aksine baharatlı ya da misk etkili kokular fresh olma özellikleri sayesinde bu dönemde bu hassasiyete karşı sizi mutlu edebilir.
  • Deterjan ya da kozmetik ürünü tercih ederken parfümsüz ve kokusuz ürünleri tercih etmeyi deneyin. Bu sayede kokuların kullanım sonrasında birbirine karışmasının önüne geçmeniz mümkün olur.
  • Kıyafetlerinizi daha sık aralıklarla yıkayın. Bu sayede kullanmaya bağlı olarak kıyafetlerde oluşacak ter ve diğer kokuların birikmesini önlemiş olursunuz. Bu sayede giysilerinize karşı bir rahatsız hissetme durumunuz olmaz.
  • Yemek pişirme konusunda hassasiyetiniz varsa, kokularını sevdiğiniz yemekleri pişirmeyi deneyebilirsiniz.
  • Yemekleri kokusundan dolayı yemekte zorluk çekiyorsanız, yemekleri soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.
  • Gün içerisinde çoğunlukla evde iseniz evinizi düzenli olarak havalandırmanız önemlidir. Bu sayede kapalı ortamda birikecek kokuların dağılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Koku hassasiyetine karşı mucizevi çözümlerden birisi temiz hava almaktır. Boş vaktiniz varsa her fırsatta yürüyüşe çıkabilir ve temiz hava ile beyninize oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz.
Önerilen İçerik  Safra Kesesi Taşına Hangi Bölüm Bakar ?

Hamilelikte koku hassasiyeti ile birlikte karşılaşılan diğer bir durum tiksintidir. Normalde tüketmeyi çok sevdiğiniz herhangi bir gıdadan tiksinebilirsiniz. Hem koku hem de tiksintinin hamilelik sonlandıktan sonra normale döneceğini unutmamalısınız.

Gebelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Hamilelikte İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1177

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.