Rimelin Akmaması İçin Ne Yapılmalı?

Rimelin Akmaması İçin Ne Yapılmalı?

Rimelin akmaması için ne yapmalı sorusuna yanıt bularak makyajınızın bir anda akan rimel ile gölgelenmesini engelleyebilirsiniz. Rimel, göz makyajının tartışmasız vazgeçilmezidir. Hem hafif hem de ağır makyajlarda rimel kullanılmadan bitiş yapılmaz. Gözleri daha ön plana çıkartan rimeller doğru koşullarda kullanıldığında uzun süre kalıcı olabilir. Kullandığınız rimel eğer suya dayanıklı değil ise en ufak bir su damlası bile akmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda rimelin almaması için çeşitli önlemler alarak makyajınızın uzun saatler boyunca kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Rimel Akıyorsa Ne Yapmalı?

Rimelin gözde kullanılmasındaki birinci neden gözlerin ve kirpiklerin daha dolgun görünmesidir. Göz makyajını tamamlayıcı etkiye sahip rimel ile daha buğulu bakışlar elde edilir. Rimelin akmaması için kullanım aşamasında dikkat etmeniz gereken bir dizi durum bulunur. Bu durumları şöyle özetleyebiliriz;

  • Kullandığınız rimel eğer kurudu ya da bozulduysa bu rimeli daha fazla kullanmaya çalışmak yanlıştır. Atmalı ve kıvamı normal olan bir rimel tercih etmelisiniz.
  • Maskarayı sürerken kirpik diplerinize bulaştırmamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede herhangi bir su temasında rimel bu durumdan etkilenmeyecektir.
  • Maskaranın içerisindeki fırçayı belirli aralıklar ile temiz suyla yıkamalısınız. Aksi taktirde maskarada belirli dönemlerde rimel kalıntıları birikir ve bu topaklar kullandığınız durumda kirpiklerinize yapışır. Topaklarınızın göz bebeğinize değmesi ile sulanması rimelinizin akması demek olacaktır.
  • Rimel tercih ederken suya dayanıklı ürünleri tercih etmeniz rimel akması sorunu yaşamanızı ortadan kaldıracaktır. Piyasada Waterproof özelliği ile satışa sunulan ürünler bu anlamda sorununuz için bir çözüm olabilir.
  • Makyajınızı eğer uzun süreli olarak kullanacaksanız olası bir akma durumuna karşı yanınızda her daim bir makyaj temizleyici bulundurmalısınız. Makyaj pamuğu ile kısa süre içerisinde akan rimel kalıntılarını silebilir ve makyajınızı toparlayabilirsiniz.
  • Hassas bir göz yapısına sahipseniz ve kış mevsiminde çok fazla göz sulanması problemi yaşıyorsanız maskara kullanmadan makyaj yapmayı denemelisiniz. Bu sayede rimel akma problemi ile karşılaşmazsınız. Daha normal ve ılık havalarda rimel kullanımına devam edebilirsiniz.
Önerilen İçerik  İspanyol Makyajı Nasıl Yapılır ?

Rimel Neden Akar?

Rimelin akmaması için ne yapmalı konusunda araştırma yaparken rimelin neden aktığını da merak edebilirsiniz. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız olası bir akma durumuna karşı önlem almanızı sağlaması açısından da önemlidir. Rimelin akmasının en temel nedeni su ile temastır. Günlük yaşamda ağlama ya da göz sulanması gibi durumlar rimelin kolayca akmasını sağlayabilir.

Kış mevsiminde makyaj yapmayı sevenler rimel akması problemi ile sıkça karşılaşır. Mevsim soğukluğu gözlerde sulanmaya neden olur. Kuru ve sert havalarda sulanan gözler ile rimel kolayca akabilir. Haliyle bu durum göz makyajınızın akarak bozulmasına neden olacaktır.

Kullandığınız rimelin özelliği ve kalitesi ürünün sonradan akıp akmayacağı ile doğrudan ilişkilidir. Suya dayanıklı rimeller uzun süre boyunca kirpiklerde kalıcı olarak kullanılabilir. Bu nedenle akmama konusunda garantili ürünler olarak öne çıkar. Suya dayanıklı rimel kullanarak bütün bu öneri ve akma sorunlarından kurtulabilirsiniz. Piyasa genelinde satılan herhangi bir suya dayanıklılık özelliği bulunan rimel bu anlamda ihtiyacınıza çare olacaktır. Bu ürünleri tercih ederek aynı zamanda kirpiklerinizin yıpranmasını ve dökülmesini de önleyebilirsiniz.

Akmaması İçin Rimel Nasıl Sürülür?

Rimelinizi sürüş şekliniz doğrudan akmasına zemin hazırlıyor olabilir. Makyaj ile ilgili bilmediğiniz konular hakkında bilgi sahibi olarak her durumda akmayacak bir rimel sürebilirsiniz. Rimeli akmadan nasıl sürebilirim diyorsanız şu konulara dikkat ederek rimelin kirpiklerinizde sabitlenmesini sağlayabilirsiniz;

  • Rimel sürmeden önce kirpiklerinizde sabitleyici kullanabilirsiniz. Bunun için piyasada birçok ürün bulunuyor. Rimeli uygulamadan önce bu ürünleri kirpiklerinize sürerek kirpiklerinizde kalıcı etki yaratabilirsiniz.
  • Maskara kullanmadan önce göz kapaklarında nemlendirici kullanıyorsanız bu yanlıştır. Nemlendiriciyi göz kapaklarınız haricinde diğer bölgelerde uygulayabilirsiniz. Ancak maskara öncesi kullanacağınız nemlendiriciler rimelin daha sonradan akmasına neden olabilir.
  • Rimel sürmeden önce göz kapaklarınızın yüzeyine hafif tonda bir pudra sürebilirsiniz. Bu durum maskaranın kirpiklere daha iyi tutunmasını sağlayacaktır.
  • Rimelinizi uygularken kirpik uçlarından değil, dipten sürmeye başlamalısınız.
Önerilen İçerik  İpek Kirpik Uygulaması Nedir?

İpuçlarına dikkat ederek kullandığınız rimelin hem yağmurlu hem de normal havalarda daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak her koşulda özellikle yağmurlu havalarda suya dayanıklı rimel kullanmıyorsanız makyajınızı korumanız gerekecektir. Özellikle göz bölgenizi su ile temastan koruyarak büyük oranda rimelin akmasının önüne geçebilirsiniz.

Rimelin Akmaması İçin Ne Yapılmalı? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise İpek Kirpik Uygulaması Nedir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1346
Kategori:
Makyaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.