Geyik Elması Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Geyik Elması Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Geyik elması yaprağı çayı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar bu bitkiyi yılın belirli dönemlerinde taze şekli ile satın alarak evlerinde kendileri hazırlayabilir. Geyik elması yaprağı nadir bulunan bitkiler arasındadır. Ülkemizde sadece Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunabilen bu yaprak sadece belirli aylarda pazarlarda yerini alır. Şifa deposu olan geyik elması yaprağını taze hali ile satın alarak çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Geyik elması yaprağı ülkemizde sadece ekim ve kasım ayları arasında tezgahlarda yerini alır. Uygulaması son derece kolay olan bu çayı bu mevsimlerde pazarlardan, diğer mevsimlerde de aktarlardan satın alabilirsiniz.

Geyik Elması Yaprağı Çayı Evde Nasıl Yapılır?

Geyik elması yaprağı çayı nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız evde son derece basit bir şekilde bu çayı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Yüksek oranda antioksidan içerdiği bilinen geyik elmasını yaprağını kullanarak şifa bulabilirsiniz. Evde kendiniz geyik elması yaprağı çayı yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Doğal geyik elması çayı yaprağını aktar ya da pazarlardan satın alın.
 • Bir bardak ölçeğindeki suyu küçük bir cezveye boşaltın.
 • Ocağın altını yakarak suyu kaynatın.
 • Kaynayan suyun üzerine 2-3 yaprak geyik elması yaprağı ekleyin.
  Kaynayan suyun altını kapatın ve cezvenin üzerini bir kapak yardımı ile kapatarak çayın demlenmesini sağlayın.
 • Yaklaşık 3 -4 dakika bekledikten sonra bitki çayını bardağa ekleyerek tüketin.

Geyik yaprağı ve diğer birçok bitki çayının en ideal kullanım şekli demlenmesi yolu iledir. Yani bu tür bitkileri ateş üzerinde suyla kaynatmak yerine demleme yöntemi ile tüketmeyi tercih etmelisiniz. Kısa bir süre demledikten sonra bitkiler yanmadan ve içerisinde bulunan sağlıklı mineraller ölmeden afiyetle tüketebilirsiniz.

Önerilen İçerik  Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir ?

Geyik Elması Yaprağı Çayı Nasıl Tüketilir?

Geyik elması yaprağı çayı nasıl yapılır v e nasıl tüketilir sorularına yanıt bulduktan sonra bu çayı en doğru şekillerde tüketebilirsiniz. Bitki çayı kategorisinde yer alan ürünlerin normal günlük kullanım dozları iki bardaktır. İki bardaktan daha fazlası sağlık açısından beklenmedik etkilerin görülmesine neden olur. Geyik elması yaprağı çayını sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez kullanarak şifalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Geyik Elması Yaprağı Ne İşe Yarar?

Geyik elması yaprağının mucizevi bir bitki olduğu bilinir. Belirli yörelerde halk pazarlarda sıklıkla görebileceğiniz bu kuru bitki tüketildiği taktirde vücutta kısa süre içerisinde iyileştirici etkilere sahip olabilir. Yılın sadece belirli dönemlerinde elde edilebiliyor olması nedeni ile en değerli kuru bitkiler arasında yer alır. Yıllardır şifa kaynağı olarak öne çıkan geyik elması yaprağı demlendiğinde çay olarak kolay bir şekilde tüketilebilir. Geyik elması yaprağı çayının vücudunuz için faydaları şu başlıklar ile sıralanabilir;

 • Kolesterol problemine iyi gelir. İyi ve kötü huylu kolesterol probleminiz varsa geyik elması yaprağı kullanarak bu şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.
 • Geyik elması yaprağı damar tıkanıklığı sorununa yardımcı bitki olarak çare olmaktadır. Belirli aralıklar ile tüketebilir ve damarlarda bulunan tıkanıklığın giderilmesine katkı sağladığını görebilirsiniz.
 • Şeker hastaları için mucizevi bitkilerden bir tanesi de geyik elması yaprağıdır. Yüksek şeker problemi yaşayanlarda düzenli kullanım ile iyileşme belirtileri gözlemlenebilir.
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir. Çarpıntı gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı geyik elması yaprağı çayının faydalı oluğu kanıtlanmıştır. Kalbi korur ve damar sertliği problemini önler. Kalp krizi riskini en aza indirir.
 • Sinirsel rahatsızlıklar üzerinde doğrudan etkilidir. Sinir sıkışması başta olmak üzere vücutta oluşacak her türlü sinirsel çarpıntılar geyik elması yaprağı ile kısa sür içerisinde tedavi edilebilir.
 • Uykusuzluk probleminin giderilmesine yardımcıdır. Uyku düzenini düzene sokma konusunda etkili olan çay hormonları bu yönde düzene sokar.
 • Mide problemine karşı koruma sağlar. Mide spazmı başta olmak üzere midede meydana gelecek problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü özelliği ile öne çıkar. Bu özelliği ile vücutta biriken ödemin atılmasına doğrudan katkı sağlar. Şişkinlik probleminiz varsa geyik elması yaprağı çayı ile şifa bulabilirsiniz.
Önerilen İçerik  FLO Ayakkabı Değişimi Nasıl Yapılır?

Geyik elması yaprağı çayının cinsel gücü artırıcı etkilerinin olduğu bilinir.

Böbrek fonksiyonlarının düzelmesinde katkısı olduğu bilinen geyik elması yaprağı bu özelliği ile birçok farklı bölgede tercih edilmektedir.

Geyik elması yaprağı ne işe yarar sorusuna bu maddeler ile yanıt bulabilirsiniz. Ülkemizde bulunan en değerli bitkiler arasında bulunan geyik elması yaprağı birçok farklı açıdan vücuda sağlık getirir. Sahip olduğu etikler sayesinde doktorlar tarafından da doğal çözüm arayan hastalara tavsiye edilmektedir.

Geyik Elması Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Makalemizin sonuna geldik, Bu tarz makaleler tamamen sizin tarafınızdan bizlere sorduğunuz sorulardır. Sizinde merak ettiğinizde sorular var ise yorumlar kısmında veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diğer en çok merak edilen soru ise Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir ? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
1203
Kategori:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.